Steam | Playstation 5

DualSense se nehodí jen k PS5, ale také k PC. Začal jej podporovat Steam

Nový ovladač k PlayStationu 5 je možné pomocí USB i Bluetooth připojit k PC a Windows 10 jej automaticky rozpozná. Podporu už hlásí také Valve, DualSense tak bude dostupný přes rozhraní Steam Input ve všech hrách s podporou gamepadů, případně s emulací i tam, kde se myslelo jen na klávesnici a myš.

Steam nyní podporuje přes 200 různých ovladačů a jejich specifických tlačítek. U gamepadu DualSense bude stejně jako u DualShocku 4 fungovat také LED, touchpad, vibrační odezva i pohybové ovládání/míření pomocí gyroskopu. Ovladač už mohou využít všichni, kdo používají betaverzi Steamu.

Prozatím není jasné, jestli vývojáři her budou moci i na PC využít u DualSensu jemnou haptiku nebo adaptivní triggery. Teoreticky jim v tom nic nebrání, avšak pokud tyto možnosti nemá žádný jiný gamepad, byla by implementace do konkrétních her dost nákladná vzhledem k velikosti cílové skupiny.

Na druhou stranu ale ovladače z PlayStationu jsou na PC čím dál populárnější. Steam tvrdí, že během dvou let vzrostl jejich podíl z 10,9 % na 21,6 %. Zdvojnásobil se také počet hráčů, kteří obecně hrají s gamepady. U her, které jsou pro ně přizpůsobené, je lidé využívají až v 60 % případů. U vybraných titulů jako skateboardové arkády pak dokonce v 90+ % případů.

Naposledy se Steam pochlubil detailní statistikou používaných ovladačů právě před dvěma lety. Tehdy prý ovladače využívalo přes 30 milionů hráčů, celkem připojili přes 60 milionů gamepadů, joysticků atd.

Nejpoužívanější ovladače na Steamu (2018)
Výrobce Ovladač Počet hráčů
Microsoft Xbox 360 Controller 27,2 mil.
Sony DualShock 4 12,2 mil.
Microsoft Xbox One Controller 11,5 mil.
Sony DualShock 3 4,1 mil.
Valve Steam Controller 1,5 mil.
Nintendo Switch Pro Controller 0,5 mil.
Sony DualShock 2 0,4 mil.
Nintendo SNES Controller 0,2 mil.
Nintendo GameCube Controller 0,1 mil.
- Ostatní 2,1 mil.
Diskuze (2) Další článek: Cyberpunk 2077 nebude při uvedení podporovat ray tracing na grafikách AMD Radeon RX 6000 ani na konzolích

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,