Druhá verze SETI@home na obzoru

Tento týden by měla být uvedena nová verze SETI@Home 2.0.
Tento týden by měla být uvedena nová verze SETI@Home 2.0. Pro neznalé: jedná se o aplikaci, která běží na vašem počítači jako spořič obrazovky (screen-saver) a tak využívá jinak promarněného procesorového času vašeho počítače k analýze signálů přicházejících z vesmíru. Data ke zpracování vám jsou zasílána prostřednictvím Internetu. Jsou získávána z radioteleskopu Arecibo v Puerto Rico. A právě nová verze 2.0 by měla nastartovat další boom této aplikace.

Celý projekt začal v červnu na univerzitě v Berkeley. Původně se počítalo, že se do projektu zapojí zhruba 150 000 lidí. Místo toho jich je do dnešního dne přes 1,5 miliónu. Z toho 500 000 jich je připojeno neustále. Výkon všech počítačů zapojených do projektu se dnes odhaduje na 8 terraflopů procesů za den.

Nová verze má tři hlavní vylepšení.

  • podpora firewallů. Verze 1.06 měla jen minimální podporu, a tak řada společností bránila v používání tohoto produktu.
  • Chránění výsledků – zpracované výsledky byly ve staré verzi posílány jako obyčejné textové soubory, takže je mohl bez větších problémů kdokoliv modifikovat . Bylo možné se tak dostat do top-20 největších „hledačů ufonů“ .
  • Nový kód pro zpracovávání dat – V současné době totiž radioteleskop v Puerto Rico každý den vyprodukuje 35 GB dat. Před započetím projektu byl problém v nedostatku zdrojů. Dnes je naopak problém s nedostatkem dat. Aby tedy noví uživatelé měli vůbec co analyzovat, přistoupilo se k rozšíření spektra signálů. Kromě stávajících nepřerušovaných signálů se přidávají i signály, které nejsou stabilní. Nový kód sice zrychlí stávající rutiny pro vyhledávání, ale vzhledem k novým rutinám se očekává až 25% zpomalení celého procesu.
Nová verze tedy v každém případě způsobí zpomalení celého procesu. Na druhou stranu se do projektu může zapojit více lidí, kteří se zatím nemohli zapojit kvůli problémům s bezpečností. V naší domovině to s bezpečností zase nebude až tak horké, protože již dnes jsou do projektu zapojeny vysoké školy i významné společnosti. Na závěr se dá snad jen uvést motto známého „ufonského“ seriálu: Pravda je někde tam venku.
Váš názor Další článek: Vyplatí se Český Mobil?

Témata článku: Celý den, Druh, Celý proces, Nová verze, Set, Arecibo, Nový projekt, Nedostatek, Signál, Obzor, Puerto Rico, Verze, Hledač, Radioteleskop AreciboZapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy