Drupa: Olympijské hry tiskařů

19. května 2000
Computer 9/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tiskařský veletrh Drupa je stále více mezinárodní záležitostí. Protože se koná jen jednou za čtyři až pět let, je vzácný a vyhledávaný. Přinášíme reportáž přímo z výstaviště.
Veletrh Drupa je stále více mezinárodní záležitostí. Už před pěti lety (veletrh se koná jednou za čtyři až pět let) byla polovina vystavovatelů ze zahraničí a letos je to podobné. Výstavou žije celý Düsseldorf, protože v ceně vstupenky je městská doprava. Na první pohled překvapí spousta asiatů, arabů a jiných cizinců, kteří švitoří různými světovými jazyky.

Výstaviště je obrovské. Navíc je ve všech pavilonech velké množství firem. Zatímco duchem předchozí Drupy (1995) byl color managemet a částečně nastupující PDF, letos je to spíše velký zmatek. Pokud se dá vysledovat obecný trend, tak by jim mohl být workflow, tedy nástroje pro 'posouvání' dokumentů v procesu zpracování. Každá firma nabízí alespoň něco malého, ale kompletní řešení nemá pravděpodobně nikdo.

Na stánku Adobe můžete vidět (výstava trvá až do konce května) InDesign 1.5 v anglické verzi, ale na požádání vám ukážou také japonskou nebo Middle-East verzi (arabská a hebrejská verze). Mezi další zajímavosti patří Illustrator 9 (průhlednosti a styly objektů) nebo Acrobat InProduction.

Na takovouto výstavu velký stánek má HP, kde jste dnes mohli potkat někoho z českého zastoupení. Většinou prezentují známé věci (například nátisk na HP DesignJet GA nebo HP DJ 1220), ale zajímavé je směřování k pre-pressu, které mají velkými písmeny napsané nad stánkem.

Skoro se dá říct, že pokud má firma české zastoupení, domluvíte se na příslušném stánku česky. Také se tam domluvíte anglicky, německý, někde francouzský, španělský nebo japonský. Takový mezinárodní mišmaš. Zajímaví jsou vystavovatelé z USA, kteří na podobné výstavy často nejezdí. Řekl bych, že to svědčí o 'mezinárodnosti' veletrhu.

Zajímavé novinky se chystají u postscriptových ripů a programu pro elektronickou archovou montáž. Německá firma Best, která dosud vyráběla pouze RIP pro Windows 95/98/NT se pustila také do oblasti Macintoshů. Výsledkem je Designer Edition verze ripu pro Macy, kterou už spousta lidí netrpělivě čeká. Bohužel očekávání nebude pravděpodobně naplněno, protože DE verze nebude mít sledované složky (hot folders).

Firma Quark připravuje novou verzi sázecího programu QuarkXPress. Na výstavě prezentuje verzi 5 (také si ji můžete stáhnout z Internetu), která má mj. umět tabulky. Ovšem jestli bude tempo vývoje stejně, jako v případě verze 4, kdy finální verze byla uvedena skoro dva roky po preview, nemusíme se stahováním dema příliš pospíchat. U Adobe se proslýchá něco o nové verzi InDesignu v blízké době, přičemž ve hře stále zůstávají Pagemaker a FrameMaker (na technickou dokumentaci).

V hale nazvané Print-City je praktická ukázka 'workflow'. Vlastně jsou to ukázky čtyři. Jedná se o naprosto triviální věci, o kterých si laici myslí, že šly dělat digitálně dávno, jenom to všichni oddalují, aby si namastili kapsy. V jednom worflow se na stánku Adobe vytvoří veletržní noviny (známé i od nás), výsledné PDF soubory se odešlou na stánek Agfy (bohužel obrázky vytváří reklamní agentura, která je nedokáže optimalizovat, takže se nosí kabelovou poštou na Zipech), kde se vytvoří tiskové pláty. Ty jsou odneseny (ručně) a namontovány do tiskového stroje. Výsledné tiskové archy jsou odvezeny (opět ručně) ke snášečce a řezačce. Nyní nastává největší zkouška - vytištěné archy jsou ořezány podle informací ze souboru, který vzniká někdy při osvitu tiskových desek. Také snášení probíhá podle těchto informací. A samozřejmě řízení barevníku tiskového stroje probíhá opět podle těchto informací.

Každému tiskaři to musí znít jako sci-fi a pravděpodobně nikdo neví, jak je to ve skutečnosti. Demo je perfektní a všechno funguje, ale myslím, že si zatím nikdo nemůže celý systém objednat jako fungující celek. Třeba mě ještě v průběhu výstavy někdo přesvědčí o opaku.

Váš názor Další článek: Computer 9/00

Témata článku: Hry, Olympijské hry, Hra, Městská doprava, Indesign, Tisk, R.I.P., Mezinárodní agentura, Velký zmatek, Arch, Adobe Illustrator, Laika, Workflow, Archon, Německý stroj


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

** Konektor USB-C byl představen už před čtyřmi roky ** Praktické univesrzální rozhraní však stále není rozšířeno ** Výrobcům hardwaru se do změny moc nechce

David Polesný, Vladislav Kluska | 87

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny