Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Prodej takzvaných druhotných licencí posvětila Evropská unie už před mnoha lety. Přesto tento způsob pořizování softwaru dodnes zahaluje rouška nejistoty, velcí výrobci se k němu neradi vyjadřují a mnohdy bývá zdrojem obchodních sporů.

Obchod jako každý jiný

Princip takového způsobu prodeje licence je jednoduchý a vychází z logiky věci. Proč by si oprávněný majitel nějakého zboží nemohl dovolit ho znovu prodat. Když byl software prodávaný na CD nebo DVD, běžně se tak dělo. S on-line dobou se ale tyto případy začaly množit, což se mnohým výrobcům nelíbilo.

Asi nejvíce se aktuálně prodeje týkají produktů Microsoftu, ať už jde o Windows, nebo o Office. Ačkoli se redmondský gigant k podobnému prodeji staví stále rezervovaně, v dokumentu zasílaném svým obchodním partnerům a zákazníkům v Evropě tento způsob obchodování s licencemi připouští. Prodejce i nakupující však musí splnit řadu podmínek, aby byla směna legální. Software musí být mimo jiné původně koupený na území EU a prodávající musí zajistit, aby nefungoval na původních zařízeních. Přesně tak, aby celý obchod splňoval unijní pravidla.

Typy licencí

  • OEM licence – obchodní označení užívané pro předinstalovaný software výrobcem hardwaru, určený zejména pro nová zařízení
  • ESD licence – elektronická licence bez jakékoliv hmotné podoby (electronic software delivery)
  • FPP licence – takzvaná krabicová licence (full product package)
  • Multilicence – hromadné udělení práva k užití softwaru pro větší organizace. Zpravidla nabízí nejlepší funkce a nejsnazší správu a instalaci a v rámci druhotného softwaru nejtransparentnější řešení

Kritika největších

Microsoft nebyl nejhlasitějším kritikem této judikatury. Přece jen, produkty za pár tisícikorun, i když ve velkém prodávané, jedné z nejbohatších firem příliš žíly netrhaly.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Windows, Microsoft, Linux, Internet, Články z Computeru, Microsoft Office, Evropa, Heureka, Německo, Evropská unie, LibreOffice, Fedora, Ubuntu, Aukro, Licence, Oracle, Adobe Photoshop, Švýcarsko, StarOffice, Gimp, Leap, Linux Enterprise, Sun, MS OfficeUbisoft opět odkládá: počkáme si na Rainbow Six Extraction a Riders Republic

Ubisoft opět odkládá: počkáme si na Rainbow Six Extraction a Riders Republic

Obě odložení mají napomoct k co možná nejkvalitnějšímu zážitku z obou her.

Oto Schultz
FPSUbisoftSportovní
Cetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Diablo II: Resurrected na prezentaci Xboxu odhalilo nové záběry i datum vydání

Diablo II: Resurrected na prezentaci Xboxu odhalilo nové záběry i datum vydání

Docela nečekaně se u Microsoftu objevil jeden titul od Blizzardu. Legendární Diablo II ve vylepšené verzi nás čeká poměrně brzy.

Martin Nahodil
Datum vydáníDiablo 2