Duel souborových manažerů: Total Commander vs. Servant Salamander

Servant Salamander se dlouhou dobu držel na prvních příčkách v oblíbenosti souboroveho software. Pak jeho vývoj ustal a dopředu se dostal Total Commander. Nová verze Salamanderu ale naznačila, že by se mohlo schylovat k odvetě. Který souborový manažer je lepší?

Total Commander 6.53
+ funkce
+ množství vlastních nástrojů
+ množství plug-inů
- cena
- složitější přizpůsobení
Servant Salamander 2.5 beta 9
+ uživatelské přizpůsobení
+ integrované pluginy
+ klávesové zkratky
- cena
- stále betaverze
Windows Commander přejmenovaný na Total Commanderem byl v poslední době jedničkou mezi souborovými manažery. Vývoj jeho největšího konkurenta Servant Salamanderu jakoby usnul a dlouhou dobu nepřicházely žádné výraznější aktualizace. Klíčovým prvkem, na který příznivci Salamanderu někdy více než rok čekali, byla možnost přenosu souborů pomocí FTP. Před několika týdny ale svitla naděje na další pokračování úspěšného software. Vývojáři aplikace totiž zveřejnili novou betaverzi, jejímž největším lákadlem je právě FTP přenos. Získá si Salamander své předchozí uživatele?

Co vidíš

Postavíte-li vedle sebe okna obou srovnávaných produktů, laik by řekl, že jsou naprosto stejná. A ona je to částečně pravda. Obě aplikace vsadily na osvědčené rozhraní Norton Commanderu s dvěma na sobě nezávislými částmi okna a trochu do pozadí tak odsouvají systém Průzkumníka Windows, který je založen spíše na klávesových zkratkách a „fyzickém“ přetahování složek. Odlišnosti proto najdete především uvnitř – mezi funkcemi a možnostmi.

  

Srovnání prostředí Total Commanderu a Servant Salamanderu s Průzkumníkem Windows

Související odkazy

Slovník
atribut
betaverze
FTP
ID3
komprimace

Pojďme se ale nejdříve podívat na to, co mají aplikace společné. Také ještě z dob Norton Commanderu přebírají oba správcové možnosti funkčních kláves. Pokud jste tedy místo kliknutí pravým tlačítkem zvyklí komprimovat zkratkou Alt+F5, budete v obou prostředích jako doma. Když už jsme u archivace, pro každý typ archivu si můžete v nastavení zvolit externí nástroj, který bude pro práci s archivem využíván. Servant Salamander nabízí kromě externích programů ještě několik vlastních komprimačních plug-inů. Podobně je na tom i Total Commander. Jeho nabídka už ale není tolik pestrá.

 

Nastavení archivace (TC * SS)

Nejdůležitější funkce pro práci se soubory jsou vypsány ve spodní liště aplikace. Chybět nemůže v dnešní době už trochu opomíjená, ale stále používaná příkazová řádka. V hlavním okně pak kromě seznamu souborů najdete také jejich velikost, datum vytvoření nebo atributy. Mezi hlavní okna a hlavní menu se vešla ještě lišta s nejčastěji používanými příkazy pro jednodušší přístup. Většina funkcí je ale přístupných pomocí klávesových zkratek. Pokud si na jejich významy zvyknete, žádný Průzkumník Windows vám souborového správce nenahradí.

Samozřejmě jsou ale akce, v nichž už zvyky z prostředí oken jen tak jednoduše odbourat nelze. I na tento případ ale vývojáři pomýšleli, a proto je možné souborového správce lépe přizpůsobit a přiblížit tak ovládáním Windows. Konkrétně jde třeba o klik pravým tlačítkem. Zatímco v DOSu se tímto způsobem označovaly soubory, Windows nabízí kontextové menu s možnostmi práce s položkou. Vyhovuje-li vám jedna z variant více, není nic jednoduššího, než si ovládání přizpůsobit. Podobné pravidlo platí i u dalších položek – stačí si projít konfiguraci.

 

Konfigurace (TC * SS)

Soubory

O základní práci se soubory, tedy jejich vytváření, přesouvání, kopírování či třízení do složek, už jsme se zmiňovali. Další často používanou funkcí je změna atributů. Zde nabízí v jednom okně SS více možností. Zatímco datum vytvoření byste u TC museli složitěji editovat, SS jej změní pouhým přepsáním čísla.

 

Editace atributů (TC * SS)

V editaci a prohlížení položek by si nástroje příliš nerozuměly. Výjimkou jsou nejen hudební soubory. Zatímco TC spustí okamžité přehrávání pomocí vlastního jednoduchého přehrávače, SS zobrazí podrobné informace o souboru včetně ID3 popisků. Chcete-li zobrazit webovou stránku v TC, dostanete spíše její zjednodušenou textovou verzi, zatímco SS zobrazí stránku tak, jako byste ji prohlíželi v Internet Exploreru. Trochu podobně jsou na tom i soubory formátu RTF. Zatímco TC jejich obsah zobrazí jako formátovaný text, prohlížeč Eroiica Viewer, který SS používá k zobrazování RTF, zobrazí text spíše jako obrázek bez možnosti jeho označení nebo kopírování. Samotné zobrazení a editace se stejně jako za starých časů provádí klávesami F3 resp. F4.

Regedit bez Regeditu

Přiřazení programu k danému typu souboru je jednou ze základních vlastností. TC k tomuto úkonu využívá vlastní nástroj. Není sice přehledný jako Možnosti složky, ale svému účelu plně dostačuje. V SS je tato možnost řešena přes klasický dialog Vlastnosti systému Windows. Po asociování přípony s daným typem programu jsou okamžitě změněna všechna systémová nastavení a soubory nejen ze souborového správce, ale také přímo z prostředí Windows otevírány ve zvoleném programu.

 

Asociace typu souboru s aplikací (TC * SS)

Další zkratkou, kterou jsou bývalí uživatelé Norton Commanderu jistě poznamenáni je kombinace Alt+F1 (F2). Zatímco u TC slouží klávesová zkratka výhradně k volbě disku, u SS si můžete vybrat i z několika dalších složek včetně Koše nebo registrů Windows. A když už jsem se zmínil o registrech, je třeba ihned vyzdvihnout tuto funkci SS. Jednoduše přímo z prostředí aplikace je totiž možné editovat položky a klíče v registrech, aniž by bylo třeba spustit externí nástroj Regedit. To je pro mnohé uživatele právě díky rozdělení okna na dvě části velice pohodlné.

Editor registru v podání SS

Doplňky

A nyní se dostáváme asi k nejzásadnějšímu rozdílu mezi TC a SS. Většina funkcí a tedy možností programu je v případě TC integrována přímo v samotné aplikaci. Výjimkou není ani FTP klient, který je pevnou součástí standardního instalačního balíčku. Naproti tomu SS využívá služeb zásuvných modulů nezávislých na samotné aplikaci. Tyto moduly jsou vyvíjeny odděleně, jejich aktualizace vycházejí odděleně a kdykoliv si můžete jakýkoliv z nich přidat nebo odebrat. Mezi standardními, které v SS najdete po instalaci, je i nástroj pro rozdělení a následné sloučení větších souborů, nástroje pro srovnání nebo zašifrování několika položek. Na obranu TC musím dodat, že i on podporuje zásuvné moduly. Jejich funkce jsou spíš doplňkové a je třeba je stáhnout zvlášť. V případě SS jsou integrovány přímo do instalačního balíčku a bez nich byste RTF nebo multimediální soubory zobrazovali asi jen těžko.

 

Správa zásuvných modulů (TC * SS)

Jak už jsem se zmínil, jedním z nových plug-inů SS je i FTP klient. A protože právě tato funkce je stěžejním bodem nové verze, pojďme se na oba klienty podívat trochu podrobněji. Přestože má TC s FTP přenosy už více zkušeností, SS si s ním v ničem nezavdá. Více informací o FTP klientech jistě napoví obrázky.

 
 

Nastavení FTP přenosu (TC * SS)
Hlavní okno připojené k FTP serveru (TC * SS)

Jak pro koho

Pokud se soubory nijak zvlášť nešachujete a nepotřebujete tudíž silný nástroj pro jejich správu, pak doporučuji zůstat u klasického průzkumníka Windows. Vynakládat peníze za souborového správce, kterého nevyužijete, je věc zbytečná. Pokud ale s daty a svými disky pracujete častěji, pak rozhodně zbystřete. Vybrat jednoznačného vítěze tohoto duelu není jednoduché. Někomu vyhovují funkce TC, někomu zase SS. Z obecného hlediska můžeme říct, že TC vyniká především množstvím svých funkcí a možnostmi nastavení. Naopak SS vyniká především jednoduchostí uživatelského přizpůsobení a ovládáním pomocí klávesových zkratek. Takže vybrat si nakonec budete muset sami.

  Total Commander 6.53 Servant Salamander 2.5 beta 9
souborový manažer
autor C. Ghisler & Co. ALTAP, spol. s r.o.
licence shareware shareware
web http://www.ghisler.com/ http://www.altap.cz/
cena 28 EUR 773 Kč
testovací verze http://www.simtel.net/product.download.mirrors.php?id=54757 ftp://ftp.altap.cz/pub/altap/salamand/ss25b9f.exe
velikost instalátoru 1,57 MB 5,34 MB

Diskuze (229) Další článek: Monetka znovu dostupná jako platební nástroj pro obchodníky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,