Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší

V přímém souboji se utkala legenda mezi tichými ventilátory - Nexus D12SL-12 a novinka od rakouské firmy Noctua, supertichý osmisetotáčkový ventilátor Noctua NF-S12-800. Oba ventilátory se vydařily, jejich srovnání je zajímavé pro každého, kdo se někdy pokoušel utišit stolní počítač.
Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší
Kapitoly článku

V tabulce jsou uvedeny parametry, které udávají v dokumentaci k jednotlivým ventilátorům výrobci. Údaje v závorce u ventilátorů Noctua jsou se zpomalovačem otáček, hlučnost ventilátoru označenou hvězdičkou stanovil výrobce výpočtem.

  Nexus D12SL-12 Noctua NF-S12-800 Noctua NF-S12-1200 Akasa Amber AK-183-L2B
rozměry

120×120×25 mm

120×120×25 mm

120×120×25 mm

120×120×25 mm

rychlost otáčení

1000 ot./min

800 ot./min
(500 ot./min)

1200 ot./min
(600 ot./min)

1400 ot./min

průtok vzduchu

36,9 cfm

34,8 (20,0) cfm

47,8 (24,2) cfm

44,8 cfm

udávaná životnost  

> 150 000 h

> 150 000 h

80 000 h

ložiska

kluzná?

SSO Bearing

SSO Bearing

dvojitá kuličková (Twin Ball Bearing)

příkon

1,8 W Max

0,60 W

1,44 W

2,16 W

napětí

12 V

12 V

12 V

12 V

rozsah provozních napětí

6,5-13,8 V

6-13 V

6-13V

 
noise level

22,8 dB(A)

8 dB(A)
(< 5* dB(A))

17 dB(A)
(< 6* dB(A))

18,0 dB(A)

příslušenství

4:3 pin redukce je součástí napájecího kabelu

Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.),
4 antivibrační kolíky, 4:3 pin redukce,
4 šrouby

Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.),
4 antivibrační kolíky, 4:3 pin redukce,
4 šrouby

redukce 4:3 pin, 4 šrouby

záruka

3 roky

6 let

6 let

 -

cena
(Kč s DPH)
350,- 450,- 450,- 250,-

Během testování jsem pořídil i nahrávky zvukového projevu jednotlivých ventilátorů. Nahrávky jsou pořízeny z obyčejného mikrofonu v domácích podmínkách, ale mají dostatečnou vypovídací kvalitu. Mikrofon byl při nahrávání umístěný zboku těsně u rámečku, ve vzdálenosti asi 5 cm, 15 cm, a zepředu z nasávací strany ventilátoru ze vzdálenosti asi 15 cm. Noctua z 15 cm skutečně schází, mikrofon nezachytil totiž vůbec nic, co by stálo za řeč. Nahrávky můžete stáhnout z následujících odkazů:

Akasa Amber AK-183 L2B: zepředu, z boku - u rámečku, ze vzdálenosti 5 cm, ze vzdálenosti 15 cm

Nexus D12SL-12: zepředu, z boku - u rámečku, ze vzdálenosti 5 cm, ze vzdálenosti 15 cm

Noctua NF-S12-800: zepředu, z boku - u rámečku, ze vzdálenosti 5 cm

nebo vše pohromadě v jednom souboru (1,5 MB).

Pokud se pozorně zadíváte na parametry jednotlivých ventilátorů, možná se zarazíte u hodnoty průtok vzduchu, kterou se Nexus a pomalejší Noctua liší o pouhé dvě kubické stopy za minutu. Při vzájemném porovnání se nezdá, že by se tyto dva ventilátory lišily v tomto parametru o pouhých šest procent. Průvan, který dělá o dvě stě otáček rychlejší Nexus je znatelně větší oproti tomu, co předvádí Noctua. Můžeme se tedy důvodně domnívat, že údaje jednoho, nebo obou výrobců nejsou tak docela přesné. Rozdíl však hovoří spíše v neprospěch ventilátoru Noctua.

Cena jednotlivých ventilátorů věrně kopíruje jejich hlučnost. Akasu najdete v cenících obchodů v cenách 200-300 korun s daní, o něco dražší a tišší Nexus je k mání za 300-400 korun, a nejdražší Noctua se prodává od čtyř stovek dráž.

Noctua - nová legenda pro tichá PC

Pokud stavíte tichý či extrémně tichý počítač, není důvod váhat a nesáhnout po ventilátoru Noctua. Dokonce i v případě, že máte k jakémukoliv chlazení s ventilátorem odpor, vám tento kousek nemůže vadit. Vyšší cenu částečně kompenzuje dodávané příslušenství. Pokud nemáte zdroj bez ventilátoru, vedle obvykle používané stodvacítky (a to i v kvalitních zdrojích) Noctua spolehlivě zaniká. Navíc ve srovnání s rok starým, a asi novým 7200 otáčkovým diskem, není vůbec slyšet a nemusíte mít obavu, že byste při zapojení tohoto větráku zaznamenali zvýšení hlučnosti počítače. Na překážku může být snad jen jeho nižší chladící výkon, mohlo by se tedy stát, že v případě přetaktovaného a žravého stroje nebude chlazení skříně zvládat.

Takto kvalitní ventilátor za takovou cenu se u jiného výrobce asi hned tak neobjeví. Zdá se, že se zrodila nová legenda.

Nexus - stále dobrý a univerzálnější

Nexus je na tom z hlediska dodávaného vzduchu nezanedbatelně lépe. Zaplatíte za to vyšší hlučností. Příjemná je v průměru o sto korun nižší cena, zamrzí snad jen nulové příslušenství. Jinak tomuto ventilátoru nelze taktéž nic vytýkat, stále jde o jeden z mála tichých a kvalitních, zkrátka nejlepších ventilátorů, které seženete.

Akasa Amber - vyšší výkon za skvělou cenu

Ani Akasa Amber nedopadá špatně - lze ji doporučit v případě, že máte hlouběji do kapsy (ostatně, její hlučnost lze výrazně snížit redukcí otáček), nebo potřebujete vyšší výkon při chlazení, nebo jde-li vám o spolehlivost a životnost tohoto řešení, která je oproti kluzným ložiskům Nexusu přece jen o něco vyšší (je to znát i na větší ochotě ventilátoru rozbíhat se při nižším napájecím napětí). Poloviční cena je při kvalitním zpracování jednoznačné plus. Snad jen dodám, že je v této cenové i výkonnostní kategorii docela velký výběr a je možné, že se vám zalíbí některý model jiného výrobce.

Za vítěze souboje tedy můžem označit Noctuu. Ale nedá se říct, že by Nexus zůstal jednoznačně pokořený. Vyberte si, které řešení ze třech nabízených je pro vás to pravé. Preferujete-li tichý chod, jednoznačně Noctua. Není však moc lidí ochotných zaplatit za jeden ventilátor bezmála pět set korun. Pokud tedy hledáte kompromis v podobě dobré ceny, tichého chodu s vyšším výkonem, jednoznačně Nexus. A pokud jdete po vyšším výkonu a nízké ceně, může být také Akasa Amber dobrou volbou.

Témata článku: Duel, Nexus, Kvalitní kousek, Zvuková vibrace, Noc, Amber, Magnet, Napájecí kabely, Lehký problém, Aerodynamický hluk, Rotor, Rámeček, Ball, Nexus 7, Poloviční cena, Nexus 6, Nexus 5, Twin, Stabilizace, Flex, Legenda, Vzdálenost, Zvukový projev, Noctua


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky