Druhá grafika jako PCMCIA karta s DVI

Společnost Village Tronic Computer uvede v nejbližší době na trh kartu CardBus PC-Card (dříve PCMCIA), určenou pro posílení grafických sil přenosných počítačů typu notebook. Integrovaný videoakcelerátor má DVI-I výstup.
Produkt je možné nazvat zkráceným jménem VTBook nebo plným Village Tronic Book Desktop Doubler. Každý dnešní notebook má videoakcelerátor vlastní, a to s klasickým 15pinovým VGA výstupem. VTBook je druhým videoakcelerátorem, takže jeden notebook lze připojit ke dvěma monitorům. Díky digitálnímu výstupu je možné použít LCD displeje s digitálním vstupem, takže nenastává degradace kvality obrazu. Karta má tloušťku II neboli 5 mm, takže ji lze použít nejen v běžných noteboocích, ale též sub a mini noteboocích. Téměř jedinou podmínkou je podpora CardBus PC-Card.

VTBook je založen na čipu Trident CyberBLADE XP2. Ten je určen také pro mobilní použití s nižší spotřebou. Podporuje kromě AGP 2/4x i PCI sběrnici, což je využito pro připojení k PC Card sběrnici. Podporuje vstupní ZV port, přehrávání MPEG-2 a DirectX Video Acceleration. Je kompatibilní s PC2002 standardem a podporuje až 64 MB DDR SDRAM.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný VTBook obsahuje 32 MB DDR SDRAM s taktem 200 až 266 MHz (resp. 2x 100 až 133). Takt se mění pravděpodobně podle teploty v kartě. Ta umožňuje přehrávat DVD, mnohde i tam, kde to původní videoakcelerátor neumožnil vzhledem k nižšímu výkonu jeho i procesoru či menší videopaměti, záleží však na konkrétní konfiguraci. Karta podporuje Apple ADC LCD displeje, ovšem s nutností použít ADC-DVI konvertor. Obdobně to platí v případě VGA monitorů a LCD displejů, jen s tím rozdílem, že redukce z DVI na VGA konektor je součástí balení. Díky tomu tedy podporuje vstupní rozhraní zobrazovacího zařízení VGA, DVI-a, DVI-d a DVI-I.

Videoakcelerátory jsou obvykle zdrojem velkého množství tepla. Aby se videoakcelerátor v malém prostoru nepřehříval, pracuje čip na nižší frekvenci a zároveň celek obsahuje power management. Ten je založen na teplotním a napěťovém senzoru, přičemž výsledky slouží k detekci aktuálního stavu i možností notebooku a k nastavení výkonu videoakcelerátoru a jeho paměti. Celá karta však musí z notebooku získat 3,5 W.

VTBook není posílením videoakcelerátoru v notebooku ani nepřebírá jeho obraz. Jedná se o samostatný systém. Výrobce připravuje dvě verze – jednu Mac, druhou PC. Samotné karty se pravděpodobně lišit nebudou, odlišnosti zřejmě budou v manuálu a doprovodném CD. Mac verze se distribuuje jako první, protože jsou hotové a odladěné ovladače. Pro počítače PC však stále existuje jen beta verze. Protože se nyní uvádí Mac verze, jsou zákazníci upozorněni na to, že karta bude pracovat i v PC noteboocích. Příslušné ovladače jsou volně přístupné na webu Village Tronic.

Klepněte pro větší obrázek

Karta je kompatibilní s nízkoúrovňovou API OpenGL a vysokoúrovňovou API DirectX 8.1 (samozřejmě jen v MS Windows). Podporuje operační systémy MS Windows 98SE/ME, MS Windows 2000/XP, MacOS 9.2 a MacOS X. VTBook podporuje hibernaci, řízenou operačním systémem. Podporuje rozlišení od 512 x 348 (!) do 1920 x 1200 při 16,7 milionu barevných odstínů při všech rozlišeních. Podporuje stránkování obrazu od 25 do 160 Hz.

Komu ku prospěchu? VTBook je určen pro ty, kteří vyžadují další grafický výstup notebooku, případně vyšší kvalitu obrazu díky digitálnímu výstupu nebo vyšší rozlišení. Verze pro Mac notebooky (neboli Mac Edition) má přijít na trh v srpnu letošního roku, PC Edition v říjnu 2003 (tj. posun oproti původním plánům o měsíc). Pokud samotný notebook obsahuje velký LCD displej a možnost zobrazení odděleného obrazu od externího výstupu, může VTBook znamenat třetí plochu. Výrobce upozorňuje, že karta nebyla navržena s myšlenkou obohatit notebook o videoakcelerátor pro hry, ale pro profesionální použití s velkým rozlišením a barevnou hloubkou bez herních ambicí. Přesto podle výrobců může umožnit hraní her tam, kde je grafický herní výkon integrovaného akcelerátoru v těle notebooku nepoužitelný. Na českém trhu má VTBook cenu 9500 Kč bez DPH (11 590 vč. DPH).

Živě komentuje: Tedy viděl jsem již ledacos, co je možné vložit do prostoru PCMCIA, ale videoakcelerátor takového výkonu ještě ne. Existuje PCMCIA (tedy PC-Card, přesněji) videokarta bez akcelerátoru, případně slabší videoakcelerátor. Hovořím o kartách Colorgraphic Voyager VGA s 512 KB RAM (již se nevyrábí), Traveler firmy Appian Graphics (4 MB RAM) s DVI kablíkem či Margi Display-to-Go s 2 nebo 4 MB RAM. Ta je ovšem zajímavá tím, že existuje ve verzích s VGA, DVI nebo DFP kablíkem. Předchozí dny se do prostoru pro karty v noteboocích spíš hodil větrák (např. PCMCIA Slot Cooler NB-101).

Mimochodem – Village Tronic změnil logo. Proto je možné najít na některých stránkách této firmy ještě logo staré (s kohoutem v rámečku).

Odkazy:

Diskuze (3) Další článek: Sobig.F se šíří nejrychleji v historii virů

Témata článku: DVI, Herní ovladač, Graf, Nízkoúrovňové API, Grafika, Herní použití, PCMCIA, Monitory k pc, Velký monitor, Velký prostor, Celá karta, Druh, PC monitory, Herní monitory, Samostatný systém, Voyager, Velká ambice, Herní monitor, Grafik, Mini PC, Trident, Použitý ovladač, PCM, Původní výrobce


Určitě si přečtěte

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku