Prohlížeče | DuckDuckGo | Soukromí

DuckDuckGo chystá webový prohlížeč pro desktopy – prý bude výrazně rychlejší než Chrome

DuckDuckGo chystá webový prohlížeč pro desktopy – prý bude výrazně rychlejší než Chrome

DuckDuckGo začínal jako vyhledávač, který klade důraz na ochranu soukromí a vyhýbá se filtrační bublině personalizovaných výsledků. Postupně se rozšířil i do dalších oblastí – k dispozici je například mobilní prohlížeč DuckDuckGo nebo e-mailová služba s filtrem spamu. Dočkat bychom se měli i webového prohlížeče pro desktop, nicméně na jeho vyzkoušení si budeme muset ještě chvíli počkat.

Společnost DuckDuckGo ve svém ročním přehledu oznámila, že pracuje na vlastním desktopovém webovém prohlížeči. Ten má doplnit stávající aplikace DuckDuckGo, jež jsou dostupné pro zařízení s mobilními operačními systémy iOS a Android.

Prohlížeč DuckDuckGo pro desktop

Hlavními argumenty ve prospěch nového prohlížeče mají být ochrana soukromí, rychlost a jednoduchost. „DuckDuckGo pro stolní počítače redefinuje očekávání uživatelů ohledně soukromí na internetu. Žádná složitá nastavení, žádná zavádějící varování, žádné "úrovně" ochrany soukromí – jen robustní ochrana, která ve výchozím nastavení funguje při vyhledávání, prohlížení, e-mailu a dalších činnostech.“

Na rozdíl od Opery a mnoha dalších browserů nemíní DuckDuckGo stavět svůj prohlížeč na jádře Chromium. Pro desktopovou aplikaci hodlá, stejně jako na mobilních zařízeních, využívat vykreslovací jádra poskytovaná operačním systémem. Tento krok umožňuje odstranit spoustu zbytečností a nepořádku, které se v průběhu let nahromadily skoro ve všech hlavních prohlížečích.

Použití vykreslovacího jádra operačního systému (WebView2 pod Windows a WebKit pod macOS) znamená, že DuckDuckGo nebude zodpovědný za záplatování případných bezpečnostních chyb. Bohužel to ale také způsobí, že s největší pravděpodobností nebude mít tolik funkcí jako Chrome nebo Edge.

Má být „výrazně rychlejší“ než Chrome

První obrázek s náhledem nového browseru ukazuje vysloveně spartánské rozhraní verze pro macOS. Kromě tlačítek pro uzavření a změnu velikosti okna je k vidění pouze adresní řádek, tlačítka pro návrat na předchozí/následující stránku a opětovné načtení webu. V pravém horním rohu nechybí tlačítko Fire, po jehož stisknutí dojde ke smazání veškeré historie procházení webu.

Klepněte pro větší obrázek Takto má vypadat desktopový prohlížeč DuckDuckGo

Logicky se na mysl dere otázka, čím chce DuckDuckGo přilákat uživatele aktuálně dominujícího prohlížeče Google Chrome. „Ve srovnání s prohlížečem Chrome je aplikace DuckDuckGo pro stolní počítače čistší, mnohem soukromější a podle prvních testů také výrazně rychlejší! tvrdí tvůrci.

V prohlášení není ani okrajově zmíněn časový rámec, kdy bychom se nového webového prohlížeče mohli dočkat. DuckDuckGo k tomu na sociální síti Twitter uvedl, že „se nemůžeme dočkat toho, co přijde v roce 2022“.

Diskuze (19) Další článek: Historie se opakuje: Amazon, Meta, Twitter a další firmy ruší svou účast na veletrhu CES kvůli omikronu

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Android, Twitter, iOS, Chrome, DuckDuckGo, Soukromí, Spam, Desktop, Webový prohlížeč, Google Chrome, Stolní počítač, Vyhledávač, Prohlížeč, Aplikace, Ochrana soukromí, Telefony s Androidem na Heureka.czJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix