Duel DVD zapisovacích mechanik Pioneer a Optorite

Ceny zapisovacích DVD mechanik se dostaly na úroveň přijatelnou pro většinu uživatelů a jediný otazník tak může viset jen nad otázkou, se kterým modelem se při výběru nespálit. V dnešním duelu jsme proti sobě postavili mechaniku Pioneer a u nás méně známou značku Optorite.
Duel DVD zapisovacích mechanik Pioneer a Optorite

Pioneer DVR-108

Klepněte pro větší obrázekZnačka Pioneer bývá obvykle spojována s pojmy jako kvalita a spolehlivost a v oblasti DVD zapisovacích mechanik má již bohaté zkušenosti. Také výčet toho, co vám může tento model nabídnout, je patřičně rozsáhlý. Nejen že se jedná o první mechaniku Pioneer, která se může pochlubit možností zápisu na dvouvrstvá média, a to nikoli klasickou rychlostí 2,4×, ale rovnou 4×. Razantního zvýšení doznala i rychlost zápisu na média DVD+R a DVD-R, která se vyšplhala až na úctyhodnou šestnáctinásobnou rychlost. Jen pro představu, při šestnáctinásobné rychlosti se na DVD za jednu sekundu zapíše téměř 22 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Test kvality zápisu a čtení poškozeného disku 

I když rychlostní potenciál této mechaniky prozatím vzhledem k nedostupnosti takto rychlých médií nevyužijete, pro blízkou budoucnost jsou to parametry velmi zajímavé. Zápis na obě varianty přepisovatelných médií zůstává na obvyklé čtyřnásobné rychlosti. Pioneer se může pochlubit i podporou čtení médií DVD-RAM, jelikož na ně ale neumí zapisovat, je tato podpora spíše symbolická.

Vypalovat klasická CD média lze na dnešní poměry poněkud nižší 32× rychlostí, avšak o CD média přeci jen u DVD mechanik až tolik nejde. Jak je patrné z tabulky našeho měření, Pioneer nezapomněl přidat ani na rychlosti čtení všech médií.

DVD média, na která by šlo podle certifikace zapisovat více než osmirychlostně, jsme bohužel během testu neměli, ale jelikož mechanika nabízí i tzv. overspeed, dokáže na pomalejší média zapisovat rychlostí vyšší. Na 8× rychlostní plusová i minusová média Verbatim nám mechanika povolila zapisovat až 12×.

Vypálit DVD za necelých sedm minut je jistě příjemné, ale mechanika ani zde nesmí zapomínat na zachování kvality zápisu, která při vyšším než osminásobném zápisu výrazně klesá. Podstatnější ale je, že při vypalování rychlostí, pro kterou jsou média určena (nebo nižší), je kvalita na velmi dobré úrovni. Ještě lepších výsledků mechanika dosahuje při zápisu na plusová média. Na dvouvrstvá média DVD+R DL jsme si nedovolili zapisovat rychleji než certifikovanou 2,4× rychlostí a také v tomto případě jsme byli odměněni vynikající kvalitou zápisu. Méně nás nadchly přístupové časy, které u mechanik Pioneer bohužel patří do oblasti podprůměrných. Zato nás potěšilo poměrně nízké zatížení procesoru.

Optorite DD1205

Klepněte pro větší obrázekOptorite se sice nemůže pochlubit tak extrémními rychlostmi jako Pioneer, ale za maximální dvanáctinásobnou rychlost na média DVD+R a osminásobnou na DVD-R se dnes stydět také nemusí. Dvouvrstvá média zapíšete typickou 2,4× rychlostí a přepisovatelné formáty budou obslouženy standardně 4×. Číst CD i DVD média Optorite nedokáže tak rychle jako Pioneer, nicméně o mnoho pomalejší také není. Funkce overspeedu se u tohoto modelu bohužel nedočkáte a pro dvanáctirychlostní zápis na plusová média tedy musíte použít i potřebně certifikovaná média.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Test kvality zápisu a čtení poškozeného disku

Výrobcem udávaná přístupová doba 130 ms pro DVD média a 100 ms pro CD je až na jednu výjimku dodržena (u DVD médií s vysokou rezervou) a v tomto směru strčí mechaniku Pioneer hravě do kapsy. Potěšily nás i hodnoty zatížení procesoru, které byly na velmi dobré úrovni.

Z naměřených časů v tabulce bude pozorné čtenáře možná nejvíce bít do očí doba zápisu na médium DVD-R. Vzhledem k tomu, že mechanika začíná vypalovat rychlostí pouze čtyřnásobnou a na osmirychlostní zápis přeřazuje až za hranicí 1,3 GB, musíte na vypálené médium počkat celé devět a půl minuty.

Optorite se může pochlubit také technologií HD-Burn, se kterou lze na klasická CD média přiblížením a zmenšením pitů uložit až 1,4 GB dat. Přečíst takové médium v mechanice bez podpory této technologie se vám ale nepodaří.

Čím nás ale tato mechanika velmi nemile překvapila, byl údaj kvality zápisu, jenž je bohužel velmi podstatný. Na DVD zapisuje Optorite v poměrně dobré kvalitě, ale jen do kapacity zhruba 4 GB. Za touto hranicí mechanika nezvládá korigovat náročnější vypalování v okrajových částech média a kvalita extrémně klesá na úroveň, se kterou jsme se doposud nesetkali. Při čtyřnásobném zápisu je kvalita sice téměř o polovinu lepší, ale stále je hluboko pod přípustnou hranicí. Osmirychlostní zápis na DVD+R je lepší než na minusový formát, ale i tak je velmi výrazně podprůměrný. O kvalitě zápisu se ostatně můžete přesvědčit sami z příslušných obrázků. Útěchou, která vás ale jistě nepřesvědčí, je kvalitní zápis na média DVD+R DL srovnatelný s mechanikou Pioneer.

Nepřekonatelné problémy měl Optorite i se čtením médií DVD+R DL vypálených na jiných mechanikách.

produkt Pioneer DVR-108 Optorite DD1205
zdroj Elap, Brno Bell Technology, Praha
kontakt www.elap.cz www.bell-technology.cz
cena 2 850 Kč vč. DPH 3 290 Kč vč. DPH
záruka 2 roky 2 roky
Klady a zápory
+ korekce chyb HD-Burn
+ kvalitní zápis přístupové časy
+ maximální rychlosti výměnný čelní panel
- kvalita zápisu při overspeedu velmi špatná kvalita zápisu
- přístupové časy čtení 99minutových médií
- nižší přeplňování nižší přeplňování
Parametry
max. rychlost čtení DVD-ROM (DL) 16× (12×), DVD±R(W) 12× (8×), DVD+R DL 8×, CD 40×, CD-RW 32×, DVD-RAM 2× DVD-ROM (DL) 12× (8×), DVD±R(W) 12× (8×), DVD+R DL 8×, CD 40×
max. rychlost zápisu DVD+R(W) 16× (4×), DVD-R(W) 16× (4×), DVD+R DL 4×, CD-R(W) 32× (24×) DVD+R(W) 12× (4×), DVD-R(W) 8× (4×), DVD+R DL 2,4×, CD-R(W) 40× (24×)
rozhraní IDE, UDMA 4 IDE, UDMA 2
provedení 5,25" interní 5,25" interní
přístupová doba DVD/CD 140/130 ms, DVD/CD 130/100 ms,
vyrovnávací paměť 2 MB 2 MB
podporované formáty DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-Video, DVD+R DL, CD DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-ROM, DVD-Video, DVD+R DL, CD
technologie Smart Laser Driver, Ultra DRA, Liquid Crystal Tilt, Quiet Drive, Buffer Underrun Buffer Underrun
zápis TAO, DAO, SAO, Variable Packet Writing, Fixed Packed Writing TAO, DAO, SAO, Packet Writing
konektory IDE, analog audio IDE, analog audio, digital audio
rozměry (vך×h) 42 × 148 × 198 mm 148 × 43 × 194 mm
hmotnost 1,1 kg 1,0 kg
příslušenství (bulk) žádné návod, software (Nero Express 6, Sonic MyDVD), audio kabel, montážní šroubky, černý přední kryt

 Naměřené hodnoty Pioneer DVR-108 (1.06) Optorite DD1205 (120e)
doba zápisu DVD+R DL (7,95 GB) 44:26 (2,4×) 44:02 (2,4×)
doba zápisu DVD+R (4,38 GB) 8:17 (8×) 8:02 (8×)
doba zápisu DVD-R (4,38 GB) 7:56 (8×) / 6:30 (12×) 9:35 (8×)
doba zápisu DVD+RW (4,38 GB) 14:39 (4×) 14:23 (4×)
doba zápisu DVD-RW (4,38 GB) 14:55 (4×) 15:32 (4×)
náhodná přístupová doba DVD+R DL [ms] 139 108
náhodná přístupová doba DVD+R [ms] 133 98
přeplňování :01:00 :01:00

V našich testech klademe velký důraz také na schopnost korekce chyb u poškozeného média. Zde opět vítězí Pioneer s nadprůměrnými 74 % dobrého povrchu a 20 % nečitelného oproti poměru 65/21 % u mechaniky Optorite. Pro vyšší kompatibilitu vypálených médií v problémových DVD přehrávačích bude opět lepší volbou Pioneer. Změnit tzv. BookType sice možné není, ale dvouvrstvá média DVD+R DL jsou automaticky vypalována jako DVD-ROM a jejich čtení je tak bezproblémové i pro jiné mechaniky, které s těmito médii měly dříve potíže. Pro mechaniku Optorite jsme bohužel nenašli žádný nástroj, s nímž by změna BookType byla možná.

Mechaniku Optorite, která vypálí DVD v poměrně dobré kvalitě jen do 4 GB, vám doporučovat nebudeme, a to i přesto, že si s jejich čtením bez větších problémů poradilo více jiných mechanik. Jediným místem, kde Pioneer ztrácí na Optorite, jsou přístupové časy; ve všech ostatních případech je jasně lepší mechanika Pioneer.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 24/04

Diskuze (12) Další článek: Total Commander 6.51 opravuje chyby nových vlastností produktu

Témata článku: Video, Software, Duel, DVD, Přední kryt, Blízký parametr, Dobrá úroveň, Bohatý výčet, Extrémní rychlost, Čtení, Pioneer, Kvalita, DVD-R, Razantní zvýšení, Dobrý test, Udávaná doba, Zápis, Naměřený čas, Špatná kvalita, Nízké zatížení, Naměřená hodnota


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 32

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF