Držte si klobouky! Intel letos zrychlí Wi-Fi. Přichází 802.11ax

  • Ještě se nestačila rozšířit specifikace 802.11ac
  • Už ale pomalu přichází další
  • Intel dá letos zelenou 802.11ax
Držte si klobouky! Intel letos zrychlí Wi-Fi. Přichází 802.11ax

V nevadském Las Vegas co nevidět vypukne každoroční CES, který není pouze svátkem elektroniky samotné, ale také všemožných technologických slibů. Firmy zde oznamují uzavírání nových strategických partnerství, brzký příchod přelomových technologií a vyřešení prakticky všech společenských zádrhelů, které vás jen napadnou.

Intel letos zrychlí své Wi-Fi čipy

S předstihem se letos ozval také Intel, jehož marketingové oddělení sice musí být v souvislosti s aktuálními bezpečnostními aférami na hraně psychického zhroucení, byla by však škoda, kdyby zapadla zpráva výrobce ze 4. ledna, která slibuje brzký příchod Wi-Fi 802.11ax. Tedy relativně brzký.

Zatímco většina domácích uživatelů v posledních letech nejspíše teprve obměnila Wi-Fi routery s 802.11bg za nové mašinky s 802.11n a ti nejprogresivnější už mají doma „gigabitový bezdrát“ 802.11ac, nastal čas si pomalu zvykat na další dvě písmenka.

Současný svět Wi-Fi je vlastně mnohem složitější, paralelně se totiž snaží prosadit hned několik nových specifikací, kterých už je tolik, že se všechna ta písmenka nevejdou na krabici.

Záplava Wi-Fi specifikací

Pojďme si to stručně zrekapitulovat:

802.11n – dnes už letitá a snad už konečně plně rozšířená specifikace rychlého Wi-Fi, která do hry vrátila 5GHz pásmo a nabídla reálné přenosové rychlosti nad 100 Mb/s.

802.11ac – Specifikace, která vylepšuje 802.11n, díky hromadě optimalizací opravuje některé jeho neduhy a nabízí reálné přenosové rychlosti v řádu stovek Mb/s.

802.11adWiGig“– Toto je naprostá exotika, do hry totiž přinesla 60GHz pásmo a teoretické rychlosti až 7 Gb/s. Jenže zavádění zatím skřípe. TP-Link sice představil první Wi-Fi router s „ad“ už na CES před dvěma lety, jenže z technologie jako takové se masovka zatím nestala. Díky ohromným rychlostem na krátkou vzdálenost aspiruje 802.11ad na to, aby se stalo „bezdrátovým USB,“ podpora ze strany výrobců je nicméně i po letech tragická. Pro běžné domácí Wi-Fi je pak 802.11ad zbytečné – 802.11ac zatím bohatě stačí, i kdyby celá rodina na svých laptopech sledovala Netflix ve 4K. Ostatně většina domácích sítí je zatím stále enková.

802.11ah HaLow – Jsou to právě dva roky, co se Wi-Fi Alliance rozhodla propagovat novou specifikaci „ah“ a překřtila ji na HaLow. 802.11ah je bezdrátová a energeticky úsporná bezdrátová síť pro internet věcí. Na rozdíl od předchozích specifikací používá subgigahertzové pásmo (např. oblíbených 868 MHz), díky čemuž může mít i mnohem větší dosah a komunikovat třeba se senzorem kdesi ve sklepě velkého rodinného domu, kam by se 2,4GHz vlna vůbec nedostala.

Kdybychom žili v dokonalém světě, váš domácí Wi-Fi router by v lednu 2018 podporoval vedle 802.11ac také 802.11ah a skrze tuto technologii by s ním komunikovaly chytré žárovky, kotel, vrata od garáže, chytrá psí bouda, poštovní schránka, ohřívač bazénu, meteostanice a vodoměr na obecním splavu, aniž by bylo potřeba používat licencovaný a drahý Z-Wave, ZigBee a hromadu dalších bezdrátových technologií současného internetu věcí. Bohužel ale v dokonalém světě nežijeme, a HaLow proto zůstává i po letech pouze na papíře.

Rychlejší a efektivnější

802.11ax – Po stručné písmenkové rekapitulaci konečně přichází řada na 802.11ax. Tentokrát nejde o žádnou exotickou a úzce specializovanou technologickou odbočku, ale o pokračovatele klasické masové Wi-Fi sítě. Tato specifikace tedy navazuje na 802.11ac, a proto je nejzajímavější – časem by se měla týkat nás všech.

Wi-Fi síť „ax“ je plná superlativů, díky další várce optimalizací totiž dokáže k jednomu access pointu připojit více klientů a nabídnout jim vyšší přenosové rychlosti. A aby bylo jasno, nebavíme se tu o zrychlení o pár usmolených procent, ale o desítky až stovky.

Špičková rychlost by mohla podle Intelu v domácích podmínkách poskočit na hodnoty okolo 2,4 Gb/s, což odpovídá 300 MB/s. Nutno ovšem podotknout, že se tu bavíme o linkové rychlosti, a nikoliv o tom, jak svižně budete kopírovat data třeba na svůj NAS. Obecně platí, že při těchto rychlostech se už pomalu stává brzdou váš počítač, plotnový disk v levném NASu, operační systém a hromada dalších proměnných.

Ostatně v laboratorních podmínkách dosáhl přenos skrze 802.11ax rychlostí až okolo 10 Gb/s. Má to jeden háček. V laboratorních podmínkách žijí pouze myši.

Skvělá Wi-Fi i v zahlceném pásmu

Hlavní specialitou „ax“ je proto spíše datová propustnost v zahlcených oblastech. Ta by se měla zlepšit oproti „ac“ až čtyřikrát. V praxi by to mělo znamenat to, že „ax“ router/AP si mnohem lépe poradí s enormním množstvím klientů – ať už v geekovské rodině, na konferenci, ve škole, na letištích, anebo ve vaší oblíbené kavárně.

Nové optimalizační algoritmy se postarají o efektivnější nakládání s pásmem, což by pomohlo hustě obydleným oblastem, kde se často i desítky sítí perou alespoň o jeden volný kanál.

Fajn, zní to skvěle, tak kde ta nová Wi-Fi je? Qualcomm začal dodávat nové čipy už zkraje loňského roku, no a Intel začne letos. Právě to je poselstvím jeho oznámení, které pod tíhou zranitelností procesorů zcela zapadlo.

Zapojení Intelu je přitom pro prosazení nových technologií naprosto klíčové, sám totiž patří k největším Wi-Fi výrobcům. V průběhu letošního roku proto nabídne nové „ax“ čipsety 2×2 a 4×4. I nadále se však bude jednat hlavně o ochutnávku pro early-adoptery, ani sama Wi-Fi Alliance totiž nepředpokládá, že se masová produkce „ax“ čipů rozběhne dříve než v roce 2019, kdy má být specifikace definitivně hotová a opustí status draftu.

Diskuze (37) Další článek: Vědecky: Co se skutečně děje ve facebookových skupinách odpůrců očkování

Témata článku: Technologie, Internet, Intel, Wi-Fi, USB, Netflix, Qualcomm, Router, Teoretická rychlost, Linková rychlost, Současný svět, Nová specifikace, Hlavní specialita, Axa, Chytrá žárovka, Přelomová technologie, Las Vegas, Laboratorní podmínky, Wi-fi síť, Brzký příchod, Loňský rok, Marketingové oddělení, Ohromná rychlost, Špičková rychlost, Rychlá Wi-Fi


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment