Duhových 533 MHz

Intel před nedávnem vypustil do světa své procesory s FSB sběrnici tikající na 533 MHz. Ve stejné době se objevily i čipsety podporující novou sběrnici. Není jich málo: i845E a G, SiS 645 DX a trochu vzdálenější VIA P4X333. My jsme se zaměřili na nové čipsety od Intelu. Právě tento čipset se nachází v nové desce od ASUS - P4B533, která zaujme široké množství uživatelů.
Kapitoly článku
 

Pentium 4 zrychluje, nejenom co se týče hrubé frekvenční rychlosti, ale také z hlediska konekce mezi procesorem a zbytkem počítače. Intel se rozhodl, že zhruba 5 měsíců po uvedení nového 0,13 mikron Pentia 4, dostane P4 do výkonnostního výnku také rychlejší FSB.

Nejedná se o velký skok, pouze o 33 MHz, ale díky tomu, že Pentia 4 mjí tzv. Quad Pummped sběrnici - přenáší se 4x více dat. Dalo by se tedy říct, že se FSB zvedla o 133 MHz. V konečném důsledu to znamená, že se externí kmitočet P4 zvedá z 400 MHz na 533 MHz.

Převedemi-li to na data, tak se za jednu sekundu na 533 MHz FSB přenese 4,2 GB dat, to je zhruba gigabytový náskok oproti 400 MHz předchůdcům (přenese se 3,2 GB/s). Ve všech ostatních specifikacích je čipset i845E a i845G totožný s předchůdcem i845D, který jako první čipset od Intelu podporoval DDR SDRAM paměti.

Intel se v poslední době snaží velice tlačit na čipsety s podporou DDR pamětí. RDRAM řešení s čipsetem i850, sice nyní dostala nástupce i850E, ale podle neoficiálních prohlašení zástupců intelu se spíše jedná o poslední výkřik technologie od firmy RAMBUS. Budoucnost Intelu je zejména v čipsetech s dvojkanálovou DDR SDRAM technologií. Je ironií osudu, že před rokem byl Intel a DDR paměti nepřítelem číslem jednem a dnes je to láska jako trám.

Ale vraťme se k čipsetu i845E, potažmo i845G. Tyto dva čipsety jsou prakticky totožné, až na jednu výjimku - i845G v sobě obsahuje novou generaci integrovaných grafických akcelerátorů od Intelu. Díky implementaci grafiky se také zlepšily subsystémy čipsetu zabývající se spolupráci s AGP, proto jsou hry o trošku rychlejší na nových i 845E a G než i845D.

"Nahý" čipset i845G v celé své kráse, je neuvěřitelné kolik se toho vejde do tak malého kousku křemíku

Co přináší zrychlená sběrnice 533 MHz?

Pro lepší představu: Pokud má FSB vyšší propustnost, tak se do procesoru dostane více dat - jak z AGP, tak z pamětí a také z southbridge. Teoreticky by se měl výkon systému rapidně zvýšit zrychlením FSB, realita je však taková, že AGP a southbridge nejsou na FSB příliš závislé a při zachování stejného taktu pamětí se výkon zvýši o procento nebo dvě. Nejvíce jsou na FSB závislé paměti, které její rychlost plně využívájí.

Pokud se propustnost FSB zvyšuje souměrně s propustností pamětí, tak se také rapidně zvyšuje výkon systému. Pokud se zvyšuje rychlost pamětí a FSB smostatně, tak se zrychlení systému nedostaví (a už vůbec ne, když FSB má menší propustnost než paměti - viz. dnešní Athlony s 333 MHz DDR pamětmi).

Z praktického hlediska to znamená - zvýšený takt sběrnice zvyšuje výkon systému, zejména co se týče paměťových náročných aplikací, které novým Pentií sednou perfektně na míru. Paměťově náročné aplikace - to jsou zejména hry nebo některé programy pro převod videa a zvuku. V těchto programech je výkon Pentia 4 s 533 MHz sběrnicí bezkonkurenční, o proti 400 MHz FSB očekávat nárůst výkonu až o několik desítek procent, ale nedostaneme ho úplně zadarmo.

Tou cenou jsou rychlejší paměti - nejlépe 333 MHz a 400 MHz DDR SDRAM s časování CL2. První paměti, tedy 333 MHz jsou dneska už běžně dostupné za rozumnou cenu. Bohužel 400 MHz jsou velmi exkluzivní a drahé zboží. Žádny 400 MHz DDR SDRAM modul nemá dneska časování CL2, i když Kingmax tyto paměti už horečně připravuje. Doufejme, že se dočkáme do konce léta.

Možná vám přichází divné, že tady mluvím o 333 MHz a 400 MHz pamětí, kdž vlastně i845E vůbec takové paměťi oficiálně nepodporuje. Neoficiálně je skutečnost trochu jiná. I námi recenzováná deska ASUS P4B533 má v BIOSu možnost přepnutí na 333 MHz paměti. Paměťi s taktem 400 MHz lze také zprovoznit, ale musíte zvýšit FSB na 166 MHz (666 MHz). Podle našich testů této FSB frekvence dosáhnout lze a s kvalitní deskou i bez ztráty stability.

FSB sběrnice od Pentia 4 na 666 MHz (propustnost 5,3 GB/s) v kombinaci s 400 MHz (propustnost 3,2 GB/s) pamětmi dosahuje natolik dobrých výsledků, že svým výkonnem překonává dokonce i850E ve spojení s RDRAMy PC1066. Intel tedy moc dobře ví, proč se chce RDRAMů zbavit. 

USB 2.0 standardem neboli ICH4 v akci

Nové i845E a G přinášejí kromě 533 MHz FSB a neoficiální podporu pamětí DDR 333, také southbridge nové generace - ICH4. Největší novinkou tohoto čipsetu je bezpochyby integrovaný USB 2.0 řadič přímo v čipu. Největší výhodou tohoto řešení je snížení nákladů a hlavně celková standardizace USB 2.0. Rychlá USB nebude výsada jen některých, ale bude to výsada všech.

Poznámka: USB 2.0 celkově změní charakter USB, protože na toto rozhraní se budou připojovat kromě klávesnice a myši, také velmi rychlé vypalovačky (40x i chystané 48x), velkokapacitní disky (80 GB/s) či externí wireless síťové karty. Časem možná i digitální videokamery. USB 2.0 bude možná posledním hřebíkem do rakve IEEE1394. Nové USB má proti IEEE1394 nepopiratelnou výhodu, je zpětně kompatibilní s USB 1.1.

Další novinkou je možnost podpory 6-ti kanálového zvukového kodeku. Možná se to na první pohled nezdá, ale tyto kroky vedou k narušení pozice Creative. Tyto integrované zvukové karty mají jednu základní výhodu - jsou zadarmo, kvalitou se však pomalu blíží Creative.

Intel také vylepšuje svoje Intel Hub Architecure z verze 1.0 na 1.1. Pro neznalé, jedná se o propojení mezi southbridgem a northbridgem, tedy obdoba V-linku či MuTIOLu. Rychlost ale stále zůstavá na 266 MB/s, změnila se pouze struktura zapojení. Díky tomu nelze spojit ICH4 s jiným čipstem než i845E, G, GL a upraveným i850E.

Témata článku: Krabice, Castle, June, Propustnost, Frekvence, Velkokapacitní disk, Síťové karty, Síťovka, HW monitor, Špatný výkon, Bios, Obrovský výběr, Největší zajímavost, Timer, Deska, Cena pamětí, Perfect, Desky, Slot, Celkové zrychlení, Přepnutí klávesnice, Zázrak, Jumper, Chip, MHz


Určitě si přečtěte

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 173

Týden Živě: Nová Windows, Tesla na hraně krachu a létající masové kuličky

Týden Živě: Nová Windows, Tesla na hraně krachu a létající masové kuličky

** Tesla má opět problémy s penězi, nestačí totiž vyrábět ** Microsoft uvedl květnová Windows 10 ** Jižní Korea chce přejít na Linux

David Polesný, Jakub Čížek | 6

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch