Duel herních grafických karet nejvyšší třídy

Chcete získat záruku špičkové rychlosti a přitom mít dobrý pocit, že i z dražších karet kupujete tu nejvýhodnější? V tomto souboji se utkaly HIS Radeon X800 XL Turbo IceQ II a XFX GeForce 6800 GT.

HIS Radeon X800 XL Turbo IceQ II

Klepněte pro větší obrázekNa kartu, která by umožnila prakticky neomezené hraní a přitom stála méně než 10 000 Kč, jste si museli dlouho počkat. ATI v čipu ponechala plný počet šestnácti pixelových pipeline i šířku paměťové sběrnice a podstatně snížila prodejní cenu. Podstatně méně ale pracovní frekvence. To hongkongská společnost HIS hned trochu napravila přetaktováním jádra (o 33 MHz) i pamětí (o 20 MHz efektivně), na nichž karta běží po nainstalování nástroje iTurbo. Ten navíc umí sledovat otáčky větráčku a v omezeném rozsahu je také regulovat. Úplně zastavit lze větráček v nástroji ATITool, s jehož pomocí můžete rovněž předdefinovat automatickou regulaci podle teploty čipu.

HIS kartu vybavil, pravidelným čtenářům Computeru velmi známým, chladičem Arctic Cooling ATI Silencer, tentokrát s pořadovým číslem 5 a v druhé revizi. Celá řada těchto chladičů je zárukou tichého a účinného chlazení, za něž karty zaplatila většími rozměry . Majitele skříní s prosklenou bočnicí potěší fakt, že povrch chladiče reaguje na UV záření modrým světlem.

Frekvenční strop velmi efektivně chlazené karty ležel až na 451/1 126 MHz (základní frekvence Radeonu X800 XL bez nainstalování nástroje iTurbo je 400/980 MHz), kdy už je karta výkonnostně velmi blízko těm úplně nejdražším Radeonům. Dosažení vyššího taktu už nejspíše překáží chybějící přídavné napájení. HIS obvykle nepřibaluje herní hity v hodnotě několika tisíc a ani tato karta nebyla výjimkou – Dungeon Siege a Flat Out však patří mezi velice kladně hodnocené hry s vysokou hratelností. Navíc v balení karty najdete sadu programů od společnosti Cyberlink a dobrou výbavu doplňují a kvalitní kabely včetně toho k HDTV výstupu karty.

XFX GeForce 6800 GT

Klepněte pro větší obrázekPřed nedávnem ještě málo známá společnost XFX si i díky úspěchům v testech Computeru buduje pozici společnosti vyrábějící velice kvalitní karty. Model GeForce 6800 GT nebyl výjimkou, společnost kartu vybavila dvěma výstupy DVI-I a ochranným odnímatelným rámem z hliníku.

Ten se podobá tomu, který si před nedávnem nechal patentovat tchajwanský výrobce grafických karet – Sparkle. Podle jeho dokumentace má kartu chránit proti elektrostatickému šoku a navíc má pomoci snížit teplo grafické karty. Samotná firma XFX k tomuto rámu informace neposkytuje.

Kartu si domů přinesete ve stylové krabici s průhledem, v níž vás čekají hned tři plné hry. Ani jedna z nich není aktuálním hitem, přesto patří k dobře zpracovaným titulům. Poslední cédéčko je bohužel věnováno už jen ovladačům; marně byste očekávali alespoň softwarový DVD přehrávač. Karta je vybavena jen běžným videovýstupem (S-Video) a k němu je přiložen jen jeden, nikterak dlouhý kabel.

Kartu se mi podařilo přetaktovat na vyšší frekvence, než na jakých běží GeForce 6800 Ultra. S takty 413/1 120 MHz karta dosáhla 5 668 bodů v 3DMark05 a 13 135 bodů v 3DMark03. Čip i paměti jsou tedy chlazeny velmi dobře, ale bohužel také docela hlučně. XFX nezměnila vzhled referenčního chladiče, který se nám žádným programem nepodařilo regulovat. U jiných GeForce 6800 GT pro PCIe je to často možné nástrojem Gainward ExperTool.

Ve srovnání s konkurencí trošku zamrzí i vyšší cena, která podtrhuje profilovaní značky XFX mezi kvalitní, ale trošku dražší výrobce. Neuškodilo by také, kdyby výrobce nepředpokládal, že všichni hráči hrají se sluchátky, a pustil se do návrhu tišších chladičů.

  HIS Radeon X800 XL Turbo IceQ II XFX GeForce 6800 GT
produkt grafická karta grafická karta
zdroj Levi International, Brno Abacus Computer, Ostrava
kontakt 531 011 911 595 630 366
záruka 2 roky 2 roky
cena 11 126 Kč vč. DPH 13 210 Kč vč. DPH
Klady a zápory
+ tichý chladič herní výkon
+ cena/výkon, HDTV rezerva pro přetaktování
+ zvýšené frekvence dva DVI-I a ochranný rám
- rozměry hlučnější chlazení
- příplatek za tuto verzi vyšší cena
- rozměry kabely k videovýstupu
Parametry
grafický čip R430 NV45
výrobní proces 0,11 µm (TSMC) 0,13 µm (IBM)
počet tranzistorů 160 milionů 222 milionů
paměť 256 MB DDR3 (Samsung 2,0 ns BGA) 256 MB DDR3 (Samsung 2,0 ns BGA)
šířka paměťové sběrnice 256 b 256 b
frekvence jádra 432 MHz 350 MHz
frekvence pamětí 499 (998 DDR) MHz 500 (1 000 DDR) MHz
propustnost pamětí 31,9 GB/s 32,0 GB/s
pixelových pipeline 16 16
TMU na pipeline 1 1
vertex pipeline 6 6
rychlost transformací 648 milionů troj./s 525 milionů troj./s
max. fillrate (multi-texturing) 6 912 Mtx/s 5 600 Mtx/s
vertex shader 2.0b 3.0
pixel shader 2.0b 3.0
FSAA 2× 4× 6× Sparsed MSAA (Rotated Grid), 4× 8× 12× Temporal AA 2× 4× Rotated Grid MSAA, 8× AA (2× SSAA + 4× MSAA)
anizotropní filtrování 16:1 bi/trilineární + anisotropní 16:1 bi/trilineární + anizotropní
RAMDAC 2× 400 MHz s 10 b na kanál 2× 400 MHz s 12 b na kanál
výstupy D-Sub, DVI-I, HDTV 2× DVI-I, S-Video
sběrnice PEG ×16 PEG ×16
příslušenství adaptéry DVI-VGA a S-Video-cinch; S-Video kabel; cinch-cinch kabel; S-Video-komponentní kabel 2× D-Sub do DVI adaptér, S-video kabel, napájecí kabel Molex-Molex-6-pin
software HIS iTurbo, Cyberlink PowerDirector 3 SE, Power2Go 4, 3D Album PicturePro, plné hry – Flat Out, Dungeon Siege 1.1 plné hry – Commandos 3, MotoGP 2, X2

Klepněte pro větší obrázek

Testovací sestava
procesor AMD Athlon 64 4000+, 2,4 GHz, 1 MB L2
základní deska Gigabyte K8NXP-SLI (nVidia nForce4 SLI)
paměť 2× 512 MB Mushkin DDR400 2-2-2-5-1T

GeForce 6800 GT nabízí po přetaktování ve většině her lepší výkon než Radeon X800 XL, ale na základních frekvencích je situace vyrovnaná. V obecné rovině pak Radeon X800 XL poskytuje vyšší počet snímků za sekundu v DirectX hrách, zatímco GeForce 6800 GT prokazuje náskok ve hrách pod OpenGL. Její výkon můžete zvýšit i dokoupením druhé stejné karty a zapojením do režimu SLI. Investice je pak dvojnásobná, ale praktický přínos zdaleka dvojnásobný není. SLI zůstává nezbytností pro nadšence, kteří chtějí trhat rekordy v 3DMarku, ostatní by si měli investici přesahující 25 000 Kč rozmyslet.

Obě karty jsou vybaveny programovatelnými čipy a podporují shadery definované rozhraním DirectX 9.0. GeForce 6800 GT jde ještě dále, stejně jako další karty odvozené od NV40 má hardwarovou podporu pro shader model 3.0. Některé hry už mají jeho podporu a další jistě přijdou. Radeon X800 XL je zase lépe připraven na budoucnost multimédií, protože nabízí výstup HDTV. XFX zase osloví majitele dvou LCD panelů s digitálním vstupem.

Velkou předností testovaného Radeonu X800 XL od HISu je jeho chladič. Jeho chod je i při plných otáčkách větráku výrazně tišší než u XFX GeForce 6800 GT a navíc ho můžete plně softwarově regulovat. Oba chladiče jsou dostatečně efektivní, což přetaktovaní jen potvrdilo. Někomu by snad mohly vadit jen větší rozměry chladiče od HISu; chladič na kartě od XFX naproti tomu zabere jen jediný slot.

Přestože na hráče hodně orientovaná společnost přibalila hned tři plné hry, kdežto HIS jen dvě, v oblasti příslušenství má navrch právě hongkongská společnost. Jí přiložené disky obsahovaly hodnotný software od Cyberlinku a v balení najdete opravdu kompletní sadu kvalitních kabelů a redukcí.

O vítězi duelu je rozhodnuto, až když se podíváte na cenu – HIS Radeon X800 XL Turbo se prodává téměř o 3 000 Kč levněji. Jeho výkon je přitom srovnatelný a v dalších důležitých ohledech, jako je hlučnost a příslušenství, měl dokonce navrch. Obě karty seženete i pro sběrnici AGP – GeForce 6800 GT pro ni před integrací můstku HSI k čipu byla přímo určena a HIS už i k nám dodává Radeon X800 XL AGP s převodním můstkem od ATI zvaném Rialto.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 10/05.

Diskuze (15) Další článek: Minulost a budoucnost svobodného softwaru

Témata článku: Video, Software, Duel, Graf, Efektivní takt, Kvalitní čip, Ochranný rám, Programovatelný čip, Grafický výstup, Commandos, Cyberlink, Stylový obrázek, Hongkongská společnost, Plný počet, Ochranná sluchátka, Pravidelný čtenář, Herní karta, Cyberlink Powerdirector, Herní příslušenství, Cinch, Flat, TRI, Karta, Sluchátka Samsung, Dlouhý kabel


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu