Dropbox versus Windows Live Mesh

Synonymem synchronizačního webového úložiště je už pár let Dropbox. Zdaleka to ale není jediná služba. Jak obstojí při srovnání se službou Windows Live Mesh od Microsoftu?

O Dropboxu se poslední měsíce nepíše zrovna nejlépe. Nejprve se na webu objevil návod, jak v nepřítomnosti celkem snadno někomu z počítače zkopírovat speciální identifikátor, pomocí kterého se později dostanete k jeho datům, a o víkendu pak služba zažila velmi těžké chvilky, když byly čtyři hodiny všechny účty snadno napadnutelné a nechráněné. Při pročítání podobných článků se pak člověk přirozeně ptá, jestli je cloud skutečně tak bezpečný, jak se o něm občas píše.

Mesh versus Dropbox

O tom ale dnešní článek není. Dnešní článek je prostým srovnáním populárního Dropboxu se službou Windows Live Mesh, která je součástí stejnojmenného balíku a umí „v podstatě“ to samé. Live Mesh není zdaleka jedinou alternativou k Dropboxu, patří ale firmě, která (snad) bude tento software udržovat při životě a nadále vyvíjet. U drobnějších alternativ tuto jistotu nemáte a autor služby kdykoliv může začít rozesílat e-maily, jejichž obsahem bude něco ve smyslu: „Děkujeme vám, že jste nás podporovali, ale v rámci restrukturalizace ukončujeme službu XYZ. Data si můžete zálohovat na svůj počítač do 31.XX roku XXXX, a pak aideu. Váš AcidSync.com s.r.o.“

Službu Live Mesh od Microsoftu jsem docela dlouho používal. Tehdy se jmenovala pouze (Live) Mesh, běžela na doméně mesh.com a v mezích svých možností pracovala velmi slušně. Pak se ale do světa rozšířil Dropbox a letos na jaře evidoval už více než dvacet milionů uživatelů. Veřejnosti se přitom otevřel teprve před dvěma lety.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní Dropboxu nabízí kompletní správu souborů a složek. Live Mesh v podstatě pouze vypíše složky a soubory a nenabízí žádné operace vyjma nastavení sdílení – nevyužívá tedy možností, které skýtá SkyDrive

Dropbox za sebou nemá vlastní CDN infrastrukturu a datová centra – co se technologií týče, je to vcelku běžný hostingový zákazník Amazonu, na jehož serverech ostatně běží drtivá většina těchto malých velkých firem. Až tedy jednou nějaký kyberterorista zničí Amazon, s trochou nadsázky přestane fungovat polovina internetu.

Microsoft má naopak všechno. Má hromadu datových center, má vlastní CDN síť, miliony uživatelů s účtem Windows Live ID, kterým může Mesh prodat téměř nepozorovaně, a má ještě jednu malou drobnost – ohromné množství peněz. O funkčnosti Meshe se zároveň mluví v souvislosti s budoucími Windows 8 a má tedy nakonec i určitou mediální podporu.

Proč není Mesh propojený s diskem SkyDrive?

Nabízí se proto otázka, proč není Mesh tak dobrý a tak populární jako Dropbox, jehož jméno se za poslední dva roky stalo téměř synonymem synchronizační datové služby. Pokud někdo vytvoří něco podobného, je okamžitě srovnáván právě s Dropboxem a to včetně velkého Applu a jeho nedávno představené služby iCloud.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Z nabídky nad ikonou Dropboxu v oznamovací oblastí se dozvíte skoro vše včetně volného místa na webu a historie naposledy archivovaných/synchronizovaných souborů. Mesh bohužel nic tak pokročilého nenabízí a jeho ikona v oznamovací oblasti je v podstatě zbytečná – nezmění ani podobu při probíhající synchronizaci

Odpověď zná každý uživatel Live Meshe a balíku Windows Live. Ten v mnoha svých částech funguje bravurně, jako celek ale občas působí neskutečně nekonzistentně. Jako kdyby jedna služba balíku Windows Live nevěděla o té druhé a naopak.

Microsoft už například několik let provozuje vlastní 25GB webový disk SkyDrive, který se nedávno dočkal drobných kosmetických změn. Předpokládám, že mi dá každý z vás za pravdu, že Mesh by v takovém případě měl fungovat jako součást SkyDrivu. Tedy pokud si budu ve SkyDrivu spravovat své složky plné souborů, dokumentů a obrázků, logicky se rozhodnu, že složky ABC a DEF budou dostupné nejen ve webovém úložišti, ale jejich obsah se bude synchronizovat i na domácí počítač a počítač třeba v práci nebo u příbuzných. A pokud se naopak rozhodnu pro meshovou synchronizaci složky XYZ na mém počítači, po nahrání se mi objeví opět na SkyDrivu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ovládací konzole Live Meshe a dialog s nastavením Dropboxu

Takhle to ale nefunguje, Mesh totiž používá oddělené 5GB úložiště, které ke všemu skrze webové rozhraní nelze skoro vůbec spravovat. Aby to bylo ještě paradoxnější, k samotnému webovému rozhraní skutečně přes SkyDrive přistupujete – přihlásíte se do něho a klepnete na odkaz „Zobrazit synchronizované složky“. Služba se pak v české lokalizaci dokonce jmenuje „Synch. úložiště SkyDrive“, ale se samotným SkyDrivem a jeho funkcemi má pramálo společného. Tato schizofrenie je doufejme dána pouze tím, že vše je ve vývoji a jednou bude Mesh skutečně pouze synchronizační funkce samotného SkyDrivu, na druhou stranu, kdejaký startup by tuto funkčnost už dávno doprogramoval.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá úložiště SkyDrive. Je vcelku použitelné, i když mu chybí zaškrtávací políčka pro vícenásobný výběr. Bohužel, takto nevypadá Live Mesh – ten toho na webu moc neumí.

Na Meshi se mi na druhou stranu líbí jedna docela důležitá věc. Zatímco Dropbox s webovým úložištěm a odtud pak napříč počítači synchronizuje obsah jedné základní složky (samozřejmě může obsahovat libovolnou vnořenou adresářovou strukturu), Mesh bude synchronizovat jakoukoliv složku na disku. To má ohromné výhody, pokud totiž takto k synchronizaci vyberete dílčí adresáře některých programů včetně jejich složek s nastavením (třeba …\AppData\Local\...) a budete vědět, že program neukládá nic podstatného do systémového registru, budete mít doma program ve stejném stavu, v jakém jste ho zanechali v práci. Své výhody to může mít třeba i u webových prohlížečů.

Starý Microsoft Mesh tyto libovolné složky v systému označil světle modrou ikonou, aby bylo jasno, že se jejich obsah „syncuje do mráčku“. Každou složku jste také mohli přibrat do synchronizační party přes kontextové menu. Kontextové menu je mocné a k podobným účelům ho používá i Dropbox a prakticky všechny ostatní podobné služby.

Klepněte pro větší obrázek
Integrace Dropboxu do systému: synchronizované složky a soubory jsou označené stavovou ikonkou a můžete je dodatečně nastavit pomocí kontextové nabídky, která nabízí třeba sdílení s osttaními uživateli Dropboxu a v případě složky Public můžete v menu vygenerovat URL pro veřejné sdílení vybraného souboru. Windows Live Mesh bohužel nic takového nemá.

Současný Windows Live Mesh to bohužel neumí. Při pohledu na adresáře nic nepoznáte a z nepochopitelného důvodu chybí i původní ovládání služby přes kontextové menu. Vše se naopak ovládá pomocí jednoho jediného jednoduchého ovládacího pultíku.

Nakonec ještě jedno klopýtnutí – svět chytrých mobilů. Starý Mesh byl k dispozici alespoň pro tehdejší Windows Mobile, mobilní klient pro ten nový ale neexistuje. Je to sice drobnost, ale když si zvyknete na to, že v mobilu stačí soubor (třeba obrázek) nahrát na Dropbox a za pár sekund se objeví jak na webu, tak v adresáři vašeho počítače, kde s ním můžete dále pracovat, začne to pro vás být docela důležitá „drobnost“ a propojovací USB kabelm nebo Bluetooth budete spouštět stále méně častěji.

V čem je tedy lepší Windows Live Mesh a kde jej naopak na celé čáře drtí malý Dropbox? Podívejte se na srovnávací tabulku toho, co každá služba umí.

Srovnání služeb Live Mesh a Dropbox

 Live MeshDropbox
Kapacita5 GB2 GB
Získám víc?nezdarma až 11 GB, jinak placená služba
Velikost souboruaž 2 GBneomezeně (přes web 300 MB)
Integrace do systémužádnákontextové menu, upravené ikony
Indikace volného místažádná (pouze na webu)ano
Synchronizace nastavení aplikacíIE, omezeně Officene
Správa souborů na webuslabákompletní webový disk
Sdílení složek s ostatnímianoano
Veřejné sdílení přes URLneano (složka Public)
Verzování souborůneano
Podpora vzdálené plochyanone
Podpora OSVista, 7, Mac OS XXP, Vista, 7, Mac OS X, Linux
Mobilní OSžádnémobilní HTML rozhraní, aplikace po iOS i Android, neoficiální pro Windows Phone 7 a další systémy
API ekosystémslabýdvě stovky aplikací a služeb postavených na úložišti Dropboxu
Websoučást portálu Live.comdropbox.com
Lokalizaceanone
AutentizaceWindows Live IDsamostatný účet

Možnosti správy souborů v Live Meshi z webového rozhraní jsou velmi chabé – v podstatě jen uvidíte seznam ikon souborů, které odtud můžete stáhnout. Vše ostatní musíte udělat na svém počítači. Je tento přístup špatný? Ne, je pouze jednoduchý a jiný a Live Mesh tak spíše připomíná iCloud od Applu.

Skutečně se zde nepředpokládá, že budete se soubory jakýmkoliv způsobem pracovat z webu, jelikož na takové soubory máte přeci SkyDrive. Přesto všechno si musí člověk lámat hlavu nad otázkou, proč prostě Live Mesh nemůže po aktivaci figurovat jako složka Mesh ve SkyDrivu. Stále by vše fungovalo, uživatel by ale byl alespoň schopný z webu soubor třeba přejmenovat, smazat, překopírovat do jiné složky a na soubory v jedné službě by používal stejný postup a stejné grafické rozhraní.

A co vy? Používáte Dropbox? Nebo naopak Live Mesh? Případně jinou alternativu? Anebo podobné prográmky neuznáváte a vystačíte si s USB „flashkou"? Podělte se se svým názrem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (120) Další článek: Pošleme vás do Chicaga

Témata článku: Web, Dropbox, Složka, Window, Skydrive, Win +, Důležitá součást, Windows +, Podobný účel, Ovládací pult, Webové úložiště, Windows Live ID, Live, Webová služba, Webové rozhraní, Důležitá věc, Placená služba, Malé úložiště, Sdílený soubor, Windows Live, Pultík, Důležitá složka, Windows Mobile, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize