DuckDuckGo | E-mail | Soukromí

DuckDuckGo zatočí se spamem a sledovacími prvky v e-mailech, i když používáte Gmail nebo Seznam

Společnost DuckDuckGo už roky ukazuje, že webový vyhledávač může fungovat, i když o vás nebude vědět první poslední. S ohledem na soukromí teď firma spouští i novou službu Email Protection.

Jak už napovídá název, chrání e-maily. Vytvoříte si v ní novou adresu s doménou @duck.com, která bude veškeré zprávy přesměrovávat na vaši primární adresu, ať už máte Gmail, Outlook.com, Seznam nebo některou ze stovek alternativ. DuckDuckGo tedy není plnohodnotnou schránkou s vlastní kapacitou, veškeré e-maily pouze proplují přes proxy servery. (Tvůrci slibují, že zprávy nikde neukládají.)

A kde je ona ochrana? DDG umí z e-mailů odstranit sledovací prvky, takže přepošle už jen čistou zprávu. Podle různých průzkumů až 70 % e-mailů obsahuje nějakou formu sledování, nejčastěji pro marketingové účely. Taková zprávy prozradí vaši přibližnou polohu (podle IP adresy), typ zařízení, datum přečtení nebo jiné údaje, které by se daly využít k reklamě nebo třeba sociálnímu inženýrství. Proxy servery DDG tohle všechno zahladí, aniž byste k tomu museli používat nějaký další software.

Druhou funkcí Email Protection je neomezená tvorba aliasů, které mají chránit primární schránku před spamem. Na DDG budete mít nejen adresu jmeno@duck.com, ale ve službě si budete moci generovat náhodné adresy a ty pak používat u různých pofidérních webů. Pokud z nich uniknou údaje nebo z takové adresy začne chodit spam, prostě ji odstřihnete.

Podobnou funkci již nabízí i Apple pod názvem Skrývání e‑mailu ve službě Přihlášení přes Apple. Před rokem ji představila rovněž Mozilla pod názvem Firefox Private Relay. DuckDuckGo ji zatím bude betatestovat s uživateli, kteří se v aplikaci pro Android (Play Store) nebo iOS (App Store) zapojí do testování. Položka se nachází v Nastavení | Email Protection (Beta), nejprve se musíte přidat na seznam čekatelů.

Podobná ochrana má ale také několik omezení a potenciálních rizik.

  1. Musíte opravdu věřit, že DDG zprávy nijak nečte a nezneužívá.
  2. Kdyby DDG jednou službu a adresy @duck.com zrušilo, služby na těchto adresách budete muset přenastavit, jinak vám z nich přestanou chodit e-maily.
  3. Kvůli manipulaci s e-maily hrozí, že se ze zprávy ztratí i něco, co tam mělo zůstat. Případně ne všechny zprávy projdou kontrolou a čištěním. Kupříkladu Mozilla u konkurenční služby bez kontroly propouští všechny zprávy o velikosti minimálně 150 kB (tedy většinu těch s přílohami).
  4. Nebudete moci posílat zprávy z adresy @duck.com, DDG neposkytne vlastní SMTP server, takže odpovědi na doručené zprávy se odešlou z vaší primární schránky.
Diskuze (9) Další článek: Amatérský astronom poprvé objevil nový planetární měsíc

Témata článku: Apple, Software, Android, Gmail, Bezpečnost, Web, iOS, DuckDuckGo, Mozilla, App Store, E-mail, Outlook, Play Store, Spam, Soukromí, Firefox Private Relay, Adresa, Schránka, Seznam, COM, Prvek