Duální Athlon již na 2200+

Firma AMD uvedla na trh procesor AMD Athlon MP ve verzi 2200+, čímž zvedla konkurenční schopnosti svých výrobků na poli dvouprocesorových pracovních stanic a serverů. Zároveň byla uvedena druhá verze značená jako 2000+. Nově ohlášené modely ovšem jsou prvním z řady Athlon MP, které se vyrábějí 0,13mikronovou technologií.
Duální Athlon již na 2200+
AMD tímto má ve všech vyráběných a prodávaných řadách procesorů modely, produkované 0,13mikronovou technologií.

Technické parametry

Předchozí verze Athlonu MP byla 2100+, nyní je zde 2200+. Na první pohled jde o pouhé zvýšení rychlosti, ovšem změnila se výrobní technologie, takže má procesor některé vlastnosti zcela odlišné (a směrem k lepšímu).

Klepněte pro větší obrázek

Nové modely méně „topí“ (neboli produkují menší množství zbytkového tepla), vyžadují nižší napájecí napětí a dokonce vyžadují menší napájecí proud. Přechod na modernější výrobní technologii je znát každým číslem. Navíc se posouvá maximální možný takt procesorů, takže se otevírá pro AMD možnost uvést v relativně krátké době rychlejší modely této řady.

Teplo na druhou

Produkce tepla je snad nejproblematičtější a nejviditelnější odpad dnešních procesorů. U procesorů AMD Athlon MP se navíc situace zhoršuje tím, že jde o procesory, určené pro duální použití (neboli jsou v jednom počítači hned dva). Produkce tepla na celý počítač je tedy dvojnásobná.

Použití 0,13mikronové technologie velmi podstatně snižuje produkci tepla. Jak potvrzuje tabulka i následný graf, produkuje nejslabší prodávaný model 0,18mikronové technologie stejnou produkci tepla, jako nejrychlejší model 0,13mikronové řady. Hranice 65 W na procesor se od nové řady hned tak nedočkáme. Nové procesory tedy sníží produkci tepla, což je hlavně v rack provedeních spásou.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Problémy se značením

Společnost AMD má tedy mít v nabídce v současné chvíli dva procesory se shodným označením AMD Athlon MP 2000+. Jedna verze je starší (Model 6), zatímco nyní uvedená verze (Model 8) je modernější. Protože neexistuje oficiální rozdělení (tj. něco jako „A“ u Intelu), nelze objednat u dodavatelů výhradně novou verzi, takže je nutné případné nadstandardní jednání při objednávce, případně i osobní výběr procesorů. Na první pohled se procesory naštěstí snadno odliší (např. umístěním pasivních součástek na pouzdru). Sice předpokládám, že AMD se bude snažit odstranit starší verze z trhu a nahradit je novými, ale ona nejistota zde zůstává.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud není uvedeno jinak, jsou uvedená čísla v milimetrech. Níže uvedené snímky odpovídají novému pouzdru.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Doporučené základní desky

AMD jako výrobce procesoru doporučuje určité základní desky, jejichž seznam je na webu (pro ty, kteří to ještě nevědí). Do této chvíle (1. září 2002) jsou doporučeny jen dva modely, a to jen od firmy Tyan. První model má označení Tiger MPX (S2466N-4M) formátu ATX (304,8 x 261,62 mm) s BIOSem Phoenix Technologies 4.03d (z 23.8.2002).

Klepněte pro větší obrázek

Druhý model Thunder K7X (S2468GN a S2468UGN) má rovněž BIOS Phoenix Technologies, a to verzi 4.03b (z 23.8.2002). Jeho formát je ovšem Extended ATX (330,2 x 304,8 mm) a zároveň připraven pro umístění v rack provedení. Obě desky jsou založeny na čipové sadě AMD 760 MPX. Procesory však mohou využívat „jen“ 4 GB RAM paměti (to umožňují obě uvedené základní desky).

Klepněte pro větší obrázek

Doporučené chladiče

Společnost AMD má na svých stránkách desítky schválených chladičů, určených i pro procesory AMD Athlon MP. Bohužel ale není aktualizován, takže nejžhavější novinkou v tomto seznamu je model 2000+ (a nikoli 2200+). I kdyby tedy uživatel chtěl striktně použít pouze schválený model chladiče, nemá šanci. To je nepříjemné především pro ty, kteří hodlají vytvořit počítač v krytu typu rack, kde je chlazení kvůli nižší výšce obtížnější.

Porovnání výkonu

Výrobci se obvykle chlubí výkony svých nových produktů. AMD obvykle porovnává nové modely se vlastními staršími verzemi, ale také s konkurenčními procesory Intelu. AMD otestoval procesory na poli kódování videa (Cadalyst System Benchmark 2001), produktivity práce (Science Mark MP v. 1.0), graficky založené úlohy (Softimage/XSI, Alias Wavefront/Maya Unlimited 4.0, Cinebench 2000) a CAD (Cadalyst System Benchmark 99 a 2001).

Nectností těchto testů bývá použití netypických sestav. Většina testů je totiž provedena na jednoprocesorových strojích, což je v případě procesorech pro dvouprocesorové systémy poněkud zkreslující. Pokud je počítač poháněn dvěma procesory, potom je vliv paměťového systému větší, než v případě jednoprocesorové sestavy.

Proti AMD hovoří fakt, že soupeřící procesor Intel Xeon verze 2,2 GHz není nejrychlejším modelem na trhu. Ten navíc není ani žhavou novinkou – Intel Xeon 2,4 GHz byl uveden již 23. dubna 2002 (před více než 4 měsíci). AMD navíc špatně označuje na svém webu tyto konkurenční procesory, když jim nesprávně říká „Intel Pentium 4 Xeon“. Inu konkurenční boj často není úplně čistý.

Následný postup AMD

Společnost AMD zahájila výměnu 0,18mikronových modelů ve své nabídce za modernější 0,13mikronové verze. To lze provádět uváděním rychlejších verzí, které se u pomalejší technologie nevyskytují. Tato cesta je ovšem náročná, takže snadnější je výměna stávajících 0,18mikronových modelů za 0,13mikronové ekvivalenty a tu a tam opuštění nejpomalejší verze místo její náhrady. Po vzoru řady AMD Athlon XP se nyní může očekávat příchod procesorů AMD Athlon MP 2400+ a 2600+. To však podle mého nelze čekat dříve než u podzimní procesorové exploze AMD, která je očekávána podle kuloárových informací na 27. října.

Doporučená literatura:

dokument 25480D (June 2002) – AMD Athlon MP Processor Model 6 OPGA Data Sheet for Multiprocessor Platforms

dokument 25722B (August 2002) – AMD Athlon MP Processor Model 8 Data Sheet for Multiprocessor Platforms

Váš názor Další článek: Xabre už se prodává !

Témata článku: Sestavy, Nepříjemná vlastnost, Thunder, Nadstandardní množství, Doporučená verze, Phoenix, Mp, Model S, Athlon, Oficiální snímek, Procesory AMD, Konkurenční model, Nové doporučení, Augusta, August, Nová řada, Model, Rack, June, Phoenix Technologies


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu