Cloud | Aktualizace | Dropbox

Dropbox hasí průšvih: uživatelům bez jejich vědomí instaloval aplikaci pro správu souborů

  • Nová verze desktopové aplikace Dropboxu vyvolala vlnu odporu
  • Synchronizační nástroj nabobtnal do podoby správce souborů
  • Uživatelé se vzbouřili, Dropbox zařadil zpátečku – prý šlo o chybu.
Dropbox hasí průšvih: uživatelům bez jejich vědomí instaloval aplikaci pro správu souborů

Patrně naposledy se Dropbox dostal do centra mediálního zájmu, když bez větší publicity omezil počet současně připojených zařízení u bezplatných účtů na tři. Tentokrát se dostal na pranýř proto, že instaloval uživatelům novou aplikaci bez předchozího upozornění.

O kauze informoval jako první server Ars Technica s tím, že ve čtvrtek 18. července začala být uživatelům instalována aktualizace na novou verzi desktopové aplikace. Hlavní novinkou mělo být výrazně přepracované uživatelské rozhraní, na kterém vývojáři pracují již od června tohoto roku.

Instalace nevyžádané aplikace

Princip Dropboxu je jednoduchý a podobá se většině aplikací tohoto typu. Uživatel si na počítači stáhne a nainstaluje program, poté vybere složku, jejíž obsah bude automaticky synchronizován s cloudem. Díky tomu může být obsah složky dostupný na více počítačích, snadné je i sdílení souborů s přáteli či kolegy.

Nová aplikace však hodlá nabízet více než jen prostou synchronizaci s cloudem. To ovšem řada uživatelů hodnotí negativně s tím, že dochází ke zbytečnému „nafukování“ celého programu. Koneckonců, jak poznamenává Ars Technica, kolik lidí skutečně potřebuje (nebo chce) kompletního správce souborů kvůli jedné složce na svém zařízení? Na základě reakcí lze soudit, že jich není mnoho – podle řady z nich to prostě nedává žádný smysl.

Klepněte pro větší obrázek 
Nová verze Dropboxu vyvolala negativní ohlasy

Ars Technica popisuje novou verzi aplikace těmito slovy: „Otevře se velké modro-bílé okno s několika panely, zobrazující všechny vaše soubory v Dropboxu. Vypadá to jako Slack, pokud by byl Slack správcem souborů. Složky lze označit hvězdičkou jako důležité, aby se zobrazovaly na levém panelu. Prostřední panel zobrazuje soubory a pravý jejich náhled s možnostmi komentáře a sdílení.“

Nová verze aplikace byla k dispozici již dříve v rámci předběžného přístupu. Před stažením však byl požadován výslovný souhlas uživatele, což ovšem neplatí v případě standardní aktualizace, která je instalována bez jakékoli interakce.

Drzost, nebo hloupá chyba?

Na počítačích s operačním systémem macOS se Dropbox dopouští dalšího prohřešku proti dobrým mravům: po každém restartu systému přidává do uživatelského doku svou ikonu. Už tento krok sám o sobě je poměrně velkou zkouškou trpělivosti uživatelů, jenže tím to nekončí. Podle vývojářů není v tuto chvíli možné ikonu trvale odebrat.

Ve Windows se po poklepání na ikonu v panelu rychlého přístupu ve výchozím nastavení již neotevře složka se soubory, ale místo toho se spustí správce souborů Dropbox. Toto chování však alespoň bylo možné změnit v nastavení aplikace.

Nová verze desktopové aplikace vyvolala poměrně značný rozruch na sociálních sítích a různých internetových fórech. Podpora Dropboxu se později vyjádřila na Twitteru v tom smyslu, že aktualizace byla šířena omylem, a to jen po krátkou dobu. Těžko soudit, zda je to pravda, nebo jestli prostě na základě negativní odezvy „zařadili zpátečku“.

Aktuálně by dle oficiálního vyjádření měla být situace vyřešena, nicméně změny se u některých uživatelů mohou projevit se zpožděním. Autoři se omluvili za vzniklé nepříjemností a tím celá kauza, alespoň jak se zdá, pomalu končí.

Diskuze (6) Další článek: Pornhub Insights: Češi milují pornografii s ufony. Hledáme ji ze všech nejčastěji

Témata článku: Cloud, Windows, Twitter, Aktualizace, Dropbox, Úložiště, Slack, Soubor, Správce, Uživatelé, Ars Technica, Aplikace, Panel, Verze, Složka, Zpátečka, Technica, Nová verze


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 141

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

** Jak vypadá nitro téměř 6" mobilního telefonu? ** Provedli jsme pitvu Nokia 7.1 se třemi kamerami ** Základní deska je vlastně docela maličká

Jakub Čížek | 16

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch