Druhý displej na notebooku dvakrát jinak: Nový Asus Zenbook Duo a Lenovo Thinkbook Plus

Od CESu čekáme kromě jasných produktů pro další rok i trochu odvahy, ukázání konceptů, které více definují vizi do budoucna. Letošní CES se v tom trochu krotí, protože přece jen firmy nemohou získávat zpětnou vazbu od návštěvníků.

Přesto tu máme dvě zajímavé notebookové novinky. Nejde přitom o unikátní dříve neviděné řešení. Naopak jde už o jejich druhou generaci. Ale zatímco první generace jen většinou naznačí možnosti, je to právě druhá generace, která díky opravě zásadních chyb a zvýraznění užitečných vlastností potvrdí nebo vyvrátí skutečnou hodnotu produktu.

Asus Zenbook Duo a Zenbook Duo Pro

Když jsem před rokem a půl testoval první generaci Zenbooku Duo Pro, notebooku s unikátním displejem ScreenPad+ nad klávesnicí, vadila mi hlavně špatná viditelnost pomocného displeje a málo nabízených funkcí. 

Jasně, druhý displej přes celou šířku klávesnice vypadá lákavě, ale při položení notebooku na stůl se na něj díváte poměrně ze šikma a tak hůře na něm rozeznáte obsah.

Později Asus uvedl herní notebook ROG Zephyrus Duo, který už tuto chybu opravil a při rozevření hlavního displeje se nakloní pomocný displej směrem k vám. Navíc se zvednutý displej využije pro lepší přísun vzduchu ke chlazení.

Nyní nová generace Zenbooku Duo jde ještě dál. Vyklopí displej pro lepší čitelnost a přísun vzduchu ke chlazení, současně ale navíc hlavní displej při rozevření nadzvedne spodní stranu notebooku pro přísun vzduchu i ze spodní strany.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Zenbook Duo s výklopným pomocným displejem

Asus také zapracoval na softwarové výbavě pro ScreenPad+, kdy vymyslel nový ovládací panel, na který si nataháte ovládací kolečka, šoupátka, tlačítka či přepínače a můžete jimi přímo ovládat spuštěnou aplikaci na hlavním displeji. Aktuálně je plná podpora v hlavních aplikacích Adobe, ale rozhraní je k dispozici i pro jiné vývojáře.

Klepněte pro větší obrázek
Automaticky po otevření aplikace na dolním displeji naskočí nové ovládací centrum

Nová generace Zenbooků Duo samozřejmě zvyšuje i výkon, ale drží se procesorů Intel. Výkonnější Zenbook Duo Pro s procesory řady H přidá grafiku Geforce RTX 3060, lehčí Zenbook Duo pohání procesory 11. generace řady U a grafika Geforce MX450. Zvedá se i kapacita akumulátoru, ale to podstatné u nových modelů je bezesporu lepší ergonomie pomocného displeje a současně jeho vyšší využitelnost.

Lenovo Thinkbook Plus

První generaci Thinkbooku Plus s e-ink displejem na víku displeje jsem netestoval. Upřímně mi přišla tak nesmyslná, že si nezasloužila nějakou podrobnější recenzi. Krátce jsem ji předvedl na videu z tiskové konference Lenova, a tuto cestu nedoporučil.

Lenovo ale vytrvalo a na letošní rok nachystalo druhou generaci. Opět tedy jde o spíše kancelářský notebook s e-ink displejem na víku displeje, ale řada mých dřívějších výhrad zmizela. 

Klepněte pro větší obrázek
Nový Thinkbook Plus s větším e-ink displejem na víku

Černobílý dotykový e-ink displej na víku je nyní větší 12" se stejným rozlišením 2560×1600 jako má ten hlavní a je schopen zobrazit stejný obsah jako hlavní displej. Můžete na něm spouštět běžné aplikace a e-ink tady pouze znamená omezení v podobě chybějících barev a pomalého překreslování (tady Lenovo slibuje zrychlení odezvy). Jde ale o plnohodnotný displej, který nemusí spoléhat na nějaké špatně navržené limitované aplikace nadiktované Lenovem. 

Uvnitř je procesor Intel, takže mezi konektory nechybí Thunderbolt 4. Výdrž v případě používání jen e-ink displeje by měla dosáhnout na 24 hodin.

Diskuze (2) Další článek: Správná specifikace nové Škody Octavia: Martin Vaculík radí některé technické inovace vynechat

Témata článku: Notebooky, Intel, Asus, Adobe, E-ink, Lenovo, CES 2021, Asus Zenbook Duo, Generace, Zenbook Duo Pro, Zenbook Duo, Aplikace, ROG Zephyrus Duo, Víko, Lenovo Thinkbook Plus, Displej, Notebook, ThinkBook Plus, ScreenPad +

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní