Duel automobilových GPS Garmin a GeoSat

Profesionální automobilové navigace s českým hlasovým výstupem nemusí být v autě vždy pevně vestavěny do palubní desky. Za přijatelnou cenu ve srovnání s vestavěnými navigátory si můžete pořídit i odnímatelné modely, například Garmin StreetPilot 2610 nebo GeoSat Compact.

Garmin StreetPilot 2610

Klepněte pro větší obrázekZnačka Garmin je všeobecně vnímána jako synonym pro satelitní navigaci. V nabídce této společnosti najdete satelitní navigátory všech tříd: od malých a lehkých ručních přístrojů až po profesionální zařízení určená pro námořní či leteckou navigaci. V oblasti automobilové navigace je jedním z nejzajímavějších přístrojů za ještě zajímavější cenu model StreetPilot 2610.

Garmin StreetPilot 2610 je navigátor typu „vše v jednom“, což naznačuje rovněž jeho poměrně zavalité tělo. Do něj se kromě veškeré elektroniky vměstnal také moderní dvanáctikanálový GPS přijímač i s anténou a velký a barevný displej. Ten je podobně jako u současných kapesních počítačů dotykový, což usnadňuje především zadávání a plánování trasy – ťukání prstem na softwarovou klávesnici na displeji je pohodlnější, než vybírání testu kurzorovými tlačítky. Displej je reflexní, tedy velmi dobře čitelný i na přímém slunečním světle, můžete zapnout i funkci automatické změny jasu podle okolních podmínek. Práci s navigátorem usnadňuje také šikovné infračervené dálkové ovládání. Navigátor neobsahuje akumulátory, je napájen automobilem.

Klepněte pro větší obrázekSoučástí dodávky je paměťová karta CompactFlash s kapacitou 256 MB a vestavěná mapa západní a střední Evropy včetně České republiky do úrovně ulic. V případě naší republiky je poměrně kvalitně zmapována uliční síť všech krajských měst a až na pár výjimek i měst okresních. Při výpočtu navigace můžete volit mezi nejrychlejší a nejkratší trasou, po které vás poté přístroj naviguje jak graficky směrovými šipkami na displeji, tak českými hlasovými povely namluvenými příjemným ženským hlasem. Na změny směru jízdy vás přístroj podle nastavení upozorní dostatečně dlouho před křižovatkou, stále také hlídá navrženou trasu. Když se od ní odchýlíte, nejprve se vás snaží na ni vrátit, a nebudete-li se jeho pokyny ani pak řídit, automaticky přepočte trasu novou. S ovládáním, provedením přístroje i samotnou navigací jsem byl velmi spokojen.

AvMap GeoSat Compact

Klepněte pro větší obrázekNa rozdíl od zavedené značky Garmin patří navigátory GeoSat k méně známým. Je to škoda, protože základní model GeoSat Compact zaujme nejen nízkou cenou. Přístroj je vzhledově velmi elegantní, jeho tělo je hluboké pouze dva centimetry a skvěle koresponduje s velkým barevným displejem s úhlopříčkou dlouhou téměř třináct centimetrů. Daň za elegantní vzhled zařízení platíte v podobě nutnosti použití externího GPS přijímače – ten totiž není součástí přístroje a je nutné jej připojit dalším kabelem; je škoda, že přístroj nedokáže komunikovat se satelitním přijímačem bezdrátově, například prostřednictvím technologie Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekDisplej není dotykový, celý přístroj se ovládá několika základními tlačítky soustředěnými na pravém okraji okolo malého čtyřsměrového joysticku. Ten je snad až příliš citlivý, takže se občas podaří požadovanou položku přeskočit. Software přístroje je intuitivní, mapová data se předávají prostřednictvím paměťových SD karet. Škoda, že přístroj nedokáže pracovat s kartami jiných výrobců než GeoSat a nepodporuje karty větší než 256 MB. Tuto nepříjemnost odstraňuje až vyšší model GeoSat2, pro který není problémem ani karta s kapacitou 1 GB. Dodávaná mapa Evropy obsahuje podrobnou silniční síť do úrovně okresních měst, a přestože je vektorová, velmi přesně kopíruje skutečný tvar cest včetně odboček či dálničních nájezdů.

Při zadávání bodů cesty, kterých může být rovná tisícovka, dokáže občas potrápit česká diakritika. Výrobce mapových podkladů se totiž pokusil o přepis českých národních znaků, bohužel se ale vloudila chyba v podobě nelokalizované klávesnice. Na anglické klávesnici tak nezadáte třeba písmeno „ú“ a nezbude vám nic jiného, než ulici obsahující tento znak zadat jako bod přímo na mapě. Na druhou stranu ovšem potěší plná hlasová navigace v českém jazyce a bezkonkurenční rychlost výpočtu i přepočtu zadané trasy. K přesnosti navigace nemám výhrady, je zcela standardní.

  Garmin StreetPilot 2610 AvMap GeoSat Compact
produkt automobilový GPS navigátor automobilový GPS navigátor
zdroj FONS, Brno FONS, Brno
kontakt 543 234 550 543 234 550
cena 29 900 Kč vč. DPH 29 900 Kč vč. DPH
záruka 2 roky 2 roky
Klady a zápory
+ dotykový displej rychlost výpočtu
+ dálkové ovládání věrné zobrazení silnic
+ vestavěný GPS přijímač velikost displeje
- automatická změna měřítka nepovedený přepis znaků
- poměrně zavalité tělo GPS přijímač není vestavěný
- drobné nepřesnosti mapy drobné nepřesnosti mapy
Parametry
rozměry (v × š × h) 143 × 80 × 50 mm 140 × 100 × 23 mm
hmotnost 420 g 250 g
rozhraní 1× USB 1.1, 1× IR (pro dálkové ovládání), 1× CompactFlash, 1× anténní konektor 1× USB 1.1, 1× SD, 1× GPS konektor
ovládání přístroje dotykový displej, čtyři tlačítka vedle displeje, dálkové ovládání šest tlačítek vedle displeje, 1× čtyřsměrový joystick
rozlišení displeje (v × š) 160 × 305 bodů 240 × 320 bodů
počet barev 256 256
GPS modul 12 kanálů externí, paralelní, 12 kanálů
maximální odchylka 15 m 15 m
rozlišovací rychlost 0,05 m/s 0,05 m/s
průměrná doba startu 15 s (teplý start), 45 s (studený start), 120 s (první spuštění v odlišné lokaci) 12 s (teplý start), 40 s (studený start), 110 s (první spuštění v odlišné lokaci)

Určit vítěze duelu není snadné. Oba navigátory jsou mapové s plnou českou lokalizací, hlasovou navigací, oba nabízejí téměř srovnatelné navigační funkce. Robustní konstrukci Garminu přebíjí GeoSat větší elegancí, kterou však snižuje externí satelitní přijímač, jenž je u Garminu součástí těla přístroje. Z hlediska uživatelské přívětivosti a snadnosti ovládání vítězí jednoznačně Garmin, hlavně díky dotykovému displeji, který je navíc doplněn také infračerveným dálkovým ovládáním.

Rozlišení displeje hovoří zase jednoznačně ve prospěch GeoSatu, který proto dokáže zobrazit větší část mapy nebo případně její stejnou část při vyšším rozlišení. Kvalita mapových podkladů je u obou přístrojů srovnatelná stejně jako kvalita a citlivost GPS přijímačů, v rychlosti výpočtu trasy i její aktualizace ale vede na celé čáře GeoSat. Hlasová navigace funguje u obou přístrojů na výbornou a není jí co vytknout. Rozšíření mapové kapacity prostřednictvím paměťových karet nabízejí oba navigátory, GeoSat ovšem trpí omezením maximální velikosti na 256 MB. Použití levnějších a v současné době také rychlejších karet CompactFlash v Garminu se jeví jako mnohem prozíravější.

Jedním z hlavních kritérií při rozhodování zřejmě bude také cena. Svými navigačními schopnostmi jsou oba přístroje srovnatelné, nižší cenu nabízí GeoSat Compact. Garmin StreetPilot 2610 však přidává spoustu užitečných drobností navíc, za něž ale budete muset připlatit více než pět tisíc. (Oživeno: Cena je nyní stejná u obou produktů)

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 02/05.

Diskuze (6) Další článek: V pondělí hrozí schválení softwarových patentů

Témata článku: Software, Automobily, Navigace, Duel, Garmin, GPS, Věrné zobrazení, Znaky klávesnice, GEO, Hlasové ovládání, Srovnatelná cena, Maximální odchylka, GPS navigace Garmin, Satelitní přijímač, Česká diakritika, Profesionální zařízení, Vestavěný GPS, Bezkonkurenční rychlost, GPS navigace, Celý přístroj, Satelitní karty, Joystick, GPS Garmin, Česká klávesnice, Dálkové ovládání


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk