Dropbox | Pevné disky | Western Digital

Dropbox vsadí na pevné disky Western Digital s kontroverzní technologií SMR

Americký výrobce počítačových pevných disků oznámil uzavření spolupráce s provozovatelem cloudového úložiště Dropbox. Dle tiskové zprávy bude do jeho serverů dodávat pevné disky WD Ultrastar DC HC650 s kapacitou 20 TB a kontroverzně přijímanou technologií SMR.

Pevné disky Western Digital Ultrastar DC HC600 SMR Series jsou primárně určené pro nasazení ve škálovatelných datových centrech. Jejich klíčovou vlastností má být efektivita pro pracovní úlohy využívající sekvenční zápis dat.

Disky WD pro Dropbox

Dropbox má být se svými více než 600 miliony zákazníků jedním z prvních poskytovatelů cloudového úložiště, který vsadil na tento model disků. Jejich technologie má nabídnout nejvyšší možnou hustotu uložených dat při co nejnižších nákladech.

Zásadním rysem technologie SMR (pásový či šindelový magnetický záznam) je vyšší plošná hustota uložených dat. V principu funguje tak, že každá nová stopa překrývá částí dříve zapsané stopy – podobně jako šindele na střeše. Když jsou tímto způsobem na disk zapsána nová data, jsou stopy čitelné bez dopadu na výkon.

Tip: podívejte se, jak funguje technologie SMR!

V případě přepsání nebo úpravy uložených dat se ale situace mění. Zapisovací hlava pevného disku totiž nepřepíše data do stávající magnetické stopy, ale do prázdné oblasti. Teprve v režimu reorganizace dojde k vymazání původních dat a uvolnění prostoru pro další použití.

Sázka na SMR okem kritiků

Disky s technologií SMR tedy potřebují určitou dobu nečinnosti, během které mohou provádět reorganizaci dat. Pokud je takový disk permanentně vytížen operacemi zápisu a čtení, pak „nemá čas“ na provedení této údržby. V takovém případě probíhá reorganizace společně se zápisem dat, což má negativní vliv na celkový výkon.

Viceprezident Dropboxu Andrew Fong ale v oficiální zprávě srší nadšením z nasazení vysokokapacitních pevných disků a úspory nákladů. Jejich výrobce pak slibuje nízkou spotřebu energie a vysokou spolehlivost.

Neoblíbenost technologie SMR dokazuje kauza, kdy někteří výrobci tajili její používání v určitých typech pevných disků. Western Digital se následně omluvil všem zákazníkům, kteří byli jakkoli dotčeni „zamlčením“ této skutečnosti nebo mají s disky nějaké problémy.

Diskuze (33) Další článek: V USA levněji než v Evropě? Proč jsou ceny v dolarech obvykle nižší než v eurech či korunách?

Témata článku: Technologie, Cloud, Dropbox, Datacentra, Pevné disky, Úložiště, Western Digital, Cloudové úložiště, Pevný disk, Reorganizace, Uložená data, Stopa, Data, SMR, Ultrastar DC


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači