Duel videokamer s pevným diskem: Sony DCR-SR90E vs. JVC GZ-MG77E

Sony uvedla svou první videokameru s pevným diskem DCR-SR90 a postavila se nejrenomovanějšímu výrobci v této kategorii – značce JVC. Nabídku JVC tvoří celá řada kamer s různě odstupňovanou výbavou, Sony zatím prodává jediný model. Z tábora JVC jsme vybrali typ GZ-MG77E, který poskytuje za srovnatelnou cenu i stejnou velikost pevného disku – 30 GB.

JVC Everio GZ-MG77E Sony DCR-SR 90E
Klepněte pro větší obrázek JVC se jako jedna z prvních odhodlala k odvážnému skoku do videokamer s pevným diskem. Sedmdesátsedmička je tak u JVC již třetí generací a na trh už míří její následovníci. Zkušenosti JVC jsou u Everia GZ-MG77E velmi dobře vidět. Kamera má skvělou výbavu, kompaktní rozměry a důraz na výhody, které nabízí pevný disk. Everio GZ-MG77E padne perfektně do ruky, malé rozměry a hmotnost pomáhají při natáčení – nejpoužívanější tlačítka najdete na přístupných místech. Širokoúhlý výklopný displej není dotykový, k ovládání slouží joystick na levé straně displeje. LCD displej vyniká čitelností i na ostrém slunci, na druhou stranu vám nic jiného nezbývá. Kamera totiž nemá hledáček, do malého těla se nevešel.

Objektiv s ruční krytkou přiblíží záběr desetkrát opticky, nebo až 300× s digitálním zoomem. Stabilizace obrazu je samozřejmostí, byť je horší než u soupeře od Sony. Snímací čip s rozlišením 2 Mpx můžete využít mimo záznamu v televizním rozlišení i pro fotogra. e, jejich kvalita vás ale přesvědčí, že toto je v prvé řadě videokamera. Pod objektivem najdete stereo mikrofon nasměrovaný dopředu a blesk využitelný při fotografování. Pro záznam fotek a videa můžete mimo pevného disku použít i paměťové SD karty, připadá nám to ale zbytečné.

Vynikající je u JVC práce s nahrávkami. Výrobce totiž počítá, že nahrávky budete mít v kameře delší dobu a budete je pouštět přímo z kamery. Můžete si vytvořit až 99 seznamů, záběry lze také vybírat dle data nebo si je zařazovat do několika kategorií. Během přehrávání umí kamera mezi záběry vložit několik typů přechodů, ty ale neovlivní záběry na disku, uvidíte je jen při přehrávání z kamery. Bohužel video soubory mají příponu MOD, ač se jedná o běžný MPEG, stačí tedy příponu přejmenovat na MPG. Dodané kvalitní programové vybavení od CyberLinku MOD podporuje stejě jako další formáty. Také oblíbené Pinnacle Studio 10 umí s MOD soubory pracovat. Everio GZ-MG77E ukazuje, co JVC umí velmi dobře – videokamera nabízí dobrou ergonomii a funkční výbavu. Pihy na kráse výsledný dojem přesto trochu kazí.

Klepněte pro větší obrázekTato kamera je u Sony zatím jedinou dostupnou s pevným diskem, proto si na ní tento výrobce dal opravdu záležet. Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s desetinásobným optickým zoomem a vestavěnou krytkou doplňuje čip s rozlišením 3MPx. Proti JVC obsahuje prostorový mikrofon s kódováním do Dolby Digital 5.1 (byť na horní straně kamery), barevný hledáček a také doplňkové sáňky pro blesk nebo mikrofon. Nebyla by to videokamera Sony, aby nenabídla noční snímání NightShot, kdy díky vestavěné infradiodě vidí i v naprosté tmě.

Oproti JVC jsou fotografie velmi dobré, a to nejen kvůli vyššímu rozlišení snímače. Vestavěný blesk je silný, pořizované snímky mají dobrou kresbu, a byť lze pozorovat rozostření na krajích, za fotky se při tisku na 10 × 15 stydět nebudete. Rozměry kamery jsou ale větší a ležatá konstrukce se nedrží tak dobře v ruce jako u JVC. Ergonomie ovládání pravou rukou také není lepší, zbytečná je třeba samostatná spoušť pro fotografie. Sony zachraňuje ovládání dotykovým displejem, který je intuitivní a dobře ovladatelný. Jen na slunci jeho dotyková vrstva snižuje čitelnost. I když na slunci můžete použít hledáček, na displeji se nastavují všechny důležité parametry, jeho použití je tedy nevyhnutelné.

Při prohlížení záběrů máte na rozdíl od JVC k dispozici jen jeden volitelný seznam a volitelné přechody mezi záběry jsou přímo součástí videa, vznikají přímo při natáčení. Proto mohou tyto doplňky překážet při stříhání videa v počítači. Stejně jako u JVC bohužel video v kameře nijak nesestříháte. Stačilo by přitom rozdělení videa na dvě části, mazání již zařídí zbytek.

U videokamery DCR-SR90E jsou vidět velké zkušenosti výrobce z páskových kamer. Nabídka je bohatá a funkce propracované, pevný disk tu je ale jen jako záznamové médium, jeho schopnosti nejsou plně využity. Lze jen doufat, že Sony na podpoře pevných disků ve videokamerách zapracuje a rozšíří nabídku funkcí. DCR-SR90E je jako průzkum bojem určitě úspěšným pokusem.

produkt JVC Everio GZ-MG77E Sony DCR-SR 90E
cena 30 900 Kč 31 990 Kč
zapůjčeno od JVC, Praha Sony Czech, Praha
kontakt 272 101 211, www.jvc.cz 222 864 199, www.sony.cz
klady a zápory
+ rozměry kvalita videa
+ čitelnost displeje výbava
+ práce s nahrávkami přímý záznam do MPEG
- chybí hledáček horší držení
- slabší stabilizace umístění mikrofonu
- snímání ve tmě jen jeden uživatelský seznam
Hodnocení
video (40 %) 4/5 4,5/5
zvuk (8 %) 3,5/5 4/5
funkce (12 %) 4,5/5 4/5
výbava (12 %) 3,5/5 4/5
ergonomie (8 %) 4,5/5 4/5
cena (20 %) 4/5 4,5/5
celkem 80% 86%
Parametry
kapacita disku 30 GB 30 GB
snímač 1/3,9" CCD 1/3" CCD
počet pixelů 2 180 000 3 048 000
objektiv F 1,2 – 2,0 F1,8 – 2,9
zoom optický 10× 38–380 10× 16:9 43–495 / 4:3 45–450
zoom digitální 300× 120×
mikrofon stereo čtyřkanálový, záznam 5.1
LCD panel 2,7" 2,7", 132 000 bodů
hledáček ne barevný, 123 000 bodů
vstupy ne ne
výstupy S-Video, AV, USB AV, USB
kvalita záznamu extra jemná (8,5 Mb/s), nejlepší (5,5 Mb/s), normální (4,2 Mb/s), úsporná (352 × 288, 1,5 Mb/s) HQ, SP, LP
přibližná doba záznamu (h:m) 7:10 extra, 37:30 úsporná 7:20 HQ, 20:50 LP
příslušenství dálkové ovládání, nabíječka, USB kabel, AV kabel, popruh dálkové ovládání, AV kabel,USB kabel
rozměry (š × v × h) mm 68 × 69 × 109 82 × 69 × 149
hmotnost 430 g 615 g
dodávaný software Power Producer, Power Director Express, Power DVD, Digital Photo Navigator, Capty MPEG Edit EX ImageMixer Menu, ImageMixer 3 DVD Authoring, One Touch DVD Burn, Easy PC Back-up

Obě kamery mají mnoho společného. Podobnou cenu, 30GB disk, který se po připojení k počítači chová jako běžné externí úložiště – byť bez možnosti zápisu, záznam videa do formátu MPEG-2, desetinásobný optický zoom a stejně velký širokoúhlý LCD panel. Z konektorů mají oba modely jen výstup videa a USB port, samozřejmostí je komunikace s uživatelem v češtině. Přesto jsou rozdíly mezi nimi výrazné.

Sony má lepší stabilizaci obrazu, noční režim, záznam zvuku a bohatší výbavu. JVC proti tomu nabízí vyšší světelnost objektivu a také širší ohnisko. Přesto je kvalita videa mírně lepší v případě Sony. DCR-SR90E rychleji ostří, zoomuje, lépe se vyrovnává se světelnými podmínkami, má lepší stabilizaci obrazu. Vestavěná automatická krytka je také praktičtější než ruční u JVC. Videa v počítači jsou vždy v širokoúhlé podobě, u JVC jsou širokoúhlé jen ve střihacích programech. Zatímco základní baterie u JVC slibuje hodinu záznamu, Sony se základní baterií nabídne dvojnásobek. U Sony navíc můžete ušetřit s využitím hledáčku.

JVC proti tomu vítězí v rozměrech a hmotnosti, v práci s nahrávkami, čitelnosti displeje, má i lepší umístění mikrofonů. Kamera od JVC se nám více líbí provedením. Je pohotovější, lépe se drží v ruce, ovládání je s joystickem příjemné a logické. Je radost ji držet v ruce a natáčet video. Zkrátka srdce by volilo JVC, rozum však tíhne k Sony.

Srovnání těchto dvou konkrétních kamer tak rozhodně vyznívá ve prospěch nováčka Sony, DCR-SR90E je prostě lepší videokamera než GZ-MG77E. JVC má ale v zásobě několik argumentů, kterými dokáže Sony dobře zatápět. V nabídce JVC totiž najdete kamer podstatně více. Pokud máte jiné požadavky, u JVC si vyberete lépe než u „ber nebo nech“ nabídky od Sony. Například funkčně zcela totožná kamera GZ-MG67E se stále dobrým 20GB diskem stojí o sedm tisíc méně, základní videokamery s JVC s plným komfortem záznamu na pevný disk seženete pod dvacet tisíc Kč. Na opačném konci nabízí JVC i tříčipové kamery s pevným diskem, které mají výrazně lepší kvalitu obrazu.

Pokud chcete do světa videokamer s pevným diskem teprve proniknout, osloví vás nabídka JVC. Máte-li ale kolem 30 tisíc, kamera od Sony je velmi rozumnou volbou. Jistě, za tuto částku seženete lépe vybavenou páskovou videokameru, třeba jen mírně dražší je základní HDV videokamera Sony s HDTV rozlišením, používání pevného disku je ale návykové a k páskám se budete jen neradi vracet.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 12/06.

Diskuze (13) Další článek: Optimalizujeme start a ukončení Windows XP

Témata článku: Video, Duel, Pevné disky, Sony, Plný komfort, Základní hd, Carl Zeiss, Přibližná doba, Objektivy, Mikrofony, Cyberlink, Producer, DCR, Pinnacle, Vestavěný mikrofon, Zeiss, Vid, Kvalita videa, Dobrá výbava, Doplňková výbava, Joystick, Vario, Vestavěná kamera, Dobrá stabilizace, Pinnacle Studio


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu