Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší

V přímém souboji se utkala legenda mezi tichými ventilátory - Nexus D12SL-12 a novinka od rakouské firmy Noctua, supertichý osmisetotáčkový ventilátor Noctua NF-S12-800. Oba ventilátory se vydařily, jejich srovnání je zajímavé pro každého, kdo se někdy pokoušel utišit stolní počítač.
Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší
Kapitoly článku

V dnešním testu porovnáme dva velké tiché 120mm ventilátory – Nexus D12SL-12 a rakouskou novinku – supertichý ventilátor Noctua NF-S12-800. Pro lepší orientaci přidám i parametry a některé výsledky další tiché stodvacítky – je jí Akasa Amber AK-183-L2B. Nutno ještě podotknout, že Akasa Amber ani Nexus nejsou na rozdíl od ventilátoru Noctua nové, nýbrž krátce používané, pocházejí totiž z mé soukromé sbírky.

Jenom stručně k ventilátoru Akasa Amber – zajímavý je kromě barevného provedení především dvojitým kuličkovým ložiskem, díky kterému má oproti ventilátorům s jednoduchým kuličkovým ložiskem rotor při otáčení nižší vibrace, tišší chod, spolehlivější provoz a delší životnost. Otáčí se rychlostí 1400 ot./min, takže je z těchto tří ventilátorů nejvýkonnější. Bohužel má také nejhlučnější motorek. Porovnával jsem několik stejných modelů tohoto ventilátoru najednou, a mohu s klidným svědomím říct, že to není záležitost jediného kusu. Přímo jsem jej ještě srovnával se 1600otáčkovým 120mm ventilátorem Thermaltake TT-1225, a v tomto srovnání obstál na výbornou, motorek Thermaltaku vrčel výrazně víc. Vynikající je i dílenské zpracování ventilátoru; vše je čisté bez nejmenších otřepů, snad jen lopatky rotoru jsou až příliš ostré, dokáží i rozseknout prst.

Klepněte pro větší obrázek

Nerozpakuji se tuto  Akasu zařadit mezi tiché ventilátory. To se potvrdí i pokud snížíte jeho otáčky, jeho zvukový projev je pak mnohem kultivovanější. Za výhodný jej lze označit i díky tomu, že je asi o sto korun levnější než Nexus, ve srovnání s Noctuou jej při troše štěstí seženete za polovic.

Při vyslovení značky Nexus se asi většině lidí vybaví velký jásavě oranžový tichý ventilátor s výborným poměrem výkon/cena. Nexus později začal vyrábět i jinou barevnou variantu – s černým rámečkem a bílým rotorem.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Nexus D12SL-12 je na trhu nějaký ten pátek, stále se však dá bez zaváhání zařadit mezi nejtišší ventilátory, které jsou u nás dostupné. Může za to především nízká rychlost otáčení – se svými 1000 ot./min bez jakékoliv redukce patří mezi nejpomalejší.

Ventilátor je určený pro napájecí napětí 12 V, a nelze doporučit napájet jej napětím výrazně nižším. Výrobce deklaruje, že je schopen fungovat při napětích 6,5-13,8V. Testovaný kus se sice dokáže roztočit i na 5 V, ale rotor se při tomto napětí může velmi snadno dostat do polohy, ze které se vlastními silami nerozběhne. Dokonce i při napájení 7,5 V, na kterém by již měl dle výrobce fungovat bez problémů, měl v jedné poloze problémy (i když pravděpodobnost, že zrovna v této pozici skončí, je velmi malá). Na 9 V už funguje vše tak jak má.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K ventilátoru se nedodává žádné příslušenství, někdo by tudíž mohl postrádat čtveřici šroubků. Na napájecím kabelu najdete všechny potřebné konektory – čtyřpinový napájecí konektor je průchozí, třípinovému neschází žádný z drátů, takže jej lze zapojit přímo na běžný ventilátorový konektor a monitorovat otáčky. Ještě jednu drobnost ke kabelu – výrobce jej neopatřil „flexem“, trojice drátků není z výroby dokonce ani smotána tak, jako je tomu na obrázku.

Ve specifikaci ventilátoru bohužel výrobce neuvádí typ použitých ložisek. Z označení D12SL se lze domnívat, že jde o ložiska kluzná (sleeve bearings). Pro kluzná ložiska hovoří i další dva argumenty – ventilátory s podobným označením D12SL-12C od výrobce Yate Loon, které jsou s výjimkou provozních otáček a nižší ceny prakticky identické, mají kluzná ložiska. A druhý – pokud by použitá ložiska stála za zmínku, „výrobce“ by se s nimi neváhal pochlubit.

Klepněte pro větší obrázek

Nexus a Yate Loon (zdroj: www.stillepc.dk)

Nutno říci, že použití kluzných ložisek není v případě velkého pomalootáčkového ventilátoru tak tragická věc, jako je tomu u větráčků, jejichž rychlost otáčení se pohybovuje kolem pěti tisíc otáček za minutu. Na ložiska nejsou kladeny takové nároky, a tak jsou při nízkých otáčkách spíše přínosem – Akasa Amber s dvojitými kuličkovými ložisky je na tom s hlučností při stejných otáčkách o málo hůř. S přibývajícím stářím ventilátorů se situace obrátí ve prospěch větráků s ložisky kuličkovými, v případě kvalitních kluzných ložisek je to ale spíš otázka let než měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Dílenské zpracování ventilátoru Nexus bych označil za mírně nadprůměrné. Okraje lopatek jsou ostré, s nepatrnými otřepy. Otřepy jsou vidět i v místě dělící roviny formy u středu rotoru. Růžky lopatek jsou zaoblené.

Použitý plast je evidentně těžší než u dvou ostatních ventilátorů, takže se rotor roztáčí těžkopádněji. Také je při otáčení o něco tužší než Akasa a výrazně tužší než Noctua.

Co se týče vyvážení rotoru a vibrací, je na tom tento Nexus ze všech třech ventilátorů nejhůře. Vyvážení rotoru je však individuální záležitost, a pokud si výrobce na tento aspekt neklade příliš velký důraz, záleží spíš na štěstí.

A hlučnost? Díky nízkým otáčkám a kluzným ložiskům je velmi tichý. Při 12 V je na tom výrazně lépe než Akasa, ale s Noctuou se měřit nemůže. Motorek trochu vrčí, ale jeho zvukový projev spolehlivě přehluší aerodynamický hluk proudu vzduchu.

Témata článku: Duel, Nexus, Legenda, Noc, Ball, Aerodynamický hluk, Twin, Kvalitní kousek, Nexus 7, Zvuková vibrace, Lehký problém, Nexus 6, Poloviční cena, Tichý, Vzdálenost, Napájecí kabely, Magnet, Flex, Zvukový projev, Rotor, Stabilizace, Nexus 5, Amber, Rámeček, Noctua


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize