Prohlížeče | DuckDuckGo

DuckDuckGo pro Windows nastupuje. Láká na vlastní přehrávač pro YouTube a ochranu před sledovači

Vyhledávač DuckDuckGo odstartoval veřejné testování svého prohlížeče pro Windows. Betaverze je již několik měsíců dostupná pro macOS, varianta pro Windows byla na pozvánky. Tudíž jsme měli představu, jak bude produkt vypadat. Výrobce se zaklíná ochranou uživatelského soukromí a podřizuje tomu skoro všechno.

Vyprodukoval extrémně jednoduchý prohlížeč, který však v sobě integruje ochranné funkce. Výzvy pro cookies se pokouší přijmout s minimálním schválením, sledovací prvky blokuje ještě před načtením. Standardně ani nezobrazuje plnou adresu stránky, místo toho vidíte doménu. Celou adresu ukáže, až když do adresního řádku klepnete.

Jeho specialitou je vlastní přehrávač pro videa z YouTubu, který zabrání zobrazování personalizovaných reklam. (Také máte možnost předplatit si YouTube Premium, abyste službu měli zcela bez reklam a podpořili její chod.) Používat ho nemusíte.

ddg prohlizec (7).png
Vlastní přehrávač slibuje omezení sledování YouTubem

Nechybí ani tlačítko se symbolem plamenu, známé z vyhledávače DuckDuckGo. Když ho stisknete, dojde k zavření všech stránek. Prohlížeč s tím smaže data, která si stránky uložily do počítače. Dále láká na sesterskou službu Email Protection, která z příchozích e-mailů odstraní sledovací prvky. Představuje další bránu k e-mailové adrese @duck.com pro přeposílání zpráv.

Na vlastním webovém prohlížeči DuckDuckGo pracuje od roku 2021. Nepoužívá přitom vlastní vykreslovací jádro, nýbrž systémem nabízené. V případě Windows jde o Edge WebView2, data při pádu prý ale do Microsoftu neposílá. Zbytek produktu si firma naprogramovala sám, nesáhla tedy po Chromiu jako většina prohlížečů. Vývojový tým plánuje další novinky:

  • podpora doplňků,
  • synchronizace hesel a záložek,
  • rychlejší spouštění,
  • importování záložek v HTML,
  • detailní nastavení „spálení“ relace,
  • ochrana před fingerprintingem,
  • ochrana před sledovacími parametry v adresách.
ddg prohlizec (3).png
Informační panel prezentuje, jak moc vás dle vlastního názoru chrání

Podle testovací sady PrivacyTests.org může nový prohlížeč očekávat relativně tuhou konkurenci. Jako nejvážnější konkurent stran ochrany soukromí se profiluje Brave, který se dříve obul do DuckDuckGo, které podle něj pošlapalo důvěru uživatelů a uživatelek. Ochranu před fingerprintingem a jinými prvky, kterou zatím DuckDuckGo nedisponuje, nabízí právě Brave. Je nejspolehlivější stran odolnosti, aspoň podle zmíněného testu.

Poslechněte si Podcast Živě o alternativních prohlížečích:

Zdroje: DuckDuckGo | Spread Privacy

Diskuze (6) Další článek: Kvalitní střední třída se spoustou pokročilých funkcí. Test základní desky Gigabyte Z790 Aorus Elite AX

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,