Duel skenerů

V dnešním duelu se podíváme na zoubek dvěma skenerům, které se honosí tím, že umožňují snímat nejenom fotografie, ale i negativy a diapozitivy. Cestu do redakce si proto našli zástupci firem Genius a Visioneer, které jsme si důkladně proklepli.
Tento článek najdete v časopisu Computer 10/02, který vyšel 23. května 2002.
Radek Bábíček:

Genius ColorPage-HR7X

Prvním, na koho se dnes zaměříme, je zástupce firmy Genius, který se může pochlubit optickým rozlišením až 1 200 × 2 400 dpi. To lze navíc interpolací zvýšit až na 24 000 × 24 000 dpi. Maximální barevná hloubka je v tomto případě 48 bitů. Svou velikostí skener rozhodně nepatří mezi kolibříky. Jeho celkové rozměry 102 × 260 × 440 mm na stole již pocítíte. Snímaná předloha přitom může mít maximální rozměry 216 × 297 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zpříjemnění práce pak slouží pětice tlačítek, která mohou zastávat funkce snímání, poslání e-mailu, rozpoznávání textu, kopírování nebo poslání faxu. Veškerá tlačítka jsou navíc plně programovatelná, takže si můžete nastavit libovolnou aplikaci pro spuštění. Skener umožňuje snímání filmů nebo diapozitivů. K tomuto účelu jsou dodávány i příslušné šablony pro přesné umístění na ploše. Bohužel nejsou z největších a působí poměrně levným dojmem. Ale svoji službu samozřejmě udělají.

+ vzhled
+ česká lokalizace
+ softwarová výbava
chybí vypínač
rychlost snímání
kvalita automatického snímání

rozhraní USB
maximální rozlišení 1 200 × 2 400 dpi opticky, 24 000 × 24 000 interpolací
hloubka barev 42 bitů
snímací rozsah 216 × 297 mm
podpora OS Windows 98/2000/ME/XP
hmotnost 2,1 kg
rozměry 102 × 260 × 440 (v × š × h)
software Page abc 1.0, Presto! Mr. Photo, Presto! ImageFolioLE, ABBYY FineReader,
přidané hodnoty snímání diapozitivů a negativů, pět tlačítek

jednoprůchodový plochý skener
Genius ColorPage-HR7X
Zdroj: 100Mega Distribution, Brno
Telefon: (05) 48 22 00 77
Cena: 4 578 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Visioneer One-Touch 8920 USB

Druhým kandidátem, který soupeří v dnešním duelu, je skener Visioneer One-Touch 8920. Nabízí maximální rozlišení 1 200 × 2 400 dpi, které již ale nejde zvýšit interpolací. To ani koneckonců není potřeba, protože v tomto rozlišení dokážete z fotografie vytáhnout i jemné detaily. Vše lze provádět až při barevné hloubce 48 bitů. K počítači se skener připojuje přes rozhraní USB, což značně ulehčuje jeho instalaci.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti konkurenci má tento model Visioneeru jednu zvláštnost. Horní víko se neotvírá na délku, ale na šířku, díky čemuž nepotřebujete mít nad skenerem tak velký prostor pro jeho otevření. Pro lepší práci pak slouží sedm programovatelných tlačítek, která zastávají funkce snímání, kopírování, faxování, rozpoznávání textu, posílání e-mailu a ukončení prováděné operace. Jedno tlačítko je vyhrazeno čistě pro potřeby uživatele, a je tudíž bez popisu. Pod něj si můžete nastavit libovolnou aplikaci, která se spustí po jeho stisku. Jakkoli je celý tvar skeneru povedený, musím konstatovat, že vzhled jeho tlačítek mu na kráse zrovna nepřidal. Na druhou stranu se vám nemůže stát, že byste je na skeneru přehlédli.

+ boční otevírání
+ kvalita snímání
+ softwarová výbava
vzhled tlačítek
chybí česká verze
nutnost odejmout z víka kryt lampy při snímání diapozitivů a filmů

rozhraní USB
maximální rozlišení 1 200 × 2 400 opticky
hloubka barev 48 bitů
snímací rozsah 216 × 297
podpora OS Windows 98/2000/ME/XP
hmotnost 3,3 kg
rozměry 102 × 297 × 424 (v × š × h)
software PaperPort 7.0, Adobe PhotoShop Elements, TextBridge Pro 9.0, Acrobat Reader 5.0, IE 6.0, ABBYY FineReader Sprint
přidané hodnoty snímání diapozitivů a negativů, sedm tlačítek

jednoprůchodový plochý skener
Visioneer One-Touch 8920 USB
Zdroj: Conquest, Praha
Telefon: (02) 84 00 01 11
Cena: 7 924 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

A kdo vlastně vyhrál?

Maximální optické rozlišení mají oba kandidáti totožné. Stejná již však není barevná věrnost. Zatímco Genius fotografii mírně zesvětluje, Visioneer posouvá barevné spektrum mírně do zelena. Přesto se mi výsledek Visioneeru jevil jako věrnější originálu. To samé platí u snímání negativů. Naopak u snímání diapozitivů se mi podařilo dosáhnout lepších výsledků u skeneru Genius. Výsledek z Visioneeru nebyl tak ostrý, a navíc byl posunut mírně do červena.

Ke snímání ale není potřeba jenom samotný skener. Velkou roli zde hraje i kvalita a provedení ovladačů. Oba zástupci se mohou pochlubit ovladači TWAIN, což je dobrý standard. Umožňuje totiž snímat do jakékoli aplikace, která s těmito ovladači dokáže pracovat. Ovladač u skeneru Genius má jednu výhodu: komunikuje s vámi v češtině, o čemž si může Visioneer nechat jenom zdát. Druhou stránkou věci je přehlednost. Kdo má rád barvy, jistě ocení jeho provedení, ale na mě ovladač působil spíše přeplácaným dojmem a kvůli tomu poměrně nepřehledně. U Visioneeru vsadili na standardní vzhled s ovládacími prvky přístupnými rovnou v hlavním okně. Tento způsob se mi jeví jako podstatně přehlednější a neměli by s ním mít větší problémy ani neanglicky komunikující uživatelé.

Nezanedbatelným parametrem je také rychlost snímání, protože právě ta zajímá většinu uživatelů. A nutno říci, že na tomto poli Visioneer porazil svého konkurenta rozdílem celé třídy. To pocítíte zejména u náhledů, kde je rychlost operace méně než poloviční. S narůstajícím rozlišením se rozdíl částečně umazává, což je trochu způsobeno nižší propustností rozhraní USB.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším faktorem, který vás může ovlivnit, je příslušenství. To je u obou rivalů na velmi dobré úrovni. Co se týče kvality šablon na snímání filmů a diapozitivů, podstatně propracovanější najdete v balení Visioneeru. O nic nebudete ochuzeni ani po stránce softwarové. U obou najdete CD s ovladači, programy na úpravu obrázků nebo program pro rozpoznávání textu.

A konečný verdikt? Uživatele, které zajímá především dobrá cena a výkon je pro ně až na druhém místě, jistě více zaujme produkt společnosti Genius. Kdo však dává přednost rychlosti, ocení Visioneer. Takže je to nakonec zase jen a jen na vás.

Diskuze (12) Další článek: AMD představí 0,13 mikronový Athlon XP v pondělí

Témata článku: Software, Windows, Duel, Dobrá barva, Dobrý standard, Dobrá výbava, Dobrý výsledek, Sprint, Maximální rychlost, TomTom One, Barevné provedení, Snímání, Rozpoznávání, Skener, Optické spektrum, Jemné rozlišení, Elements, Celý kryt, Maximální hodnota, Dobrý dojem, Skenery, Genius, Presto, Sken


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče