Druhý levný čip od AMD

AMD už nechce být dodavatelem "na dolním konci", ale chce Intelu konkurovat i ve výkonnějších, dražších čipech.
Firma AMD ohlásí v nejbližší době druhou generaci svého procesoru K6, označeného K6-2. Ten bude taktovaný nejdříve maximálně na 333 MHz, ale zakrátko by se měl vyšplhat na 350 MHz. Procesor obsahuje nedávno oznámenou instrukční sadu 3D-now, která slouží k podpoře rychlé 3D grafiky.

Jsou známy i ceny: varianta na 266 MHz bude stát 185 USD, verze taktovaná na 300 MHz pak 281 USD a čip s taktem 333 MHz pak 369 USD. Čipy od AMD se dnes nacházejí v řadě "sub-tisícidolarových" počítačů firem zvučných jmen a silně tak konkurují procesorům od firmy Intel.

Živě komentuje: Na oznámení je překvapivá především cena - snad poprvé jsou čipy od AMD výrazně dražší než procesory od Intelu. Znamená to, že AMD už není - nebo nechce být - dodavatelem "na dolním konci", ale chce Intelu konkurovat i ve výkonnějších, dražších čipech. Přesto se ale zejména cenové rozpětí zdá být neúměrné - rozdíl v taktu je 20%, rozdíl v ceně 75%. Čipy K6-2 chtějí konkurovat procesorům Pentium II a má jim v tom pomoci zejména grafická instrukční sada 3D-now, jakási tajná zbraň firmy.

Jenomže je zde otázka, zda vývojáři (především hry, multimédia, internetové aplikace) budou své programy pro tuto architekturu optimalizovat - v současné době se totiž o ně přetahuje hned několik grafických architektur, ať již přímo na centrálním čipu (MMX, 3D-now) nebo na grafické kartě (3df/x, OpenGL atd.). Nebozí programátoři se dnes mohou uoptimalizovat k smrti a slouží tak jako kanónfutr v přestřelkách mezi hardwarovými producenty, kteří se nechtějí dohodnout na jediném standardu. Napříč programátorským národem jde silný hlas "už dost" a nemalý odpor vůči jakýmkoli jiným pokusům o novou grafiku - a právě 3D Now novou grafikou je, i když nepochybně výtečnou.

Další zajímavý vývoj přinese začátek prázdnin - v této době se totiž očekává pravidelné kvartální snížení cen procesorů od firmy Intel. Přes všechny snahy AMD či Cyrixu je to Intel, který určuje cenové hladiny, a tentokrát se očekává snížení trhající všechny rekordy. Podle odhadu analytiků by měl stát dnešní špičkový čip Pentium II na 300 MHz okolo 200 USD (!), a od této hladiny směrem dolů se pak odpíchnou všechny další čipy Intelu a samozřejmě i čipy konkurenční.

Váš názor Další článek: Virus Bulletin udělil českému programu "stovku"

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,