Duel Wi-Fi směrovačů: Asus vs. Linksys

Připojení kombinované drátové a bezdrátové sítě k internetu už dnes není problém. Co všechno umí a v čem vynikají Wi-Fi směrovače renomovaných výrobců ASUS a Linksys, se dozvíte v našem duelu.

ASUS WL-500g

Směrovač z dílny ASUSu je pravý všeuměl. Nabízí kombinaci směrovače s interním čtyřportovým přepínačem a 802.11b/g přístupového bodu s odpojitelnou anténou, u které umí regulovat její výkon. Přes USB port můžete sdílet tiskárny (i přes paralelní port), disky (jako FTP) či webové kamery monitorující okolí. Připojit lze i drátovou/bezdrátovou sít k internetu pomocí kabelového/xDSL modemu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O bezpečnost komunikace se starají dva firewally (zvlášť pro LAN i WLAN – lze tedy nastavit zabezpečení vzájemně mezi LAN–WAN–WLAN ve všech směrech), podpora šifrování (WPA, WEP), URL filtr s časovým plánem, NAT, filtrace MAC adres, propouštění VPN. Nechybí funkce sdílení IP, DHCP, DNS, DDNS a další.

Stylový a praktický design umožňuje umístění i nastojato či na zeď. Gumové podložky vespod navíc brání klouzání. Indikační LED diody vpředu ukazují aktuální stav všech tří rozhraní (Wi-Fi, ethernet, WAN). Jejich konektory najdete vzadu.

Konfigurace probíhá přes webové rozhraní. Firmware běží na Linuxu, což vám umožňuje ze zdrojových kódů vytvořit jeho úpravy. Jednoduchý je i jeho aktualizace. Možnosti nastavení jsou opravdu bohaté, ale žádají odborné znalosti uživatele. Neexistují zde například žádné úrovně zabezpečení firewallu, vždy je třeba zadat konkrétní hodnoty. Přibalená rychloinstalační příručka a manuál, které by měly pomoci, nejsou v češtině a člověku neovládajícímu základy síťování navíc příliš nepomohou, jelikož plně nepopisují jednotlivá nastavení a možnosti.

Rychlost, dosah i stabilita spojení jsou na velice dobré úrovni.

Linksys WRV54G

Směrovač Linksys se podobá svému soupeři: směrovač s interním čtyřportovým přepínačem a bezdrátový přístupový bod pro připojení 802.11b/g klientů. Celou síť umí pomocí xDSL či kabelového modemu spojit s internetem. Ideální je pro stavění virtuálních privátních sítí (VPN – pro bezpečné spojení vzdálených sítí přes internet) – umí vytvořit až padesát tunelů. Podporuje navíc technologii Boingo pro zřízení bezdrátového hotspotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhledově je směrovač povedený, neumožňuje však umístění na zeď. Čelní indikační LED diody signalizují funkčnost a činnost zařízení. Mezi zadními konektory ale kromě 4× LAN a 1× WAN jiný bohužel nenajdete.

Počátečním nastavením vás může provést průvodce z instalačního cédéčka. Pro pokročilé bude lepší využít přímo přehlednou webový nástroj na adrese 192.168.1.1. Manuál na cédéčku (pouze v angličtině) vám bude dobrým rádcem a pomocníkem. Naučí vás základy síťování, pomůže v nesnázích a navíc podrobně vysvětlí jednotlivé funkce, nastavení a možnosti. Ty jsou oproti ASUSu chudší. Postrádat budete třeba mód AP klient. Vynikající jsou naopak možnosti VPN.

Zabezpečení bezdrátového přístupu je na standardní úrovni (WPA, WEP). Lze například omezit přístup podle MAC adres síťových adaptérů. Interní SPI firewall pak zajišťuje vysokou úroveň zabezpečení a vytvářeni virtuálních sítí je chráněno šifrováním 3DES. Počítačům můžete bránit v přístupu na internet v určité době, ve využívání určitých služeb (např. FTP) či filtrovat URL. Činnost směrovače můžete sledovat, zaznamenávat, diagnostikovat a nechat si poslat upozorňující e-mail při pokusu o neoprávněný vstup do systému. Přibalen je navíc program Norton Internet Security 2004.

  ASUS WL-500g Linksys WRV54G
produkt Wi-Fi směrovač/AP WiFi směrovač/AP
zdroj Joyce ČR, Brno Levi International, Brno
kontakt 545236740 531 011 911
cena 4 721 Kč vč. DPH 8 485 Kč vč. DPH
záruka 3 roky 3 roky
Klady a zápory
+ vše v jednom nastavení
+ možnosti a funkce design
+ design softwarová výbava
- náročnost konfigurace cena
- pouze USB 1.1 funkce
- manuál čeština
Parametry
standard 802.11b/g 802.11b/g
čipová sada Broadcom Intersil PRISM GT
rozhraní 1× WAN (RJ-45), 4× 10/100 LAN,
1× USB 1.1, 1× paralelní port
1× WAN (RJ-45), 4× 10/100 LAN
anténa 1 interní + 1 odpojitelná externí
reverzní SMA pigtail konektor
externí jedn. dipól
(neodnímatelná, bez regulace)
rozměry (vך×h) 36 × 205 × 185 mm 48 × 186 × 175 mm
hmotnost 500 g 570 g
zabezpečení 64/128b WEP, WPA, WPA-PSK, TKIP, AES, 802.1x, Filtrování MAC adres, Radius podpora, URL filtr, VPN pass through pro PPTP, L2TP a IP Sec 64/128b WEP, WPA, WPA-PSK, 802.1x, filtrování MAC adres, Radius podpora, URL filtr, VPN pass through pro PPTP, L2TP a IP Sec
výkon nastavitelný 19 dBm
provozní režimy klient, Access Point, Home Gateway, směrovač Home Gateway, směrovač
síťové služby AP bridge (AP, WDS, Hybrid mode), DHCP, Virtual Server, Firewall (NAT, SPI, DMZ), WLAN Firewall, FTP Server, Print Server, WEB Kamera DHCP, Virtual Server, Firewall (NAT, SPI, DMZ)

Z hlediska funkcí by z duelu vyšel vítězně ASUS, a to i přes poněkud náročnější konfiguraci, která začátečníkům může dát pěkně zabrat, avšak pokročilí uživatelé budou trávit hodiny objevováním a laděním nespočtu pokročilých funkcí, které jim firmware nabízí. Možnost připojení disku či kamery je skvělá a cena vzhledem k užitku taktéž.

Linksys se naopak zaměřil především na budování sítí VPN, tudíž je velice vhodný především pro firmy, které chtějí přes internet spojit své pobočky s centrálou bez obav z odcizení dat. Podpora Boingo Wireless hotspot (používaného např. v hotelích, letadlech pro připojení klientů) může také zaujmout. Některé základní funkce jako AP klient mód mu ale chybí, což je vzhledem k vysoce posazené ceně škoda. Výhodou je lehkost nastavení a dobrý manuál.

V otázce bezpečnosti jsou oba výrobky srovnatelné. Spojení je chráněno spolehlivými firewally, podporovány jsou běžné typy šifrování. Nakonec bude záležet jen na tom, jaké využití pro ně máte – každý totiž vyniká v něčem jiném.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 12/04.

Diskuze (48) Další článek: Nudíte se o víkendu? Ať vás baví internet!

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Wi-Fi, Asus, Duel, Linksys, Dobrá úroveň, Lin, DHCP, WLAN, Směr, Bezdrátový spoj, Wi-Fi Hotspot, DDNS, Radius, Webová kamera, Broadcom, Pokročilá možnost, Neoprávněný vstup, Povedený design, USB Modem, Ip kamery, Dobrý pomocník, Pokročilá funkce, Link +Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

** Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM ** Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD ** A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Jakub Čížek
Windows 11Raspberry Pi