Cloud | Dropbox

Dropbox získal novinky: trezor na soubory, něco jako zálohu PC a správce hesel

Oblíbené cloudové úložiště naostro spouští některé novinky, které začalo před dvěma měsíci testovat. Uživatelé si tak mohou vyzkoušet funkci pro synchronizaci systémových složek počítače, správce hesel Dropbox Passwords nebo pinem chráněnou složku, k jejímuž obsahu se nikdo jiný nedostane.

Záloha složek je dostupná pro všechny tarify v klientské aplikaci pro Windows a macOS (nikoliv Linux) v nabídce Preferences | Backups | Manage backup. Dropbox ji trochu nepochopitelně omezil je na složky se staženými soubory, dokumenty a plochu, jiné vybrat nelze. Slovo záloha je přitom zavádějící, protože se neuchová stav souborů v určitém čase, ale stále dochází k synchronizaci. Omylem smazaný nebo upravený soubory můžete vrátit jen do 30 dnů (případně 180 dnů u tarifu Professional).

Trezor Vault již vyžaduje placené tarify Plus nebo Family. V cloudu se vytvoří nová složka uzamčená pomocí pinu, jejíž obsah se nebude ukládat lokálně na počítači. Číst půjde jen online prostřednictvím aplikací či webu. Podle Dropboxu se hodí pro uchovávání citlivých souborů jako skenů průkazů, zdravotních dokumentací atd.

Dropbox Passwords pak mohou používat všichni předplatitelé tarifů Plus, Professional a Family. Správce hesel je dispozici jako aplikace pro Windows, macOS, Android a iOS, nabízí též doplňky pro prohlížeče Chrome, Firefox a Edge (a též ostatní založené na Chromiu).

Přístup k aplikaci lze na mobilech a tabletech zamknout pomocí čtečky otisků nebo skeneru obličeje, účet je možné chránit ještě pomocí 2FA. Aplikace umí generovat, ukládat a automaticky vyplňovat neomezené množství přihlašovacích údajů, ty se napříč zařízeními synchronizují přes cloud.

Kromě zmíněných novinek Dropbox brzy uvede ještě elektronické podepisování dokumentů a App Center, kde budou vidět všechny aplikace a služby třetích stran, které lze s Dropboxem integrovat.

Srovnání tarifů Dropboxu
  Basic Plus Family Professional
cena za měsíc 0 € 11,99 € 19,99 € 19,99 €
cena za měsíc při ročně platbě 0 € 9,99 € 16,99 € 16,58 €
kapacita 2 GB 2 TB 2 TB 3 TB
počet uživatelů 1 1 6 1
počet synchronizovaných zařízení 3 neomezeně neomezeně neomezeně
Smart Sync ne ano ano ano
offline složky na mobilu ne ano ano ano
fulltextové vyhledávání ne ano ano ano
AutoOCR ne ne ne ano
posílání souborů přes Transfer až 100 MB až 2 GB až 2 GB až 100 GB
obnova souborů do 30 dnů do 30 dnů do 30 dnů do 180 dnů
vzdálené vymazání zařízení ne ano ano ano
záloha souborů ano ano ano ano
Vault ne ano ano ne
Passwords ne ano ano ano
Diskuze (24) Další článek: Samsung chystá nové 3D čipy. Budou rychlejší a úspornější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,