Dropbox | Šifrování

Dropbox zvýší ochranu dat pomocí end-to-end šifrování. Ale má to háček

Dropbox tento týden oznámil, že od německé společnosti Secomba odkoupí nástroj Boxcryptor. Ten slouží jako speciální vrstva, která se stará o koncové šifrování dat u cloudových služeb, které to nepodporují nativně. Tedy všechny ty velké jako samotný Dropbox, ale i Disk Google, OneDrive, iCloud Drive, Box.com a další.

Technologie Boxcryptoru pak implementuje do vlastních služeb, takže se data budou šifrovat přímo se standardní klientskou aplikací Dropbox. Firma však uvádí, že tuto možnost nabídne jen podnikovým zákazníkům, kteří prý po této funkci dlouho volali. Nasazení u běžných osobních účtů Dropbox bohužel nezmiňuje, přestože to Boxcryptor umí také.

End-to-end šifrování nabízí pro jednotlivce i zdarma, ale s omezením na jeden cloud a dvě synchronizovaná zařízení. Neomezený počet cloudů i zařízení je dostupný až v tarifu Personal za 5 dolarů měsíčně. Ten navíc nešifruje jen obsah souborů, ale také jejich názvy.

Na trhu jsou služby, které nabízí cloudové úložiště s end-to-end šifrováním rovnou coby základní funkcionalitou. ProtonDrive má 1 GB zdarma a pak prémiové tarify s až 500 GB za 10 eur měsíčně. Tresorit nabízí bezplatný 3GB tarif a placený 1TB za 10 eur měsíčně, případně 4TB za 24 eur. Obě služby pocházejí ze Švýcarska a tvrdí, že data chrání před orgány EU a USA. Oblíbenou alternativou je kanadský Sync.com, jenž zdarma poskytuje 5GB úložiště, za 8 dolarů 2TB a za 20 dolarů pak 6TB.

Diskuze (10) Další článek: Kamery Eufy mají obraz uchovávat pouze lokálně, ale bez vědomí uživatele jej posílají do cloudu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,