Prohlížeče | DuckDuckGo | Soukromí

DuckDuckGo chystá webový prohlížeč pro desktopy – prý bude výrazně rychlejší než Chrome

DuckDuckGo začínal jako vyhledávač, který klade důraz na ochranu soukromí a vyhýbá se filtrační bublině personalizovaných výsledků. Postupně se rozšířil i do dalších oblastí – k dispozici je například mobilní prohlížeč DuckDuckGo nebo e-mailová služba s filtrem spamu. Dočkat bychom se měli i webového prohlížeče pro desktop, nicméně na jeho vyzkoušení si budeme muset ještě chvíli počkat.

Společnost DuckDuckGo ve svém ročním přehledu oznámila, že pracuje na vlastním desktopovém webovém prohlížeči. Ten má doplnit stávající aplikace DuckDuckGo, jež jsou dostupné pro zařízení s mobilními operačními systémy iOS a Android.

Prohlížeč DuckDuckGo pro desktop

Hlavními argumenty ve prospěch nového prohlížeče mají být ochrana soukromí, rychlost a jednoduchost. „DuckDuckGo pro stolní počítače redefinuje očekávání uživatelů ohledně soukromí na internetu. Žádná složitá nastavení, žádná zavádějící varování, žádné "úrovně" ochrany soukromí – jen robustní ochrana, která ve výchozím nastavení funguje při vyhledávání, prohlížení, e-mailu a dalších činnostech.“

Na rozdíl od Opery a mnoha dalších browserů nemíní DuckDuckGo stavět svůj prohlížeč na jádře Chromium. Pro desktopovou aplikaci hodlá, stejně jako na mobilních zařízeních, využívat vykreslovací jádra poskytovaná operačním systémem. Tento krok umožňuje odstranit spoustu zbytečností a nepořádku, které se v průběhu let nahromadily skoro ve všech hlavních prohlížečích.

Použití vykreslovacího jádra operačního systému (WebView2 pod Windows a WebKit pod macOS) znamená, že DuckDuckGo nebude zodpovědný za záplatování případných bezpečnostních chyb. Bohužel to ale také způsobí, že s největší pravděpodobností nebude mít tolik funkcí jako Chrome nebo Edge.

Má být „výrazně rychlejší“ než Chrome

První obrázek s náhledem nového browseru ukazuje vysloveně spartánské rozhraní verze pro macOS. Kromě tlačítek pro uzavření a změnu velikosti okna je k vidění pouze adresní řádek, tlačítka pro návrat na předchozí/následující stránku a opětovné načtení webu. V pravém horním rohu nechybí tlačítko Fire, po jehož stisknutí dojde ke smazání veškeré historie procházení webu.

Klepněte pro větší obrázek Takto má vypadat desktopový prohlížeč DuckDuckGo

Logicky se na mysl dere otázka, čím chce DuckDuckGo přilákat uživatele aktuálně dominujícího prohlížeče Google Chrome. „Ve srovnání s prohlížečem Chrome je aplikace DuckDuckGo pro stolní počítače čistší, mnohem soukromější a podle prvních testů také výrazně rychlejší! tvrdí tvůrci.

V prohlášení není ani okrajově zmíněn časový rámec, kdy bychom se nového webového prohlížeče mohli dočkat. DuckDuckGo k tomu na sociální síti Twitter uvedl, že „se nemůžeme dočkat toho, co přijde v roce 2022“.

Diskuze (19) Další článek: Historie se opakuje: Amazon, Meta, Twitter a další firmy ruší svou účast na veletrhu CES kvůli omikronu

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Chrome, Android, iOS, Twitter, DuckDuckGo, Soukromí, Spam, Prohlížeč, Webový prohlížeč, Stolní počítač, Aplikace, Desktop, Vyhledávač, Ochrana soukromí, Google Chrome, Pro, Telefony s Androidem na Heureka.cz