DSL.cz: Rychlosti ADSL se stabilizovaly a u kabelového internetu vyletěly vzhůru

Průměrné rychlosti českých ADSL přípojek nezaznamenaly mezi únorem a březnem výraznější změny. To však neplatí pro všechny poskytovatele vysokorychlostního internetu.

Za měsíc březen na serveru DSL.cz proběhlo 18 322 platných měření rychlostí ADSL přípojek, u kterých uživatelé uvedli používanou rychlost služby. Oproti měsíci únoru se počet takových měření významně nezměnil. Naopak se významněji mění poměr jednotlivých poskytovatelů na celkovém počtu měření, který by měl být úměrný jejich celkovému tržnímu podílu na ADSL službách v České republice. Podle počtu měření nejrychleji roste počet uživatelů u Contactelu a GTS. Naopak nejvíce trhu ztrácí SkyNet, který patřil k prvním společnostem aktivně nabízejícím ADSL v České republice. Ztrátu tržního podílu na ADSL u SkyNetu bezprostředně neovlivní ani dokončená akvizice společnosti Pemac Systems.

Do našich tabulek jsme od tohoto měsíce přidali rychlosti zákazníků společností GTS a Poda, protože počet měření rychlostí ADSL z jejich sítí již splnil naše kritéria. Dosahované rychlosti u obou přidaných společností patří k nižším. Není bez zajímavosti, že zmíněné společnosti mají poměrně zajímavou nabídku pro uživatele ADSL, kteří nechtějí mít žádné datové limity. Dá se předpokládat, že ani tito poskytovatelé nebudou za současných podmínek velkoobchodní nabídky Českého Telecomu příliš toužit po zákaznících, kteří u nejlevnější služby nejčastěji prostřednictvím sdílených linek pro větší množství koncových uživatelů měsíčně stahují desítky nebo i více než sto gigabytů, a proto lze po budoucí aplikací Fair User Policy očekávat zlepšení jejich rychlostí.

Průměrné rychlosti ADSL v rozdělení dle jednotlivých poskytovatelů
Březen 2004
  agregace 1:50 agregace 1:20
512/128 1024/256 256/64 512/128 1024/256
Contactel 316 590
Czech On Line (Volný) 380
Český Bezdrát 339 739
Český Telecom (IOL) 375 676 142 325 572
GTS 172 335
IPEX 260 476
Nextra 252 540 164 274
Poda 206
SkyNet 240
Tiscali 329 580
Ostatní 402
Celkový průměr 297 563 156 308 591
% z objednané rychlosti 58% 55% 61% 60% 58%
Pokud proběhlo méně než 100 měření u dané služby a ISP,
nejsou výsledky vzhledem k malému vzorku dat udávány.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, následující tabulka rozdílů v průměrných rychlostech mezi březnem a únorem ukazuje, že rychlosti průměrného uživatele ADSL v České republice se mezi únorem a březnem příliš nezměnily.

Meziměsíční změny dosahovaných rychlostí ADSL
březen 2004 / únor 2004
  agregace 1:50 agregace 1:20
512/128 1024/256 256/64 512/128 1024/256
Contactel -2%
Czech On Line (Volný) 11%
Český Bezdrát -3% 12%
Český Telecom (IOL) 4% 4% -10% 5% 2%
IPEX -6%
Nextra -19% 10% 11%
SkyNet 6%
Tiscali 51% 56%
Ostatní 68%
Celkový průměr 0% 5% -2% 3% 7%

Největší nárůst rychlosti je zaznamenán ve skupině poskytovatelů označených v naší tabulce jako Ostatní, který byl však způsoben změnou poskytovatelů zahrnutých do této skupiny. Z jednotlivých poskytovatelů ADSL zaznamenala nejvýznamnější nárůst rychlostí společnost Tiscali. Vysvětlení lze nalézt v termínu zahájení aplikace Fair User Policy. Tiscali ji začala uplatňovat jako první ze všech poskytovatelů. Uživatelé, kteří chtěli svoji ADSL linku využívat výrazně nadprůměrně již od Tiscali odešli a hledají jiné poskytovatele, kteří by měli umět v podmínkách velkoobchodní nabídky Českého Telecomu poskytovat levné, rychlé a nijak neomezené ADSL. V krátkodobém časovém horizontu bude pravděpodobně jejich snaha neúspěšná. Vývoj rychlostí nejpoužívanější služby u Tiscali v průběhu měsíce ukazuje následující graf.

Klepněte pro větší obrázek

V březnu se v některých konferencích na internetu objevilo podezření uživatelů speedmeteru serveru DSL.cz z toho, že prostřednictvím měření rychlostí připojení na serveru DSL.cz dosahují vyšších naměřených rychlostí než jinde. Uživatelům se zdálo, že někteří poskytovatelé se snaží uměle zlepšit svoje výsledky tím, že stahování dat ze serveru DSL.cz má větší prioritu oproti ostatním serverům na internetu. Protože podobné podezření považovali na DSL.cz za velmi závažné, okamžitě bez informování jakýchkoliv poskytovatelů začali využívat k měření rychlosti kromě serveru DSL.cz umístěného v datovém centru Tiscali i dalšího serveru umístěného na páteřní síti Českých Radiokomunikací. Naštěstí se ukázalo, že u žádného z poskytovatelů se rychlosti významně neliší. V jednotlivých dnech rozdíly v naměřených rychlostech nikdy nepřesáhly 5 %.

V měsíci březnu zaznamenali zásadní změnu zákazníci služby chello od největšího českého poskytovatele kabelového internetu UPC. U nejčastěji objednávané služby chello classic došlo k navýšení maximální rychlosti pro download z 256 kb/s na 768 kb/s, u ostatních služeb se rychlosti zvýšily na dvojnásobek. Podle tiskové informace poskytovatele mělo ke změně dojít od středy 24.3.2004, čemuž odpovídají i průměrné rychlosti všech služeb UPC naměřené na speedmeteru DSL.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Zvýšení rychlosti chella bylo spojeno se zavedením datových limitů. Pro zmíněnou službu chello classic se jedná o datový limit 5 GB, po kterém nedochází k dodatečnému zpoplatnění přenesených dat, ale ke snížení rychlosti z původních 768 kb/s na 64 kb/s. Pro drtivou většinu uživatelů je limit 5 GB postačující, a proto byly změny pro zákazníky UPC výhodné. Do problémů se dostávají ti, kteří v rozporu z obchodními podmínkami jednu přípojku sdíleli mezi více koncovými uživateli. Tam už často limit nestačí, a tak velmi aktivní uživatelé kabelového internetu budou muset podobně jako velmi aktivní uživatelé ADSL řešit alternativní připojení, které však bude velmi pravděpodobně dražší. Změny služeb provozovaných UPC znamenají výrazné zatraktivnění služeb kabelového internetu oproti ADSL.

Datové limity ADSL i kabelového internetu neovlivňují negativně jen uživatele, kteří své přípojky sdílí. Určitě není nikomu příjemné, pokud musí před stažením každého většího souboru přemýšlet, zda se náhodou nedostane do problémů kvůli překročení limitů. Současná situace u ADSL v cenově dostupných variantách bohužel umožňuje pouze výběr mezi nelimitovanou službou, která je relativně pomalá, nebo rychlejší službou s datovými limity. Situace se může vyřešit pouze zásadní změnou ve způsobu ADSL propojení mezi poskytovateli a Českým Telecomem. Taková změna ale není po posledním cenovém rozhodnutí ČTÚ o ADSL propojení v dohledné době pravděpodobná.

Autor Tomáš Pětivoký se věnuje serveru DSL.cz, kde najdete i Speedmeter pro měření rychlosti připojení, který byl využit při tvorbě tohoto přehledu.

Diskuze (45) Další článek: Klamavé odkazy v Internet Exploreru

Témata článku: Měření, Fair, Obchodní podmínky, Rychlost, Skynet, ADS, Limit, ADSL


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 167

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11