Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší

V přímém souboji se utkala legenda mezi tichými ventilátory - Nexus D12SL-12 a novinka od rakouské firmy Noctua, supertichý osmisetotáčkový ventilátor Noctua NF-S12-800. Oba ventilátory se vydařily, jejich srovnání je zajímavé pro každého, kdo se někdy pokoušel utišit stolní počítač.
Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší

Ventilátory Noctua jsou už na první pohled odlišné od konkurenčních produktů. Liší se atypickým zbarvením, a především tvarem lopatek. Noctua vyrábí tyto 120mm větráky ve dvou variantách, rychlejší s 1200 otáčkami za minutu, a tišší s pouhými osmi sty otáčkami. V našem testu máme pomalejší variantu.

Klepněte pro větší obrázek

Speciální tvar lopatek má mít dle tvrzení výrobce při nízkých otáčkách asi o 10 % vyšší účinnost ve srovnání s konvenčními lopatkami, jejichž účinnost při nižších otáčkách klesá. Plocha lopatek je ve srovnání s Nexusem i Akasou výrazně menší – dokonce i délka lopatky je ve srovnání s Nexusem asi o 4 mm kratší a mezi rámečkem a listy rotoru tak vzniká výrazná mezera. Kužel, pod kterým se skrývá motorek, má oproti Nexusu mnohem aerodynamičtější tvar. Rotor je také výrazně lehčí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako všechny ostatní je tento ventilátor určený pro napájecí napětí 12 V, výrobcem doporučené provozní napětí je 6-13 V u pomalejší verze a 4-13 V u verze rychlejší. Oproti Nexusu nemá při rozjezdu s nižším napětím problém, osmisetotáčková verze se dokonce bez problémů roztáčí i na 5V větvi zdroje. Bezproblémový rozběh má zřejmě souvislost s použitím velmi kvalitních ložisek a lehkého rotoru.

Napájecí kabel je uvnitř pogumovaného flexa (díky pogumování se flexo nerozplétá, ani neroztahuje a nekrčí, na druhou stranu mírně pruží, takže je kablík tak trochu nezkrotný), na koncích flexa je smršťovací bužírka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K ventilátoru se dodává redukce pro zapojení na čtyřpinový napájecí molex, v příslušenství je i tzv. Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.), malá redukce, při jejímž použití klesnou otáčky ventilátoru na 500 ot./min. u pomalejší a 600 ot./min u rychlejší verze. Spolu s tím výrazně klesne hlučnost ventilátoru, ale i průtok vzduchu.

V příslušenství najdete krom zpomalovače otáček i čtveřici šroubků, a co je neobvyklé, i čtyři gumové kolíky k uchycení ventilátoru s omezením přenosu vibrací na skříň.

Specialitou tohoto ventilátoru jsou ložiska, která Noctua nazývá self-stabilising oil-pressure bearing (zkráceně SSO). Fungují podobně jako ložiska fluidní, přídaný magnet má pak přispívat ke stabilitě osy rotoru, rychlejší stabilizaci rotoru při roztáčení ventilátoru a eliminaci následků působení gyroskopického efektu.

Klepněte pro větší obrázek

Ložiska NF-S12-800 fungují skutečně na výbornou, rotor se otáčí s neuvěřitelnou lehkostí a chod ventilátoru je velmi tichý. Neozývá se ani výrazné vrčení motorku, takže je ventilátor už z menší vzdálenosti téměř neslyšný. Vše dokládá praktická nemožnost nahrát jeho zvukový projev ze vzdálenosti 15 cm, použitý (velmi levný) mikrofon nezachytil vůbec nic.

V nahrávce pořízené zepředu je slyšet slabé hvízdání. V tichém prostředí jej zejména při roztáčení ventilátoru z krátké vzdálenosti uslyšíte i na vlastní uši. Těžko říct, jde-li o aerodynamický hluk, nebo zvukový projev ložisek. Po chvíli tento zvuk utichne a objeví se spíše výjimečně. Nicméně ve srovnání s hlukem běžných ložisek je mnohem tišší, takže je hnidopišské něco takového tomuto ventilátoru vyčítat.

Motorek je ze všech tří ventilátorů nejtišší, podobně jako u Nexusu je aerodynamický hluk proudícího vzduchu výrazně hlasitější. Dílenské zpracování ventilátoru je na výborné úrovni. Opět zde narazíte na velmi ostré hrany lopatek. Jediná drobnost je malý plastový růžek v místě uchycení lopatky, který je zde kvůli technologii výroby, ale ten snad aerodynamice otáčejícího se rotoru příliš neškodí.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Duel, Nexus, Flex, Stabilizace, Rotor, Legenda, Aerodynamický hluk, Napájecí kabely, Nexus 6, Magnet, Zvuková vibrace, Twin, Zvukový projev, Amber, Nexus 5, Rámeček, Noctua, Ball, Lehký problém, Nexus 7, Poloviční cena, Kvalitní kousek, Vzdálenost, Noc


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky