Procesory | Duel

Duel procesorů pro náročné hráče: Intel Core i7-11700F vs. Ryzen 5 5600X

Ve hrách zatím špičkové procesory s dvanácti nebo šestnácti jádry příliš nevyužijete. Lepší je mít vyšší výkon na jádro při nižším, ale dostatečném počtu jader. Oba testované procesory to skvěle splňují.
Duel procesorů pro náročné hráče: Intel Core i7-11700F vs. Ryzen 5 5600X

Intel Core i7-11700F

Nejvýznamnější novinkou poslední generace procesorů Intelu je oficiální podpora PCI Express 4.0. U řady desek se Z490 výrobci avizovali, že podporu PCIe 4.0 díky konstrukci a použitým komponentám zvládnou, u některých levnějších modelů ji však neuvádějí, takže nemáte jistotu, že bude bez potíží fungovat. A záviset bude i na aktualizacích BIOSu.

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný řadič v procesoru podporuje dvacet linek PCIe 4.0. Šestnáct je rezervovaných pro grafické karty a lze je rozdělit třeba na kombinaci ×8/×8 nebo ×8/×8/×4 mezi dlouhé sloty PCIe ×16, další čtyři jsou určené pro rychlé SSD do NVMe. Kromě vyšší rychlosti PCIe zrychlila i komunikace s PCH, tedy s jižním můstkem. Rozhraní DMI využívá místo čtyř linek osm. Přes čipset tak lze připojit třeba další dva disky NVMe pro PCIe 3.0 ×4 plnou rychlostí. Opět to ale platí jen v kombinaci s novou generací procesorů Rocket Lake, čipy 10. generace stále komunikují s čipsetem po čtyřech linkách. Počet linek v čipsetu zůstal na 24.

Celkově jde o významné zlepšení, ani s ním ale nelze provozovat všechna zařízení a konektory najednou a při plné rychlosti a musíte si hlídat, jak jsou mezi nimi rozdělené a sdílené. A o tom už rozhoduje výrobce desky.

U minulé generace procesorů byly oficiálně podporované paměti DDR4 nejvýše na 2 933 MHz. S platformou Z590 a Rocket Lake narostl nejvyšší oficiálně podporovaný takt na 3 200 MHz. Bez garance funkčnosti ze strany Intelu lze ale použít i výrazně rychlejší moduly. U předchozí generace běžely paměti v celém rozsahu taktů synchronně, u nové platformy je synchronní režim až do taktu 3 733 MHz a pro vyšší frekvence už je třeba použít děličku 1:2.

S ní při stejných nebo jen mírně vyšších taktech pamětí poklesne výkon a narostou latence, ale při výrazně vyšších taktech už bude výkon vyšší. Při testu jsem se držel naší obvyklé metodiky a paměti nastavil na 3 600 MHz, běžely tedy v synchronním režimu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: AMD, Intel, Články z Computeru, Nvidia, Procesory, SSD, Ryzen, Duel, BIOS, Adata, XPG Core Reactor, AMD Ryzen, Procesor, Jádro, Axa, Takt, Rocket Lake, MHz, Ryzenům, Příkon, GeForce, Patriot Viper, CCX, GHzIzrael má protiraketový laser. Z malé Cessny dělá mocnou zbraň a je řádově levnější než Iron Dome

Izrael má protiraketový laser. Z malé Cessny dělá mocnou zbraň a je řádově levnější než Iron Dome

** Izraelská společnost Elbit Systems nedávno otestovala vysokoenergetický laserový systém ** Ten byl umístěný na letounu a sestřeloval simulované drony ** V budoucnu by mohl zneškoďnovat i jiné hrozby

Stanislav Mihulka
IzraelZbraněLaser
Tam, kde selský rozum selhává. Nově objevený bílý trpaslík je rekordně malý i rekordně hmotný

Tam, kde selský rozum selhává. Nově objevený bílý trpaslík je rekordně malý i rekordně hmotný

** Astronomové objevili rekordně malého a současně hmotného bílého trpaslíka ** Patrně se jedná o výsledek splynutí dvou bílých trpaslíků ** V budoucnu se z něj zřejmě stane neutronová hvězda

Petr Kubala
RekordyVesmír
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Nastavení vzhledu Windows 11: Vyzkoušeli jsme tmavý motiv a vrátili Start doleva
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Kdy dorazí Windows 11 a jak to bude podporou a aktualizacemi Windows 10?
Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Operační systémy