Drupa: Olympijské hry tiskařů

19. května 2000
Computer 9/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tiskařský veletrh Drupa je stále více mezinárodní záležitostí. Protože se koná jen jednou za čtyři až pět let, je vzácný a vyhledávaný. Přinášíme reportáž přímo z výstaviště.
Veletrh Drupa je stále více mezinárodní záležitostí. Už před pěti lety (veletrh se koná jednou za čtyři až pět let) byla polovina vystavovatelů ze zahraničí a letos je to podobné. Výstavou žije celý Düsseldorf, protože v ceně vstupenky je městská doprava. Na první pohled překvapí spousta asiatů, arabů a jiných cizinců, kteří švitoří různými světovými jazyky.

Výstaviště je obrovské. Navíc je ve všech pavilonech velké množství firem. Zatímco duchem předchozí Drupy (1995) byl color managemet a částečně nastupující PDF, letos je to spíše velký zmatek. Pokud se dá vysledovat obecný trend, tak by jim mohl být workflow, tedy nástroje pro 'posouvání' dokumentů v procesu zpracování. Každá firma nabízí alespoň něco malého, ale kompletní řešení nemá pravděpodobně nikdo.

Na stánku Adobe můžete vidět (výstava trvá až do konce května) InDesign 1.5 v anglické verzi, ale na požádání vám ukážou také japonskou nebo Middle-East verzi (arabská a hebrejská verze). Mezi další zajímavosti patří Illustrator 9 (průhlednosti a styly objektů) nebo Acrobat InProduction.

Na takovouto výstavu velký stánek má HP, kde jste dnes mohli potkat někoho z českého zastoupení. Většinou prezentují známé věci (například nátisk na HP DesignJet GA nebo HP DJ 1220), ale zajímavé je směřování k pre-pressu, které mají velkými písmeny napsané nad stánkem.

Skoro se dá říct, že pokud má firma české zastoupení, domluvíte se na příslušném stánku česky. Také se tam domluvíte anglicky, německý, někde francouzský, španělský nebo japonský. Takový mezinárodní mišmaš. Zajímaví jsou vystavovatelé z USA, kteří na podobné výstavy často nejezdí. Řekl bych, že to svědčí o 'mezinárodnosti' veletrhu.

Zajímavé novinky se chystají u postscriptových ripů a programu pro elektronickou archovou montáž. Německá firma Best, která dosud vyráběla pouze RIP pro Windows 95/98/NT se pustila také do oblasti Macintoshů. Výsledkem je Designer Edition verze ripu pro Macy, kterou už spousta lidí netrpělivě čeká. Bohužel očekávání nebude pravděpodobně naplněno, protože DE verze nebude mít sledované složky (hot folders).

Firma Quark připravuje novou verzi sázecího programu QuarkXPress. Na výstavě prezentuje verzi 5 (také si ji můžete stáhnout z Internetu), která má mj. umět tabulky. Ovšem jestli bude tempo vývoje stejně, jako v případě verze 4, kdy finální verze byla uvedena skoro dva roky po preview, nemusíme se stahováním dema příliš pospíchat. U Adobe se proslýchá něco o nové verzi InDesignu v blízké době, přičemž ve hře stále zůstávají Pagemaker a FrameMaker (na technickou dokumentaci).

V hale nazvané Print-City je praktická ukázka 'workflow'. Vlastně jsou to ukázky čtyři. Jedná se o naprosto triviální věci, o kterých si laici myslí, že šly dělat digitálně dávno, jenom to všichni oddalují, aby si namastili kapsy. V jednom worflow se na stánku Adobe vytvoří veletržní noviny (známé i od nás), výsledné PDF soubory se odešlou na stánek Agfy (bohužel obrázky vytváří reklamní agentura, která je nedokáže optimalizovat, takže se nosí kabelovou poštou na Zipech), kde se vytvoří tiskové pláty. Ty jsou odneseny (ručně) a namontovány do tiskového stroje. Výsledné tiskové archy jsou odvezeny (opět ručně) ke snášečce a řezačce. Nyní nastává největší zkouška - vytištěné archy jsou ořezány podle informací ze souboru, který vzniká někdy při osvitu tiskových desek. Také snášení probíhá podle těchto informací. A samozřejmě řízení barevníku tiskového stroje probíhá opět podle těchto informací.

Každému tiskaři to musí znít jako sci-fi a pravděpodobně nikdo neví, jak je to ve skutečnosti. Demo je perfektní a všechno funguje, ale myslím, že si zatím nikdo nemůže celý systém objednat jako fungující celek. Třeba mě ještě v průběhu výstavy někdo přesvědčí o opaku.

Váš názor Další článek: Computer 9/00

Témata článku: Hry, Olympijské hry, Adobe Illustrator, Tiskař, Mezinárodní agentura, Archon, Tisk, Laika, Indesign, Hra, Olymp, R.I.P., Arch, Německý stroj, Městská doprava, Workflow, Düsseldorf, Velký zmatek


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5