Notebooky | CES 2021

Druhý displej na notebooku dvakrát jinak: Nový Asus Zenbook Duo a Lenovo Thinkbook Plus

Od CESu čekáme kromě jasných produktů pro další rok i trochu odvahy, ukázání konceptů, které více definují vizi do budoucna. Letošní CES se v tom trochu krotí, protože přece jen firmy nemohou získávat zpětnou vazbu od návštěvníků.

Přesto tu máme dvě zajímavé notebookové novinky. Nejde přitom o unikátní dříve neviděné řešení. Naopak jde už o jejich druhou generaci. Ale zatímco první generace jen většinou naznačí možnosti, je to právě druhá generace, která díky opravě zásadních chyb a zvýraznění užitečných vlastností potvrdí nebo vyvrátí skutečnou hodnotu produktu.

Asus Zenbook Duo a Zenbook Duo Pro

Když jsem před rokem a půl testoval první generaci Zenbooku Duo Pro, notebooku s unikátním displejem ScreenPad+ nad klávesnicí, vadila mi hlavně špatná viditelnost pomocného displeje a málo nabízených funkcí. 

Jasně, druhý displej přes celou šířku klávesnice vypadá lákavě, ale při položení notebooku na stůl se na něj díváte poměrně ze šikma a tak hůře na něm rozeznáte obsah.

Později Asus uvedl herní notebook ROG Zephyrus Duo, který už tuto chybu opravil a při rozevření hlavního displeje se nakloní pomocný displej směrem k vám. Navíc se zvednutý displej využije pro lepší přísun vzduchu ke chlazení.

Nyní nová generace Zenbooku Duo jde ještě dál. Vyklopí displej pro lepší čitelnost a přísun vzduchu ke chlazení, současně ale navíc hlavní displej při rozevření nadzvedne spodní stranu notebooku pro přísun vzduchu i ze spodní strany.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Zenbook Duo s výklopným pomocným displejem

Asus také zapracoval na softwarové výbavě pro ScreenPad+, kdy vymyslel nový ovládací panel, na který si nataháte ovládací kolečka, šoupátka, tlačítka či přepínače a můžete jimi přímo ovládat spuštěnou aplikaci na hlavním displeji. Aktuálně je plná podpora v hlavních aplikacích Adobe, ale rozhraní je k dispozici i pro jiné vývojáře.

Klepněte pro větší obrázek
Automaticky po otevření aplikace na dolním displeji naskočí nové ovládací centrum

Nová generace Zenbooků Duo samozřejmě zvyšuje i výkon, ale drží se procesorů Intel. Výkonnější Zenbook Duo Pro s procesory řady H přidá grafiku Geforce RTX 3060, lehčí Zenbook Duo pohání procesory 11. generace řady U a grafika Geforce MX450. Zvedá se i kapacita akumulátoru, ale to podstatné u nových modelů je bezesporu lepší ergonomie pomocného displeje a současně jeho vyšší využitelnost.

Lenovo Thinkbook Plus

První generaci Thinkbooku Plus s e-ink displejem na víku displeje jsem netestoval. Upřímně mi přišla tak nesmyslná, že si nezasloužila nějakou podrobnější recenzi. Krátce jsem ji předvedl na videu z tiskové konference Lenova, a tuto cestu nedoporučil.

Lenovo ale vytrvalo a na letošní rok nachystalo druhou generaci. Opět tedy jde o spíše kancelářský notebook s e-ink displejem na víku displeje, ale řada mých dřívějších výhrad zmizela. 

Klepněte pro větší obrázek
Nový Thinkbook Plus s větším e-ink displejem na víku

Černobílý dotykový e-ink displej na víku je nyní větší 12" se stejným rozlišením 2560×1600 jako má ten hlavní a je schopen zobrazit stejný obsah jako hlavní displej. Můžete na něm spouštět běžné aplikace a e-ink tady pouze znamená omezení v podobě chybějících barev a pomalého překreslování (tady Lenovo slibuje zrychlení odezvy). Jde ale o plnohodnotný displej, který nemusí spoléhat na nějaké špatně navržené limitované aplikace nadiktované Lenovem. 

Uvnitř je procesor Intel, takže mezi konektory nechybí Thunderbolt 4. Výdrž v případě používání jen e-ink displeje by měla dosáhnout na 24 hodin.

Diskuze (2) Další článek: Správná specifikace nové Škody Octavia: Martin Vaculík radí některé technické inovace vynechat

Témata článku: Notebooky, Intel, Lenovo, Asus, E-ink, Adobe, CES 2021, Víko, Asus Zenbook Duo, Notebook, Displej, ROG Zephyrus Duo, Lenovo Thinkbook Plus, ScreenPad +, Zenbook Duo Pro, Aplikace, Think, ThinkBook Plus, Čitelnost, DIS, Generace, Zenbook Duo, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony