DSL.cz v listopadu: mírně horší výsledky

Měsích utekl jako voda a jsme tu s dalším srovnáním rychlostí ADSL, CDMA a kabelového internetu, jak jej naměřil Speedmeter na serveru DSL.cz. Mimo vývoje rychlostí se podíváme i na zastoupení jednotlivých rychlostí u uživatelů CDMA.

Související odkazy

Slovník
ADSL
CDMA
ISP
server

Pravidelný měsíční přehled rychlostí dosahovaných uživateli ADSL a kabelového připojení je už tradicí. První tabulka ukazuje, jakých reálných rychlostí dosahují uživatelé jednotlivých poskytovatelů služeb založených na technologii ADSL tak, jak uživatelé vyplnili údaje na serveru DSL.cz při měření rychlosti. Oproti říjnu lze vysledovat, že se trend nemění a i nadále dosahované rychlosti v průměru klesají. Z naměřených čísel pak vyplývá, že uživatelé dostávají jen přibližně 60 % rychlosti, kterou si zaplatili. Tato čísla jsou ale zjednodušená a nepřesná ze dvou důvodů. Tím prvním je poměrně malý objem testovacích dat, kdy se linka nemusí stihnout "pořádně rozeběhnout". Druhý problém je Fair User Policy. Pokud k testu rychlosti přistupují uživatelé, kteří překročili datový limit pro svou službu, jejich degradovaná rychlost 64/64 výrazně snižuje celkový průměr. Třetím faktorem, který ovlivňuje důvěryhodnost měření, je absence informací o rychlostech v jednotlivých lokalitách, protože mezi jednotlivými ústřednami mohou být dramatické rozdíly podle počtu a typologie připojených uživatelů.

Z celého grafu tak stojí za zmínku zejména výrazný nárůst rychlosti u uživatelů připojení od Nextry. Nárůst průměrné rychlosti o 22 % staví Nextru do čela pelotonu u nejlevnějšího připojení rychlostí 256/64 před České radiokomunikace. Nextra je stále nejrychlejší i v případě připojení 512/128, i když zde došlo k pětiprocentnímu snížení ve srovnání s minulým měsícem. U nejrychlejšího ADSL s agregací 1:50 vede Contactel s průměrnou rychlosti 778 kb/s následovaný Českým Bezdrátem s průměrnou rychlostí o 10 kb/s nižší. Nejhorší je nadále GTS s rychlostí hluboce pod polovinou maximální možné rychlosti.

Průměrné rychlosti ADSL s agregací 1:50 v listopadu 2004

  256/64 512/128 1024/256
Contactel - - 373 -3% 778 0%
Czech On Line (Volný) - - 291 -2% 468 9%
České Radiokomunikace 180 - 319 -9% 781 1%
Český Bezdrát - - - - 768 4%
Český Telecom (IOL) 142 -3% 334 1% 653 -2%
GTS 143 -4% 249 -3% 433 -4%
IPEX - - 295 -2% 692 -
Nextra 190 22% 407 -5% 524 -8%
SkyNet - - - - 544 -
Tiscali - - 310 -7% - -
Průměr všech měření 146 -2% 333 -1% 592 -1%
% z objednané rychlosti 57%   65%   58%  
Pokud proběhlo méně než 50 měření u dané služby a ISP, nejsou výsledky vzhledem k malému vzorku dat uváděny.

 

Naměřené rychlosti ADSL 512/128 1:50 v průběhu listopadu

Následující graf ukazuje měřenou rychlost u jednotlivých ISP v průběhu celého měsíce. Nejvíce zaujme opět Nextra s velkým výkyvem směrem nahou mezi 18. a 21. listopadem. Kontrastně v tomto období působí extrémní propad rychlosti připojení od Českých Radiokomunikací, který se s výraznými výkyvy potýkal celý měsíc.

Klepněte pro větší obrázek

Naměřené rychlosti kabelového internetu v průběhu listopadu

Měsíční graf dosahovaných rychlostí u dvou největších kabelových operátorů ukazuje, že obě společnosti jsou na tom obdobně. Toto měření ale neodlišuje jednotlivé služby poskytované operátory, přestože se jejich rozpětí pohybuje od 150/50 kb/s až po 3 Mb/s. U chella je navíc výrazně vyšší podíl uživatelů nejpomalejší služby s rychlostí 256 kb/s, zatímco Karneval uvádí pouze 5 % uživatelů služby Light s rychlostí 150/50 kb/s. Příští měsíc se nůžky mezi oběma křivkami roztáhnou díky aktuálnímu zvýšení rychlostí internetu poskytovaného společností UPC.

Klepněte pro větší obrázek 

Srovnání kabelového internetu, ADSL 512/128 a CDMA

Další graf jednoznačně ukazuje, o kolik rychlejší je internet přes kabel, který je ale bohužel dostupný pouze ve vybraných lokacích. I když se oba operátoři snaží pokrytí své sítě rozšiřovat, postupují tyto práce pomalu a vždy se soustředí na oblasti, ve kterých je koncentrován velký počet potenciálních uživatelů. Bezdrátový internet a ADSL má výhodu ve výrazně vyšším pokrytí. I přesto je počet uživatelů kabelového internetu více než srovnatelný s počty uživatelů ADSL. Nejzajímavější na celém grafu je srovnání CDMA a ADSL, které ukazuje, že bezdrátový internet od Eurotelu je zajímavou alternativou k fixnímu ADSL.

Klepněte pro větší obrázek

Zastoupení jednotlivých naměřených rychlostí u CDMA - Eurotel Data Expres

Zajímavý graf rozložení dosahovaných rychlostí u CDMA přichází nakonec. Ani zde nejsou k dispozici údaje o geografickém rozložení, podíl jednotlivých rychlostí na měřeních je velice zajímavý. Necelých deset procent uživatelů, kteří dosahují rychlosti srovnatelné s dial-upem, není mnoho, ostatní potom mají slušně rychlé připojení.

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (16) Další článek: Microsoft prodlouží podporu pro Windows NT4

Témata článku: Internet, Měření, Lis, Měsíční graf, Listopad, Vybraná lokace, Třetí faktor, Měsíční přehled, Rychlost, Malý objem, Jednotlivý uživatel, Velký výkyv


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch