DU Meter: stahujte s přehledem

Zavádění datových limitů u poskytovatelů vysokorychlostního internetu je realitou. Možnou nejistotu při pobytu na internetu a strach z vyčerpání limitu mohou zmírnit aplikace, které uživatele informují o skutečném stavu přenesených dat. DU Meter patří k těm lepším.

Související odkazy

Slovník
aplikace
help
HTML
instalace
online
server

Databáze znalostí
Direct Connect a přerušení
stahování

Rychlost internetového
připojení

Pro měření datových přenosů i rychlosti aktuálního připojení existuje řada aplikací, ať už zdarma nebo za peníze. Vybrat si mezi nimi může být obtížné a je jasné, že přednost budou pro většinu uživatelů mít aplikace dostupné bez placení. DU Meter zdarma není, nabízí pouze 30 dní na vyzkoušení. To ale neznamená, že by tato aplikace měla být odsouzena k naprostému nezájmu.

 

V jednoduchosti je krása

Instalační soubory obdobných aplikací jsou velice malé, DU Meter není výjimkou, aktuální verze 3.07 má velikost 902 KB a tak její stažení i na dialu-pu trvá jen několik minut. Jednoduchá je i samotná instalace, a to přesto, že je aplikace dostupná pouze v angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Český překlad je k dispozici zatím pouze pro starší verzi 3.06, ale lze očekávat, že čeština pro aktuální verzi bude brzy k dispozici, jinak je možné stáhnout starší verzi a používat ji.

Jednoduché je i nastavení aplikace a její samotné používání. Aplikace automaticky zvolí sledování všech dostupných rozhraní a zobrazí plovoucí okno s grafickou informací o probíhajících využití připojení do sítě. Přístup k dalším možnostem má uživatel při klepnutí pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace v systémové liště. Levé tlačítko přitom slouží ke zobrazení a ukrytí plovoucího okna s informacemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Krok za krokem

V nabídce vyvolané pravým tlačítkem uvidí, bráno od spodu, nabídky exit, about, help, new stopwatch, totals, options, manual hide, a meter. V češtině jsou překlady jednoznačně identifikovatelné, ale pro jistotu se na ně v pořadí, pod kterým jsou dostupné, podíváme podrobněji, čímž se také odhalí jednotlivé funkce aplikace:

1. Exit – ukončí chod aplikace, data, která přenesete při vypnuté aplikaci, nejsou započítána do součtu přenesených dat.

2. About – zobrazí informace o aplikaci včetně toho, zda je aplikace zaregistrovaná či nikoliv. Z této volby jsou dostupné i podrobné údaje o verzi aplikace a způsobu, jakým shromažďuje data z komunikačních rozhraní (system info).

3. Help – nápověda v angličtině

4. New stopwatch – spustí trochu netradiční stopky, které sledují, kolik dat a jakou rychlostí se stáhne za určitou dobu. Aplikace v tomto případě ukáže průměrnou a maximální dosaženou rychlost stahování. Ideální je tato služba, pokud chcete zjistit, jakou spotřebu dat má například hraní online her nebo internetové rádio, které právě posloucháte.

Klepněte pro větší obrázek

5. Totals – základ celé aplikace, přehledné údaje o objemu stažených dat. Na první záložce se zobrazuje objem dat stažených v daný neukončený den a od nainstalování aplikace. Druhá záložka zobrazuje odhadovaný objem dat pro daný týden a měsíc, i když tyto odhady nejsou přesné, pokud internet využíváte nepravidelně. Záložka daily report zobrazuje informace o počtu přenesených megabajtů za každý den od nainstalování aplikace, tato data, stejně jako údaje z týdenního a měsíčního přehledu, lze exportovat do sedmi různých formátů včetně XLS a HTML. Další dvě záložky potom ukazují data za jednotlivé týdny a měsíce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

6. Options – nabídka nastavení aplikace, opět v několika záložkách. Ta první, general, umožňuje nastavit vzhled plovoucího okna s informacemi o aktuální rychlosti připojení a jeho průhlednost. Důležitější než vzhled je ale volba rozhraní, které bude aplikace sledovat, základní volba je sledování všech dostupných připojení. Druhá záložka je věnována vzhledu grafu v plovoucím okně, pokud si grafické znázornění rychlosti připojení zvolíte. Vybrat si můžete barvy, zobrazení časových intervalů a také rychlost, pro kterou má být nastaveno měřítko grafu, možnost nastavení dial-up i 100mbit. Záložka alerts & notification umožňuje nastavit sledovaná období, tedy, kdy začíná týden (zda v neděli nebo v pondělí) a který den v měsíci začíná nové zúčtovací období.


Další volbou přístupnou na této obrazovce je upozornění při přesáhnutí určitého objemu dat za dané časové období a nakonec si uživatelé dial-upu mohou vybrat, jestli chtějí ukládat také informace o délce připojení a zda je má aplikace upozornit na překročení nějakého časového limitu. Poslední záložka umožňuje nastavit automatické vypnutí počítače nebo jinou akci, pokud rychlost stahování nebo odesílání dat poklesne pod určitou úroveň. Nakonec aplikace umožňuje také zapnout zvukový signál, který zazní po přenesení stanovené jednotky dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

7. Manual hide – umožní skrýt plovoucí okno, rychlejší je ale klepnutí levým tlačítkem na ikonu aplikace v taskbaru.

8. Meter – zobrazí plovoucí okno s informacemi o připojení, opět je možné zapnout kliknutím na ikonu aplikace. Jedinou vadou na kráse této drobnost je zobrazovaný stavový pruh aplikace, který zbytečně zabírá místo na obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek

Přehled hezký, ale jak to pracuje?

DU Meter je, jak možná vyplývá z předchozího popisu jednotlivých funkcí a nastavení aplikace, velice šikovný nástroj, který perfektně plní svou hlavní funkci – sledování objemu přenesených dat v počítačové síti. Jeho vzhled, snadné ovládání a zejména vysoká stabilita z něj dělá dobrého kandidáta na pozici osobního hlídače přenesených dat pro uživatele internetových služeb s datovými limity. DU Meter také spolupracuje s aplikací TweakMaster od stejného výrobce, Hagel Technologies, která nabízí vyladění používaného připojení a řadu dalších služeb týkajících se internetového připojení.

Pro práci s jakýmkoliv měřidlem přenesených dat je nutné uvědomit si, že údaje se budou vždy částečně lišit od údajů u poskytovatele. Dobrou zprávou je, že vaše měření bude ukazovat větší než skutečně přenesené objemy. To je dáno tím, že aplikace na serverech poskytovatele připojení počítají hrubá data bez balastu, který se objevuje na poslední míli.

Cena aplikace, 20 USD, bude pro mnohé uživatele zcela jistě překážkou. Je to škoda, protože za několik měsíců provozu, se mi opravdu osvědčil, narozdíl od některých aplikací zdarma, jako je Down2Home, které trpěly špatnou stabilitou a občas ukazovaly podivné výsledky. Pokud se divíte, proč na obrázcích chybí pohled na dlouhodobé statistiky používání internetu, pak vězte, že za to může čerstvá instalace aplikace bez zálohování předchozích dat, jde tedy o chybu mezi židlí a klávesnicí, nikoliv o nedostatek aplikace. I když by možná při odinstalování mohla nabídnout zachování databáze. Vzhledem k dlouhé zkušební lhůtě můžete ale dát DU Meteru šanci a jak funguje, uvidíte sami.

Download: Hagel Technologies

Diskuze (29) Další článek: Nudíte se o víkendu? Ať vás baví internet! III.

Témata článku: Internet, Plovoucí okno, Přehledné znázornění, Špatná stabilita, Dostupná informace, Šikovná aplikace, Časový limit, Krása, Options, M/s, Čerstvá instalace, Čerstvý pohled, Měsíční přehled, Exit, Manual, Help, Funkce počítačové klávesnice, Vysoká stabilita, Odhadovaná statistika, Aplikace, Záložka, Předchozí měření


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně