Duel 52× vypalovacích mechanik - LiteOn versus MSI

Dobrý den, vážení příznivci vypalování, pálení či chcete-li zálohování. Zdravím vás ze svého komentátorského stanoviště a doufám, že jste na dnešní pekelně vypečený duel řádně nažhaveni. V levém rohu se představuje favorit a nekorunovaný král lidového vypalování. Ano je to on, Lite-On 52×24×52 – zvaný též TYGR z Hongkongu. V pravém rohu máme mladou čínskou krev z tchajwanské líhně dravých talentů MSI, kterou známe spíše z bitevního pole základních a grafických karet.
Duel 52× vypalovacích mechanik - LiteOn versus MSI
Kapitoly článku
  • Vzhled, parametry, technologie
  • Testy

Atmosféra v celé aréně pulzuje – vidíme nadšené fanoušky bušící na válečné bubny s nápisy Lite-On Forever. Dále tu máme maminky s kočárky, zvědavé mladistvé a překvapivě i několik fanoušků vypalovaček Teac, kteří se rozpačitě rozhlížejí. Očividně si dnes večer spletli bojiště.

Zapisovací CD-RW mechaniky jsou dnes již běžnou součástí počítače. Za dva tisíce dnes koupíte kvalitní mechaniku s vysokou užitnou hodnotou a kvalitním poměrem cena/výkon. I když je to cena spíše low-endová, schopnosti těchto mechanik mnohdy low-endové nejsou.

Vzhled a příslušenství

Klepněte pro větší obrázek
LiteOn LTR-5224R6

Klepněte pro větší obrázek


MSI MS-8352

Balení mechaniky Lite-On LTR-52246S obsahovalo i 2 ks medií, podívejme se tedy, co jsou zač.

Klepněte pro větší obrázek
CD-R médium (LiteOn)

Klepněte pro větší obrázek
CD-RW médium (LiteOn)

CD-RW medium Lite-On nese na svém povrchu jednoduše nápis multispeed. Problémy mu nedělala ani 24× rychlost zápisu. Počkáme si až vydá Lite-On model s 32× přepisem, jestli jsou tyto media připravená i na vyšší rychlosti.

Mechanika MSI MS8352 nám byla dodána jako čistý bulk v igelitu, jen s audio kablíkem. K dostání je však jako Retail. Pro zajímavost si tedy ukážeme jen ATIP jiného vysokorychlostního CD-RW média. Konkrétně Verbatim ULTRA-SPEED DL+ 16×-24×.

Klepněte pro větší obrázek
CD-R Verbatim (MSI)

Udávané technické parametry

Klepněte pro větší obrázek

Zjištěné parametry

Identifikaci obou soků jsme provedli klasicky prográmky Nero InfoTool a Feurio.

Nero Info Tool (LiteOn)

Klepněte pro větší obrázek
Lite-On podporuje, narozdíl od svého soupeře, i Mount-Rainier. Dovede také některé metody exaktního kopírovaní včetně subkanálů jako RAW-SAO 16, 96 a RAW-DAO 16, které MSI neumí. Testovaná mechanika také obsahovala nový firmware 6S0D.

Nero Info Tool (MSI)

Klepněte pro větší obrázek
Jak vidíte sami MSI podporuje alespoň zápis RAW-DAO 96. Ten je však ze všech předchozích druhů nejkomplexnější.

Co to vlastně je RAW-DAO 96? Je to metoda přímého RAW zápisu dat (přesně tak jak jsou) do fyzické části clusteru velké 2352 bytů a dalších 96 bytů informací do subkanálů logické části clusteru, která má 3234 bytů. Do subkanálů se tak zapisují informace jako Lead-in, Lead-out, či CD-TEXT atp. Tento zápis si navíc poradí i se záměrnými chybami, které znemožňují funkčnost běžné vytvořené kopie jako vadné TOC.

Feurio (LiteOn)

Klepněte pro větší obrázek
Pokud máte problémy s rozpoznáním mechaniky programem Feurio stáhněte si patch na verzi 1.66.5. V této verzi Feurio vypalovačku Lite-On korektně rozpoznal a určil správně rychlosti čtení i zápisu.

Feurio (MSI)

Klepněte pro větší obrázek
Mechaniku MSI Feurio určil jako ATAPI 52×24×52× a možná právě díky tomuto defaultnímu nastavení stanovil maximální rychlosti ještě o chloupek výše než u Lite-Onu na rovných 9172 KB/s. Ostatní funkce až na čtení čárkového kódu jsou detekovány u obou soků.

Indikace LED

Lite-On

  • čtení – svítí zelená
  • zápis – svítí červená
  • pokles bufferu při zápisu a aktivace „burn-proof“ – bliká oranžová

MSI

  • čtení – svítí zelená
  • zápis – bliká červená

Zápis na různá media

Otestovali jsme jak reagují funkce SMART-BURN (Lite-On) a EXACT-Rec (MSI) na různé druhy medií. V následující tabulce jsou maximální rychlosti, kterými byli mechaniky na daný typ medií schopny zapisovat.

Klepněte pro větší obrázek
Podle tabulky to vypadá, že EXACT-Rec je k záznamovým vrstvám medií přísnější a jen tak nějakému mediu 52x rychlostní zápis nedovolí. Což ovšem neznamená, že by byl smart-burn v praxi méně spolehlivý. Alespoň při našich redakčních testech se nestalo, že by mechanika Lite-On vypalování nedovedla do zdárného konce, MSI z neznámého důvodu jednou „vytuhla“. Je možné že však byla i fyzická chyba na mediu (byť jsem žádnou nenašel).

  • Vzhled, parametry, technologie
  • Testy

Témata článku: MSI, Verbatim, Poloviční velikost, Parametr, Vzhled, Mount, Vnitřní okraj, Duel, CD, Byte, Nero, Vnější okraj, Zápis, Stejná operace, Forever, Speed, CD-R, Nadstandardní velikost, Čtení, Lite, Cactus, Nadstandardní kvalita

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů