Duel obrazových databank: Transcend vs. Vosonic

S rostoucím rozlišením digitálních fotoaparátů roste i velikost jednotlivých fotografií. Abyste na cestách se svým digitálem mohli fotografovat tisíce snímků bez obav o jejich uskladnění, můžete si zvolit některou z mnoha dostupných obrazových databank.

Transcend Digital Album

Klepněte pro větší obrázekJistá exkluzivita se nevyhýbá ani oblasti digitálních databank. Zatímco dříve měla tato zařízení displej jen výjimečně, dnes se mnoho z nich chlubí podporou čtyř tisíc barevných odstínů. Právě takový displej má databanka Trancscend Digital Album, i když si mnoho barevných možností neužijete.

Databanka Transcend zaujme již na první pohled svým neotřelým vzhledem s jistým nádechem elegance. Kovové tělo připomíná zavřenou knihu, černý okraj barevného displeje je vhodně doplněn chromovanými ovládacími tlačítky. Kromě čtyř funkčních kláves vévodí celému ovládacímu bloku především pětisměrové kurzorové tlačítko. Tlačítka mají vždy dvě funkce, závisející na délce stisknutí. Na levém boku najdete spolu s tlačítky pro ovládání hlasitosti také otvor vestavěného mikrofonu, konektor miniUSB a pro připojení napájení a okénko infračerveného portu. Kromě sluchátkového výstupu a konektoru S-Video výrobce umístil na pravý bok také sdružený slot pro všechny běžně používané paměťové karty, neporadí si jen s kartami xD-Picture Card.

Klepněte pro větší obrázekPo vložení karty do přístroje můžete procházet jejím obsahem a poměrně jednoduše pracovat se soubory, které jsou na ní uložené. Ty můžete kopírovat, přesouvat nebo mazat jak v rámci karty, tak na vnitřním pevném disku databanky. Ten má kapacitu 20 GB, větší verze se bohužel zatím neprodává. Databanka také podporuje automatické kopírování kompletního obsahu paměťové karty, stačí stisknout jen jedno tlačítko a na pevném disku se vytvoří složka pojmenovaná podle aktuálního data a času.

Výhody barevného displeje poznáte zejména při prohlížení fotografií. Databanka však podporuje pouze formát JPEG, na prohlížení snímků uložených ve formátech RAW nebo TIFF musíte zapomenout. Je také škoda, že databanka nepodporuje přehrávání videa – vzhledem k použití barevného displeje by se tato vlastnost dala očekávat. Jedinou multimediální schopností této databanky je tak možnost přehrávání hudby ve formátu MP3.

Klepněte pro větší obrázekVestavěný přehrávač je velmi jednoduchý, nepodporuje však vytváření seznamů skladeb (playlistů) ani nastavení zvuku prostřednictvím ekvalizéru. Kvalita reprodukce není příliš dobrá, a tak by možnost nastavení zvuku přišla určitě vhod. I přesto je ale databanka Transcend Digital Album zajímavým společníkem pro každého cestujícího digitálního fotografa, kterému nabídne o něco více než konkurence.

Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro

Klepněte pro větší obrázekV kategorii levných databank se nejčastěji objevují přístroje jen s černobílým displejem a bez pevného disku. Ten si musíte dokoupit sami, zařízení většinou podporují standardní 2,5" pevné disky určené do notebooků. Výhodou tohoto řešení je především možnost výběru kapacity pevného disku podle vašich potřeb, na jeho rychlosti v tomto případě až tolik nezáleží. Výhodnější může být také výsledná cena takové databanky. Nevýhodou jsou jen mnohem větší rozměry takové databanky a také její kratší výdrž.

Přesně do této kategorii spadá i databanka Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro – dostanete jen samotnou databanku, do níž musíte vložit pevný disk. Jeho instalace je snadná a díky podrobnému obrázkovému návodu ji zvládnou i nepříliš zkušení uživatelé. Svým vzhledem nepůsobí databanka Vosonic příliš přívětivě, laciný plastový vzhled dokládá především výrobcovu snahu o co nejnižší cenu. Při prvním pohledu vás také určitě překvapí svou velikostí.

Klepněte pro větší obrázekNejvětší část přední strany zabírá čtvercový blok s ovládacími prvky a nevelký monochromatický displej s rovnoměrným podsvícením azurové barvy. Bohužel nelze nastavit kontrast zobrazení. Na pravou stranu databanky výrobce umístil nekryté sloty pro paměťové karty. Pomocí třech slotů přečtete všechny běžně používané paměťové karty, chybí jen podpora xD-Picture Card. Horní strana pak obsahuje standardní konektor miniUSB, sluchátkový výstup a konektor pro připojení napájecího adaptéru. Zajímavostí je i tlačítko pro restartování celé databanky.

Kopírování dat z paměťových karet na vnitřní pevný disk probíhá podobně jako u jiných levnějších databank – po vložení paměťové karty do slotu a po stisku příslušného tlačítka se na pevný disk do automaticky vytvořené složky zkopíruje kompletní obsah karty. Možnost procházení obsahu paměťové karty bohužel není v této verzi firmwaru možné.

Klepněte pro větší obrázekTaké databanka Vosonic umí přehrávat hudební soubory ve formátu MP3. Přehrávač je však velice jednoduchý a obsahuje pouze základní možnosti přehrávání. I přesto je kvalita reprodukce na poměrně vysoké úrovni, přičemž zásluhu na tom mají především poměrně kvalitní sluchátka.

  Transcend Digital Album Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro
produkt obrazová databanka databanka s přehrávačem MP3
zdroj Actebis Computer, Praha Abacus Computer, Ostrava
kontakt 233 091 611 595 630 366
cena 9 169 Kč vč. DPH 3 844 Kč vč. DPH (cena bez pevného disku)
záruka 2 roky 2 roky
Klady a zápory
+ vzhled a rozměry rychlost
+ barevný displej kvalita zvuku
+ jednoduché ovládání cena
- nepřehrává video rozměry a hmotnost
- horší výdrž baterie laciný vzhled
- kvalita zvuku málo funkcí
Parametry
rozhraní USB 2.0 (konektor miniUSB) USB 2.0 (konektor miniUSB)
podporované karty CF typ I, II, Microdrive, MMC, MS, MS Pro, SD, miniSD, SM CF typ I, II, Microdrive, MMC, MS, MS Pro, SD, miniSD, SM
displej barevný DSTN, 4 096 barev monochromatický
výstupy 1× S-Video, 1× audio (3,5mm jack) 1× audio (3,5mm jack)
baterie Li-Ion, 2 200 mAh 720 mAh
udávaná výdrž 4 h 3 h
nabíjení 5 h 5 h
rozměry 111 × 84 × 25 mm 135 × 87 × 34 mm
hmotnost 231 g 320 g
rozhraní USB 2.0

USB 2.0

příslušenství sluchátka, dálkové ovládání, kabel USB, kabel S-Video, nabíječka, pouzdro, pouzdro na opasek, manuál sluchátka, kabel USB, nabíječka, pouzdro, manuál

Transcend Digital Album boduje ve vzájemném srovnání menšími rozměry a líbivějším vzhledem, ale také barevným displejem a uživatelskou přívětivostí. Je škoda, že Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro nevyužil svých větších fyzických rozměrů pro větší displej – v této podobě je displej jen málo využitelný.

Naopak provedení slotů pro paměťové karty je lepší u Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro, kde jsou všechny sloty umístěny pěkně pohromadě na jedné straně přístroje a na rozdíl od Transcend Digital Album nejsou přehnaně sdruženy v jeden. Vytknout lze snad jen chybějící pryžové záslepky, které by se u mobilních zařízení této kategorie mohly stát nepsaným standardem.

Z pohledu rychlosti přenosu dat vítězí na celé čáře Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro, i když je její skutečný výkon trochu závislý na vloženém disku. Zápis i čtení dat z databanky Transcend je velmi pomalé i na rychlých počítačích a lze je srovnat s rychlostí zápisu na současné paměťové flash disky. Od zařízení s vlastním pevným diskem bych přeci jen očekával výrazně lepší výkon. Protože obě zařízení používají pro přenos dat rychlé rozhraní USB 2.0, je rychlost přenosu dat závislá také na rychlosti procesoru vašeho počítače.

Na hudebním poli triumfuje databanka Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro, zvuk v jejím podání je sytější a věrnější, hudba přehrávaná na Digital Albu společnosti Transcend naopak téměř úplně postrádá basovou složku. Svůj díl na tom mají také nepříliš kvalitní sluchátka. Transcend Digital Album na rozdíl od databanky Vosonic obsahuje malý reproduktor, a umožňuje tak poslech hudby i bez připojených sluchátek. Od tohoto řešení samozřejmě nelze očekávat příliš kvalitní zvuk, jako nouzové řešení to však postačuje.

Databanka Transcend Digital Album uspokojí především uživatele, kteří chtějí barevný displej s možností prohlížení fotografií a potrpí si na styl a eleganci. Naopak Vosonic VP-3310 XS-Drive Pro bude svými možnostmi rozšíření i rychlostí práce s daty více vyhovovat náročnějším a techničtějším uživatelům. Zajímavá je rovněž jeho cena.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 9/05.

Diskuze (17) Další článek: Diskuze na víkend: O myších obecně a jak dlouho vydrží vaše myš?

Témata článku: Video, Duel, Audio knihy, Paměťová karta, Vzhled, Elegance, Přehrávané video, Paměťové karty, Alba, Černý okraj, Fyzický rozměr, Album, Transcend, Jediná nabíječka, SD Card, Rychlé nabíjení, Černobílý displej, Digitální data, Pravý bok, Drive


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 16

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X