Dva borci s ochranou: NEC 16x a ASUS 24x

Pokud bychom vypalovací CD-R mechaniky přirovnávali k automobilům, octly by se, testovaný NEC NR-7800A (16/10/40) a ASUS CRW-2410S (24/10/40) mezi "stroji", po nichž pokukuje většina lidí. "Střední třída" NEC NR-7800A se chlubí solidním výkonem, a to při zachování velmi přijatelné ceny (pod 4500Kč včetně DPH), "vyšší střední" ASUS CRW- 2410S zase nabízí vysokou zapisovací rychlost a propracovanější elektroniku...
Dva borci s ochranou: NEC 16x a ASUS 24x

Velmi nerad bych se zapletl do diskusí o tom, jsou-li lepší ty, nebo ony vypalovací mechaniky (nebo výrobci či značky) - a už vůbec nechci hovořit kvalitách či popularitě automobilů :-) V jednom i druhém "oboru" totiž existují skalní, často ke konkurenčním značkám bojově naladění příznivci (už vidím diskuzi: "...nejlepší je XXX a basta..."). Byl bych rád, kdybyste tento článek považovali spíše za pohled na ty současné technologie vypalovacích mechanik, které se právě v tuto dobu přesouvají z "TOPu" do "hlavního proudu" a je tedy jen otázkou, kdy se objeví v "běžných počítačích" (to je něco jako "běžný prací prášek" :) - a tím i možná zrovna u Vás.

Začněme ale pěkně popořádku:

Dnes se do startovních bloků postavily tyto mechaniky: NEC NR-7800A - jedná se o relativně levné "nativní" řešení společnosti, jež se výrobou vypalovaček začala zabývat poměrně nedávno - tato docela typická "konzumní" mechanika střední třídy dokáže CD-R media zapisovat 16-ti násobnou rychlostí,  CD-RWéčka přepisuje "desítkou" a čte rychlostí až 40x. Druhým typem je ASUS CRW-2410S, jenž je v zásadě OEM variantou mechaniky Sanyo CRD-1500P. Tento typ se chlubí zase touto "trojkombinací": 24x (zápis), 10x (přepis), 40x (čtení).

NEC NR-7800A

Firma NEC rozhodně nepatří mezi tradiční značky vypalovacích CD-RW mechanik (to už jsou známější její CD- či DVD-čka). Testovaný typ se nám však snaží (a myslím si, že poměrně úspěšně - viz. dále) dokázat, že do rozjetého vlaku lze nejen neskočit, ale i to, že osudem tohoto "pozdního cestujícího" nemusí být jen a vždy poslední vagón.

P.S. To, že NEC-y nejsou mezi "paliči" příliš známé může být i tím, že hlavním cílem této mechaniky jsou OEM sestavy - mnohé firmy ji používají do svých některých PC jako "dvorní paličku". Mezi největší odběratele NR-7800A patří například Dell Computers...

Co je v "balení"?

Popravdě řečeno, kromě mechaniky nic... mechanika se u nás totiž prodává jako "bulk" - tedy "holá". Kladem tohoto řešení je nízká cena - tu přivítají ti, kteří hodlají používat pálící share- či free-ware (například pod Linuxem), záporem je pak relativně nižší komfort při instalaci mechaniky. Co se týče kvalitního software, ani potencionální majitelé NECů nemusí přijít zkrátka - u dovozce, firmy ABACUS, si k těmto mechanikám mohou přiobjednat (za symbolických 250Kč bez DPH) OEM verzi známého "pálícího software" Nero Burning ROM 5.5 od firmy Ahead, a to i v české verzi.

Design

Pokud bychom chtěli hovořit o vrcholu střídmosti a nenápadnosti, NEC by si jistě odnesl jednu z prvních cen. Pojetí předního panelu je vskutku minimalistické: jedna LED dioda a jedno tlačítko dnes již díru do světa stěží udělají. Na druhou stranu i zde platí, že jednoduchý design velice snášenlivý - celkový dojem počítače sice "nevylepší", ale ani, což je důležitější, nezkazí.

Poznámka: Mechaniku je možno provozovat jak ve vertikální, tak v horizontální poloze.


Klasický vzhled a klasické vstupy a výstupy: digitální konektor SPDIF (2-pinový), audio konektor (4-pinový), soustava jumperů, IDE konektor a konektor napájení.

Vlastnosti a specifikace

Podívejme se nejdříve na základní tabulkové hodnoty uváděné výrobcem:

Podporované formáty
CD-ROM, CD-ROM XA, CD Audio, CD Extra,
CD Text, CD-I, CD Bridge, Photo CD,
Video CD, Hybrid CD
Kapacity medií
650MB (74min.), 700MB (79min.), 79:57 max.
Rychlost zápisu CD R
4x, 8x, 16x (CLV)
Rychlost zápisu CD RW
4x, 10x (CLV)
Rychlost čtení
17- 40x (max.), CAV
Rychlost audio extrakce
dvě zóny: CAV(17-23x) - CLV(23x)
Velikost bufferu
2MB
Ochrana proti podtečení JustLink (technologie Ricoh)
Průměrná přístupová doba
98 msec. (typicky)
Způsoby zápisu
DAO (disc at once), SAO (session at once),
TAO (track at once) with zero gap,
variable or fixed packet, multisession, RAW-96
Rozhraní IDE: PIO Mode-4, UltraDMA33 (Mode-2)
Záruka 1 rok
Rozměry
šířka 148 x výška 42.6 x délka 198 mm, váha 1.05kg
Servisní stránka http://www.necd.de/engw/product/speicher07800.htm
Dovozce ABACUS, www.abacus.cz

P.S. Mechanika obsahovala v paměti flash firmware ve verzi 1.07.

NEC NR-7800A - specialitky

Jednou z technologii, které jsou v tomto segmentu vypalovaček již běžné (vyskytují se však pod různými názvy) je Active Optimized Power Control (Active OPC). Jedná se o aktivní systém monitorování a modulování výkonu laseru v závislosti na rychlosti vypalování a kvalitě media.

JustLink a spol.

JustLink (BurnProof, SafeBurn, atd...) jsou užitečnými technologiemi umožňujícími pokračovat v zápisu i poté, kdy došlo k přerušení datového toku způsobeného například nedostatečným zásobováním daty (tyto technologie jsou tedy ochranou proti tzv. podtečení bufferu, proti nenáviděné chybě "buffer underrun", která by jinak vedla k znehodnocení CD-R media).

Při vypalování rychlostí 16x a vyšší je totiž na nepřerušovaný datový tok kladen značný nárok (pro zápis rychlostí 16x musí počítač dodávat data rychlostí nejméně 2.4MB /sec.). Bez technologie BurnProof / JustLink je vypalování při této rychlosti tak trochu "věda" - je například velmi žádoucí ponechat vypalovačce celý diskový (a raději i výpočetní) výkon, PC musí mít dostatek paměti atd...

Insider - jak funguje Just Link a proč je to "věda"

Už název Just Link (volný překlad "prostě navaž") je, myslím si, docela výstižný. Systém umožňuje totiž navázat vypalování přesně tam, kde byl před tím nucen skončit. To by jinak nebylo problémem, kdyby data na CD médiu byla organizována jako u harddisku - v jednoznačně a přesně stanovených stopách a sektorech. Ve skutečnosti jsou však data na CD uložená ve formě "datového proudu", který je uložen ve spirálové drážce. Pokud si záznam na CD představíte jako spirálovitě stočenou záznamovou pásku, pochopíte problém docela jasně - dřívější systémy prostě nebyly schopné najít fragment, kde skončily a pokud ho našly, neuměly záznam správně znovu "nasynchromizovat". 

Dodatečná logika Burn Proof / Write Proof / Just Link funguje tak, že vypalovačka si pamatuje posledně zapisovaný fragment, vrátí se zpět - čte data a porovnává je s tímto fragmentem. Pokud je vzorek shodný okamžitě se nasynchronizuje a začne zapisovat přesně tam, kde zapamatovaný vzorek končí - dále se pokračuje obsahem bufferu, který se mezitím stačil naplnit novými daty...

Témata článku: Software, Asus, Zero, Fragment, Zone, Nesnadný úkol, Zápis, Just, Podobná hodnota, CD-R, Yamaha, Nero, Justo, Speed, PS 2, Jet audio, Rychlost, Abacus, Čtení, Track, Aktivní systém, Maximální rychlost, Zóna, NEC, Verbatim


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu