Intel | Wi-Fi

Držte si klobouky! Intel letos zrychlí Wi-Fi. Přichází 802.11ax

  • Ještě se nestačila rozšířit specifikace 802.11ac
  • Už ale pomalu přichází další
  • Intel dá letos zelenou 802.11ax
Držte si klobouky! Intel letos zrychlí Wi-Fi. Přichází 802.11ax

V nevadském Las Vegas co nevidět vypukne každoroční CES, který není pouze svátkem elektroniky samotné, ale také všemožných technologických slibů. Firmy zde oznamují uzavírání nových strategických partnerství, brzký příchod přelomových technologií a vyřešení prakticky všech společenských zádrhelů, které vás jen napadnou.

Intel letos zrychlí své Wi-Fi čipy

S předstihem se letos ozval také Intel, jehož marketingové oddělení sice musí být v souvislosti s aktuálními bezpečnostními aférami na hraně psychického zhroucení, byla by však škoda, kdyby zapadla zpráva výrobce ze 4. ledna, která slibuje brzký příchod Wi-Fi 802.11ax. Tedy relativně brzký.

Zatímco většina domácích uživatelů v posledních letech nejspíše teprve obměnila Wi-Fi routery s 802.11bg za nové mašinky s 802.11n a ti nejprogresivnější už mají doma „gigabitový bezdrát“ 802.11ac, nastal čas si pomalu zvykat na další dvě písmenka.

Současný svět Wi-Fi je vlastně mnohem složitější, paralelně se totiž snaží prosadit hned několik nových specifikací, kterých už je tolik, že se všechna ta písmenka nevejdou na krabici.

Záplava Wi-Fi specifikací

Pojďme si to stručně zrekapitulovat:

802.11n – dnes už letitá a snad už konečně plně rozšířená specifikace rychlého Wi-Fi, která do hry vrátila 5GHz pásmo a nabídla reálné přenosové rychlosti nad 100 Mb/s.

802.11ac – Specifikace, která vylepšuje 802.11n, díky hromadě optimalizací opravuje některé jeho neduhy a nabízí reálné přenosové rychlosti v řádu stovek Mb/s.

802.11adWiGig“– Toto je naprostá exotika, do hry totiž přinesla 60GHz pásmo a teoretické rychlosti až 7 Gb/s. Jenže zavádění zatím skřípe. TP-Link sice představil první Wi-Fi router s „ad“ už na CES před dvěma lety, jenže z technologie jako takové se masovka zatím nestala. Díky ohromným rychlostem na krátkou vzdálenost aspiruje 802.11ad na to, aby se stalo „bezdrátovým USB,“ podpora ze strany výrobců je nicméně i po letech tragická. Pro běžné domácí Wi-Fi je pak 802.11ad zbytečné – 802.11ac zatím bohatě stačí, i kdyby celá rodina na svých laptopech sledovala Netflix ve 4K. Ostatně většina domácích sítí je zatím stále enková.

802.11ah HaLow – Jsou to právě dva roky, co se Wi-Fi Alliance rozhodla propagovat novou specifikaci „ah“ a překřtila ji na HaLow. 802.11ah je bezdrátová a energeticky úsporná bezdrátová síť pro internet věcí. Na rozdíl od předchozích specifikací používá subgigahertzové pásmo (např. oblíbených 868 MHz), díky čemuž může mít i mnohem větší dosah a komunikovat třeba se senzorem kdesi ve sklepě velkého rodinného domu, kam by se 2,4GHz vlna vůbec nedostala.

Kdybychom žili v dokonalém světě, váš domácí Wi-Fi router by v lednu 2018 podporoval vedle 802.11ac také 802.11ah a skrze tuto technologii by s ním komunikovaly chytré žárovky, kotel, vrata od garáže, chytrá psí bouda, poštovní schránka, ohřívač bazénu, meteostanice a vodoměr na obecním splavu, aniž by bylo potřeba používat licencovaný a drahý Z-Wave, ZigBee a hromadu dalších bezdrátových technologií současného internetu věcí. Bohužel ale v dokonalém světě nežijeme, a HaLow proto zůstává i po letech pouze na papíře.

Rychlejší a efektivnější

802.11ax – Po stručné písmenkové rekapitulaci konečně přichází řada na 802.11ax. Tentokrát nejde o žádnou exotickou a úzce specializovanou technologickou odbočku, ale o pokračovatele klasické masové Wi-Fi sítě. Tato specifikace tedy navazuje na 802.11ac, a proto je nejzajímavější – časem by se měla týkat nás všech.

Wi-Fi síť „ax“ je plná superlativů, díky další várce optimalizací totiž dokáže k jednomu access pointu připojit více klientů a nabídnout jim vyšší přenosové rychlosti. A aby bylo jasno, nebavíme se tu o zrychlení o pár usmolených procent, ale o desítky až stovky.

Špičková rychlost by mohla podle Intelu v domácích podmínkách poskočit na hodnoty okolo 2,4 Gb/s, což odpovídá 300 MB/s. Nutno ovšem podotknout, že se tu bavíme o linkové rychlosti, a nikoliv o tom, jak svižně budete kopírovat data třeba na svůj NAS. Obecně platí, že při těchto rychlostech se už pomalu stává brzdou váš počítač, plotnový disk v levném NASu, operační systém a hromada dalších proměnných.

Ostatně v laboratorních podmínkách dosáhl přenos skrze 802.11ax rychlostí až okolo 10 Gb/s. Má to jeden háček. V laboratorních podmínkách žijí pouze myši.

Skvělá Wi-Fi i v zahlceném pásmu

Hlavní specialitou „ax“ je proto spíše datová propustnost v zahlcených oblastech. Ta by se měla zlepšit oproti „ac“ až čtyřikrát. V praxi by to mělo znamenat to, že „ax“ router/AP si mnohem lépe poradí s enormním množstvím klientů – ať už v geekovské rodině, na konferenci, ve škole, na letištích, anebo ve vaší oblíbené kavárně.

Nové optimalizační algoritmy se postarají o efektivnější nakládání s pásmem, což by pomohlo hustě obydleným oblastem, kde se často i desítky sítí perou alespoň o jeden volný kanál.

Fajn, zní to skvěle, tak kde ta nová Wi-Fi je? Qualcomm začal dodávat nové čipy už zkraje loňského roku, no a Intel začne letos. Právě to je poselstvím jeho oznámení, které pod tíhou zranitelností procesorů zcela zapadlo.

Zapojení Intelu je přitom pro prosazení nových technologií naprosto klíčové, sám totiž patří k největším Wi-Fi výrobcům. V průběhu letošního roku proto nabídne nové „ax“ čipsety 2×2 a 4×4. I nadále se však bude jednat hlavně o ochutnávku pro early-adoptery, ani sama Wi-Fi Alliance totiž nepředpokládá, že se masová produkce „ax“ čipů rozběhne dříve než v roce 2019, kdy má být specifikace definitivně hotová a opustí status draftu.

Diskuze (37) Další článek: Vědecky: Co se skutečně děje ve facebookových skupinách odpůrců očkování

Témata článku: Technologie, Internet, Intel, Netflix, Wi-Fi, Qualcomm, Router, USB, Wi-fi alliance, Plotnový disk, Domácí podmínka, Ohromná rychlost, Masová produkce, Přelomová technologie, Rychlost, Volný kanál, Nový čip, Rychlá Wi-Fi, Čip, Topení, Celá rodina, Pásmo, Přenosová rychlost, Domácí wi-fi, BoudaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Resident Evil Village prodal přes 6 milionů kusů. Série už překonala hranici 125 milionů
Michal Maliarov
Resident Evil VillageCapcomByznys