Drupa: Olympijské hry tiskařů

19. května 2000
Computer 9/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tiskařský veletrh Drupa je stále více mezinárodní záležitostí. Protože se koná jen jednou za čtyři až pět let, je vzácný a vyhledávaný. Přinášíme reportáž přímo z výstaviště.
Veletrh Drupa je stále více mezinárodní záležitostí. Už před pěti lety (veletrh se koná jednou za čtyři až pět let) byla polovina vystavovatelů ze zahraničí a letos je to podobné. Výstavou žije celý Düsseldorf, protože v ceně vstupenky je městská doprava. Na první pohled překvapí spousta asiatů, arabů a jiných cizinců, kteří švitoří různými světovými jazyky.

Výstaviště je obrovské. Navíc je ve všech pavilonech velké množství firem. Zatímco duchem předchozí Drupy (1995) byl color managemet a částečně nastupující PDF, letos je to spíše velký zmatek. Pokud se dá vysledovat obecný trend, tak by jim mohl být workflow, tedy nástroje pro 'posouvání' dokumentů v procesu zpracování. Každá firma nabízí alespoň něco malého, ale kompletní řešení nemá pravděpodobně nikdo.

Na stánku Adobe můžete vidět (výstava trvá až do konce května) InDesign 1.5 v anglické verzi, ale na požádání vám ukážou také japonskou nebo Middle-East verzi (arabská a hebrejská verze). Mezi další zajímavosti patří Illustrator 9 (průhlednosti a styly objektů) nebo Acrobat InProduction.

Na takovouto výstavu velký stánek má HP, kde jste dnes mohli potkat někoho z českého zastoupení. Většinou prezentují známé věci (například nátisk na HP DesignJet GA nebo HP DJ 1220), ale zajímavé je směřování k pre-pressu, které mají velkými písmeny napsané nad stánkem.

Skoro se dá říct, že pokud má firma české zastoupení, domluvíte se na příslušném stánku česky. Také se tam domluvíte anglicky, německý, někde francouzský, španělský nebo japonský. Takový mezinárodní mišmaš. Zajímaví jsou vystavovatelé z USA, kteří na podobné výstavy často nejezdí. Řekl bych, že to svědčí o 'mezinárodnosti' veletrhu.

Zajímavé novinky se chystají u postscriptových ripů a programu pro elektronickou archovou montáž. Německá firma Best, která dosud vyráběla pouze RIP pro Windows 95/98/NT se pustila také do oblasti Macintoshů. Výsledkem je Designer Edition verze ripu pro Macy, kterou už spousta lidí netrpělivě čeká. Bohužel očekávání nebude pravděpodobně naplněno, protože DE verze nebude mít sledované složky (hot folders).

Firma Quark připravuje novou verzi sázecího programu QuarkXPress. Na výstavě prezentuje verzi 5 (také si ji můžete stáhnout z Internetu), která má mj. umět tabulky. Ovšem jestli bude tempo vývoje stejně, jako v případě verze 4, kdy finální verze byla uvedena skoro dva roky po preview, nemusíme se stahováním dema příliš pospíchat. U Adobe se proslýchá něco o nové verzi InDesignu v blízké době, přičemž ve hře stále zůstávají Pagemaker a FrameMaker (na technickou dokumentaci).

V hale nazvané Print-City je praktická ukázka 'workflow'. Vlastně jsou to ukázky čtyři. Jedná se o naprosto triviální věci, o kterých si laici myslí, že šly dělat digitálně dávno, jenom to všichni oddalují, aby si namastili kapsy. V jednom worflow se na stánku Adobe vytvoří veletržní noviny (známé i od nás), výsledné PDF soubory se odešlou na stánek Agfy (bohužel obrázky vytváří reklamní agentura, která je nedokáže optimalizovat, takže se nosí kabelovou poštou na Zipech), kde se vytvoří tiskové pláty. Ty jsou odneseny (ručně) a namontovány do tiskového stroje. Výsledné tiskové archy jsou odvezeny (opět ručně) ke snášečce a řezačce. Nyní nastává největší zkouška - vytištěné archy jsou ořezány podle informací ze souboru, který vzniká někdy při osvitu tiskových desek. Také snášení probíhá podle těchto informací. A samozřejmě řízení barevníku tiskového stroje probíhá opět podle těchto informací.

Každému tiskaři to musí znít jako sci-fi a pravděpodobně nikdo neví, jak je to ve skutečnosti. Demo je perfektní a všechno funguje, ale myslím, že si zatím nikdo nemůže celý systém objednat jako fungující celek. Třeba mě ještě v průběhu výstavy někdo přesvědčí o opaku.

Váš názor Další článek: Computer 9/00

Témata článku: Hry, Olympijské hry, Městská doprava, Německý stroj, Adobe Illustrator, Velký zmatek, Indesign, Tisk, Olymp, R.I.P., Arch, Laika, Workflow, Hra, Mezinárodní agentura, Archon


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí