Dubnové novinky od Google

Před rokem si Google zvolil aprílové datum pro oznámení gigabajtového freemailu. Gmail za rok vyrostl, nyní nabízí 2 GB prostoru a dále kapacitu zvyšuje. Kromě změn u Gmailu však Google oznámil hned několik dalších služeb - od sledování pohybu autobusů a taxíků až po informace z akciových trhů.

Související odkazy

Slovník
MP3
RSS
virtuální

Vloni Google téměř geniálně využil tradice žertů prvního dubnového dne, který má v anglosaských zemích název Fool`s day - den bláznů. A oznámil tehdy něco neuvěřitelného. Freemailovou službu, která uživatelům nabídne jeden gigabajt úložného prostoru pro jejich zprávy i s přílohami. Běžná velikost schránky elektronické pošty poskytované zdarma byla přitom před rokem přibližně 10 MB. Google tak rozpoutal závody ve zvyšování kapacity schránek elektronické pošty i zvyšování velikosti příloh. V ČR už gigabajtový e-mail nabízí Seznam a Atlas, Centrum svůj Gigamail stále testuje.

Novinky Gmailu

Letošní apríl si Google vybral k dalšímu troufalému oznámení - týká se zvýšení kapacity na 2 GB "a výše". Na www.gmail.com běží počítadlo, které ukazuje, jak kapacita dále roste (už velice pomalu). Jde ale o virtuální realitu a neznamená to, že by v tomto tempu pracovníci Google přidávali nová disková pole. Velikost emailové schránky je od určité kapacity v podstatě čistě marketingová záležitost. Reálné vytížení emailových schránek na Gmailu se pohybuje řádově v jednotkách procent, i přes to, že e-mail stále častěji slouží například k rozesílání MP3 souborů nebo videonahrávek.

Velikost ale není všechno, jak tvrdí erotické učebnice, Google proto přidal i nové funkce. Jde hlavně o podporu formátování textu, které umožňuje posílat zprávy s různými fonty, barvami nebo zvýrazněním textu. Tato vlastnost totiž nemusí fungovat ve všech prohlížečích ani klientech elektronické pošty.

Zatímco emailoví puristé brojí proti obrovským přílohám a nestandardnímu formátování textu, noví uživatelé objevující svět elektronické komunikace jistě takové možnosti ocení. Připomeňme v této souvislosti, že ve formální komunikaci nemají co dělat všechny barvy duhy, ani větší než megabajtové přílohy (Gmail podporuje zprávy do velikosti 10 MB), pokud nejsou vyžádány.

Je libo taxi?

Z pohledu americké firmy a amerického trhu jsou stále důležitější takzvané lokální služby a reklama s nimi spojená. Lokální vyhledávání nabízí všichni velcí hráči na poli vyhledávačů a Google se snaží nezůstat pozadu. Novinkou v této oblasti, v testovacím režimu Google Labs, je nyní možnost vyhledávat zastávky autobusů nebo taxíky ve vybraných městech Spojených států. Služba Ride Finder je kombinovaná s mapami na Google, kdy na přehledném plánu města vidíte volné taxíky, spolupracujících provozovatelů taxislužby, nebo pohybující se městské autobusy.

V nabídce je zatím jedenáct měst včetně Washingtonu, New Yorku nebo Chicaga. Pokrytí není úplné, ale jako koncept je tato služba velice zajímavá. Po kliknutí na balonek představující vozidlo dostanete telefonní číslo dispečinku a můžete začít objednávat nebo zjišťovat, kdy daný autobus jezdí, popřípadě odpozorovat, jak daleko je autobus od zastávky a vyrazit mu naproti. Služba může být zajímavá nejen pro Američany, ale i pro návštěvníky ze zahraničí.

Klíčová dírka do Google

Lokálních služeb Google se týká i další inovace. Tou je začlenění technologie Keyhole do služeb Google. Keyhole nabízí přístup do databáze satelitních a leteckých fotografií, kterou tvoří více než 12 TB dat. Google odkoupil Keyhole v říjnu 2004, do společnosti vyvíjející tento produkt dříve investovala CIA, která technologii Keyhole používala při akcích v Iráku.

Google nabízí Keyhole v kombinaci s lokálními službami proto, aby ukázal, jak daná lokalita vypadá. Službu mají ocenit zejména zájemci o nákup nemovitostí nebo ti, kteří hledají hotel a zajímá je, jak to kolem něj vypadá. V rámci Google je k dispozici pouze podrobné pokrytí Spojených států, ostatní oblasti světa jsou omezeny na nízkou úroveň přiblížení.

Keyhole je možné si vyzkoušet ve verzi pro domácnosti, Google nabízí týdenní zkušební verzi. Uživatelé grafických karet Nvidia mají k dispozici speciální verzi, a to dokonce se čtrnáctidenní zkušební lhůtou.

Ceny akcií na Google

Další novinkou, která byla ohlášena ještě v březnu, je poskytování základních informací o cenách akcií. Přístup k této službě zajišťuje zadání burzovního symbolu společnosti, jejíž akcie uživatele zajímají. Těmto informacím zatím není vyčleněna specializovaná stránka s vlastní webovou adresou, jak je tomu u většiny služeb, které Google poskytuje. Důvodem je snaha neodlákat inzerenty, kteří poskytují podrobnější informace o kapitálových trzích.

Budoucnost ve videu

V pondělí představil další novinku i spoluzakladatel Google Larry Page. Jde o vylepšení služby Video Google, která zatím umí prohledávat TV programy a pořady, ale ukazuje také několik obrázků z vysílání podle zadaných klíčových slov.

Dalším krokem Google na poli prohledávání videozáznamů bude přijímání příspěvků zvenčí. Už během několika dní chce Google nabídnout možnost přidání videa do svého systému. Zatím ale nedošlo ke zveřejnění detailů ani o procesu přijímání těchto příspěvků, ani o způsobu, jakým budou využívány. Pravděpodobné je ale hostování video blogů. Google tím reaguje na kroky Yahoo!, které do své betaverze vyhledávání ve video obsahu začlenilo rozšíření formátu RSS Media RSS, které umožňuje doručovat video obsah uživatelům podobně jako textový obsah webových stránek.

Diskuze (15) Další článek: WUG se sejde 7. 4. v Hradci králové

Témata článku: Google, Larry Page, Google+, Finder, Satelitní karty, Lokální vyhledávání, Autobus, Specializovaná stránka, Běžná velikost, Ride, Answer


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky