DSL.cz: lednová překvapení v dosahovaných rychlostech ADSL

Zveřejňování výsledků měření rychlostí ADSL poskytovatelů na speedmeteru DSL.cz nám pokaždé přináší velké množství převážně kladných reakcí čtenářů. Výsledky slouží zejména těm, kteří se chystají ADSL objednat. Z našich výsledků si tak uživatelé udělají podstatně lepší obrázek o očekávaných rychlostech ADSL než z jakýchkoliv jiných zdrojů.

Zveřejňování výsledků měření rychlostí ADSL poskytovatelů na speedmeteru DSL.cz nám pokaždé přináší velké množství převážně kladných reakcí čtenářů. Výsledky slouží zejména těm, kteří se chystají ADSL objednat. Z našich výsledků si tak uživatelé udělají podstatně lepší obrázek o očekávaných rychlostech ADSL než z jakýchkoliv jiných zdrojů.

Na základě podnětů našich čtenářů provádíme od měsíce ledna změnu v použité metodice měření. Průměrně dosahované rychlosti už nebudou počítány pomocí aritmetického průměru ze všech dosahovaných měření očištěných o nadlimitní počet měření v rámci jednoho dne z jedné IP adresy. Namísto toho jsou průměrné rychlosti počítány z průměrných rychlostí dosažených z konkrétních IP adres poskytovatelů v rámci dne. Tato změna zajistí částečnou eliminaci jevu, kdy zejména uživatelé s problémovou rychlostí ADSL provádí svá měření opakovaně, a tím se mohou celkové výsledky zkreslovat směrem dolů. Podle našich analýz měření bude změna metodiky znamenat rozdíl ve vykazovaných hodnotách bezpečně pod úrovní 20% rozdílu.

V průběhu měsíce ledna došlo k migraci na vyšší rychlosti téměř u všech ADSL přípojek s původně objednanými rychlostmi 192/64 kb/s a 320/128 kb/s, a proto se jimi nebudeme nadále zabývat.

Průměrné rychlosti ADSL v rozdělení dle jednotlivých poskytovatelů
Leden 2004
  agregace 1:50 agregace 1:20
  512/128 1024/256 256/64 512/128 1024/256
Contactel 316 613 NA NA NA
Czech On Line (Volný) 262 361 NA NA NA
Český Bezdrát 369 NA NA 392 NA
Český Telecom (IOL) 310 557 153 310 487
IPEX 393 NA NA NA NA
Nextra 259 404 152 212 NA
SkyNet 352 728 NA NA NA
Tiscali 140 217 160 191 NA
Ostatní 379 816 NA 300 500
Celkový průměr 246 511 161 272 509
% z objednané rychlosti 48% 50% 63% 53% 50%
  Pokud proběhlo méně než 50 měření u dané služby a ISP nejsou výsledky vzhledem k malému vzorku dat udávány.

Uvedené údaje obsahují průměrné hodnoty za celý měsíc, které nejsou pro všechny poskytovatele úplně vypovídající. Velmi zajímavý vývoj zaznamenal speedmeter DSL.cz v průběhu měsíce u společností Czech On Line (Volný), Tiscali a Český Telecom (IOL). Rychlosti nejpoužívanější služby 512/128 kb/s s agregací 1:50 ukazuje tento graf:

Klepněte pro větší obrázek

U společnosti Czech On Line vidíme prudký pokles v sobotu 24.1.2004. Vysvětlení ze strany Czech On Line bylo v tiskové zprávě, ze které vybíráme:

Praha (30. leden 2004) - Společnost Czech On Line a.s., poskytovatel internetových služeb pod značkou VOLNÝ, zaznamenala od 24. 1. 2004 pokles přenosové rychlosti u některých uživatelů služby VOLNÝ ADSL 512/128. Tato situace nastala převážně u uživatelů připojených přes SSG bránu v oblasti Prahy a středních Čech. Měření Czech On Line indikují, že společnost ČESKÝ TELECOM uplatnila pro zákazníky Czech On Line agregaci až nyní.

Pokud je skutečně pravda, že Český Telecom uplatnil agregaci u jednoho z poskytovatelů později, tak by bylo velice zajímavé vědět, zda stále existují poskytovatelé, u kterých je agregace uplatněna jinak než ve specifikaci velkoobchodní nabídky služeb Carrier Broadband. Na náš dotaz Český Telecom odpověděl, že v měsíci lednu byla agregace u všech poskytovatelů uplatňována shodným způsobem. To je však dle našich měření velmi málo pravděpodobné. Připomeňme, že ve velkoobchodní nabídce se jako jediná výjimka při uplatnění parametrů agregace uvádí situace, kdy v rámci agregačního bodu má poskytovatel připojeno méně než 200 uživatelů. V takovém případě se agregační poměr lineárně snižuje podle vzorce

agregační poměr = (skutečný počet uživatelů / 200) x základní agregační poměr

V uvedené souvislosti je mimořádně zajímavé, že oproti předpokladům rychlost ADSL v průběhu ledna u poskytovatele Českého Telecomu Internet Online měla klesající trend. Potvrzují to i reakce uživatelů Internet Online ve fórech, kteří doposud s rychlostí problémy neměli, i když je Internet Online bezkonkurenčně největším ADSL poskytovatelem. Nabízí se jedno z možných vysvětlení, že ani u klientů Českého Telecomu nemusela být agregace uplatněna naplno ve stejném termínu jako u jiných poskytovatelů.

Na grafu rychlosti ADSL od Tiscali vidíme vzestupný trend, jehož vysvětlení spočívá v uplatňování Fair User Policy. V dalším měsíci uvidíme, zda se Tiscali nastartovaný trend zvyšování průměrných rychlostí podaří udržet.

Jako poslední graf uvádíme vývoj rychlosti ADSL v závislosti na denní době. Pro přesnost je třeba říci, že zde jsme neprováděli žádnou korekci opakovaných měření uživatelů na speedemeteru DSL.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud si chcete užít opravdu rychlého ADSL, vyplatí se přivstat si již v 5.00 ráno. Mezi pátou a šestou hodinou ranní jsou rychlosti ADSL nejvyšší. Protože v grafu není příliš vidět efekt ukončení pracovní doby tak předpokládáme, že počet uživatelů ADSL ve firmách a v domácnostech je zatím srovnatelný.

Přes problémy u některých poskytovatelů nás výsledky měření nabádají k opatrnému optimismu. Po zkušenostech z minulosti se však dá očekávat, že žádné skokové zlepšení rychlostí ADSL nás nejspíše nečeká. Na druhou stranu již nyní dosahované rychlosti pro drtivou většinu uživatelů znamenají podstatně lepší službu než běžné telefonické připojení k internetu.

Zdroj: DSL.cz

Diskuze (42) Další článek: GTS začíná nabízet paušál na internet přes dial-up

Témata článku: Internet, LED, Pravděpodobný parametr, Poměr stran, ADSL, Prudký pokles, Překvapení, DOS, ADS, Klesající trend, Skokové zlepšení, Jediná výjimka, Carrier, Rychlost, Dosah, Měření


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF