Duben přinutil investory k opatrnosti

I když jsou poslední hospodářské výsledky internetových firem velmi dobré, investoři jsou velice opatrní.
„Černý duben“ na amerických burzách byl pro investory prvním velkým střetnutím s realitou. Pokud se podíváme na křivku indexu americké „technologické“ burzy Nasdaq, může se nám zdát, že se nic tak dramatického nestalo: po Novém roce začal index v podstatě nesmyslně prudce stoupat (tažený akciemi „konjunkturálních“, zejména intenetových firem, ze zhruba 3700 bodů na maximum: 5065 bodů), na začátku dubna se otřásl a klesl o zhruba 40 % (minimum: 3365 bodů), ale od té doby už zase začal stoupat a dotýkat se téměř hranice 4000 bodů. Znamená to, že burza pouze korigovala příliš vysoký, neodůvodněný vzestup, poklesla a nyní zase pokračuje tam, kam už řadu let – vzhůru? To není úplně přesné hodnocení: akcie na burze klesly velmi nestejně a rovněž se i velmi nestejně chovají při současném, pomaličkém vzestupu. Nejvíce pokles dolehl na „čistě internetové firmy“ a na společnosti, jejichž obchodní plány byly založeny na velice riskantních, někdy až pohádkových očekáváních. Prudce spadly tzv. linuxové firmy a nevzpamatovávají se: na burzu jich vstoupilo příliš mnoho a současně, a jejich obchodní plány nepřežily konfrontaci s realitou – software rozdávaný zdarma sice může srazit komerční softwarové firmy na kolena, ale to ještě automaticky neznamená úspěch freesoftwarových firem, „úspěch“ pocítí zákazník. Nicméně také klesly firmy znamenající „internetové rodinné stříbro“, jako je Amazon.com a eBay.com (oba na polovinu), Yahoo (o 40 %), Excite@Home (na méně než polovinu), ba i mocná America Online – asi o třetinu.

Kdo dostane přes prsty, je příště opatrný, třeba i přespříliš – to platí stejně pro malé děti i velké investory. To, že se ode dna vůbec neodlepily začínající internetové firmy, postavené více na vzdušných zámcích než smysluplných plánech, není divu; nepřežily „setkání s realitou“ a možná už se z toho nedostanou. Zajímavé ale je, že dole zůstávají i giganti Internetu, jako jsou výše zmíněné firmy; ty totiž zatím jedou podle svého plánu, který je burzou velice pečlivě sledován a hodnocen. Toto poměrně ostře hodnotí jeden ze samotných investorů (Goldman Sachs), když vlastně tvrdí, že velká řada investorů se v tomto sektoru vůbec nevyzná, že nerozpozná „dítě od bublinkové vody ve vaničce“, že si zkrátka řekla – konec internetového boomu, sekneme to paušálně.

Je možná přehnané tvrdit, že investoři jsou hloupí, spíše jde o chladnou kalkulaci. Investor se zpravidla dívá na svou investici pouze přes matematiku: když vidí stoupající trh, investuje do něj, ovšem tak dlouho, než nabude dojmu, že jde o trh či oblast klesající, v tom okamžiku se z ní okamžitě stahuje. Je mu jedno, jestli je Amazon nadějnou firmou nebo ne; vidí, že akcie firmy klesají (ať se o to přičinil kdokoli), a stahuje je, než klesnou ještě víc. V případě nedávného propadu ale došlo ke katastrofě bez varování – pád přišel zčista jasna a investoři nestačili z firem vycouvat; proto ony „spálené prsty“ a nechuť znovu investovat, než se trh neuklidní.

Je možná i pesimističtější představa, kterou vyjádřil George Soros, finančník s příslovečným ostrozrakem: „Je možné, že jsme na medvědím (= „sestupujícím“) akciovém trhu“. To by podle Sorose znamenalo, že vlastně dochází k postupnému splaskávání příliš nafouknutého balónu, nikoli k jeho proražení a k velkému pádu ze dne na den. Americká ekonomika (a také burza) je až neslušně dlouho v neustálém vzestupu, nejvíce v celé své momentální historii – ovšem nedávný akciový propad byl opět podle Goldmana Sachse největší a trvá nejdéle v onom období vzestupu.

Váš názor Další článek: Panasonic má také vlastní MP3man

Témata článku: Software, George Soros, Rodinné stříbro, Velký plán, Americká ekonomika, Burza, Duben, Opatrnost, Obchodní plán, Investor


Určitě si přečtěte

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch