V posledních letech byl vývoj Windows ospalý a o zlepšování výkonu se nemluvilo vyjma herních technologií jako DirectStorage. Na vývojářském blogu se Microsoft probudil a prezentuje změny k lepšímu, které podle něj souhrnně vznikly za poslední roky. Při té příležitosti tvrdí, že Windows 11 jsou nejspolehlivější verzí, jaká kdy vznikla.
To firma říká s každým hlavním vydáním systému a je obtížné tvrzení ověřit. Přihazuje pár čísel, která její výrok podporují, plus pár dalších čísel o zlepšení výkonu, která se spolehlivostí operačního systému nesouvisí. Pojďme si dílčí úspěchy přiblížit:
- Časté interakce v exponovaných oblastech jako hlavní panel, oznámení, rychlé nastavení aj. jsou spolehlivější až o 15 %.
- Na plochu se dostanete až o 10 % rychleji, aplikace spouštěné po nastartování systému mají o 50 % menší dopad na zobrazení plochy.
- Počítačům s Windows 11 používajícím doporučené nastavení v průměru klesla spotřeba elektřiny o 6 %.
- Edge startuje rychleji než kdy dřív, uspáváním otevřených stránek na pozadí ušetří až 83 % paměti.
- Teams se spouští dvakrát rychleji a používají polovinu prostředků. (Microsoft srovnává s předchozím firemním klientem, který ještě běžel v Electronu.)
Obecně je s těmito čísly problém ve vágní definici sledovaných indikátorů a předmětů. Nevíme, s čím Microsoft srovnává, neznáme metodiku. Bylo by také dobré znát absolutní hodnoty. Redmondští nám aspoň dávají nahlédnout do kuchyně. Při vývoji si nastavují pevné cíle včetně nepřekročitelné horní hranice.
Rady ohledně úspor elektřiny
Díky sbírání telemetrických dat mají dobrou představu o tom, jak Windows v praxi běží, a mohou pozorovat reálný dopad implementovaných změn. Denně sledují důležité interakce a akce jako rychlost probuzení z režimu spánku nebo otevření nabídky Start. Ročně Redmondští nasbírají přes 70 miliard datových bodů pro vyhodnocování výkonu.
Dílčí změny k lepšímu
Za poslední rok vývojové skupiny pracovali na více než 300 optimalizacích. Windows Hello lidé často vytýkají pomalé přihlášení. Microsoft proto v posledních verzích Windows 11 odložil spouštění aplikací na pozadí v momentě, kdy naskočí přihlašovací obrazovka a Hello vás má rozpoznat.
Spouštění programů bylo v Jedenáctkách vůbec překopáno. Aby nedošlo k virtuální zácpě, startují programy po spuštění systému zjednodušeně řečeno jeden po druhém. Systém tedy nenechává všechny aplikace startovat neřízeně, ale naopak jejich spouštění usměrňuje, aby zbylo dost výkonu na vaši práci a spouštění programů v popředí.
Windows 11 řídí spouštění aplikací na pozadí při startu systému,
abyste si už mohli dělat svoji práci
Těží z toho hlavně počítače se slabším hardwarem. Podle Microsoftu opatření zkrátilo časy spouštění programů v popředí po startu Windows 11 o 25–50 % na zařízeních, kde se po na pozadí začne probouzet k životu více programů po zavedení systému.
Průzkumník doznal prý více změn. Jedna z nich spočívá v tom, že se už hned nesnaží vyčíslit soubory uložené v cloudu. Díky tomu startuje rychleji. Podařilo se také zoptimalizovat hromadné mazání souborů o zhruba 40 a více procent. (Byť málokdy běžně mažeme tisíce až desetitisíce souborů.)
Průzkumník rychleji maže velké počty souborů
Následuje výčet mnoha dílčích vylepšení, které přinesly Moment 2 a brzy nabídne Moment 3. Jde o věci, o kterých Microsoft běžně a možná ke své škodě nemluví:
- hlavní panel je dříve připravený k práci po přihlášení,
- zobrazení úloh je rychleji načte, když je zařízení silně vytíženo,
- zlepšil se výkon notifikační služby,
- rychlé nastavení s centrem oznámení se spouští rychleji,
- snížil se počet vláken a knihoven v Průzkumníku,
- uživatelské prostředí Windows méně zatěžuje procesor,
- centrum oznámení konzumuje méně paměti,
- doteková klávesnice je svižnější,
- při více uživatelských účtech se snižuje zařízení počítače,
- snížila se latence při používání hlasového ovládání a Předčítání ve velkých dokumentech,
- zlepšil se aktivační čas hlasového zadávání znaků,
- motivy vzhledu se vyměňují rychleji,
- Windows využívají méně diskového prostoru díky funkcím na vyžádání, které obhospodařuje Store.
Zdroje: Windows Developer Blog