Drony | Česko | ČVUT

Drony z ČVUT v týdnu zvítězily v Abú Zabí i USA. Naši vědci patří ke světové špičce

Autonomní drony z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, New York University a University of Pennsylvania před pár dny uspěly na robotické soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge, když vybojovaly první místo v disciplíně stavění zdi, stříbro v likvidaci cílů (balónků) a nakonec i zlato v hlavní soutěži.

Drony musely nejprve balónky detekovat a posléze zničit. V případě zdi pak zase s pozemním robotem sbíraly barevné cihly a stavěli je podle předem stanoveného plánu. Třetím kolem bylo hašení požáru – opět pomocí dronů i pozemních robotů. 

Video ze soutěžního klání:

Českoamerický tým vše završil zlatem v hlavním klání Grand Challenge, které kombinovalo úkoly z předchozích kol a v šibeničním čase. Inženýři nakonec získali nejvíce bodů a porazili konkurenci z věhlasných světových vysokých škol jako Carnegie Mellon University, KAIST (Jižní Korea), ETH Zurich nebo třeba University of Tokio.

Klepněte pro větší obrázek
Společné foto vítězného týmu z Prahy a drobné kapesné na vývoj dalších robotů

Tým multioborových systémů Fakulty elektrotechnické vedený Dr. Martinem Saskou v závodech obhájil úspěch z roku 2017, pro pražské konstruktéry robotů to tedy nebyla žádná premiéra.

Češi čerstvě uspěli i v soutěži DARPA

Aby toho nebylo málo, ČVUT a FEL v týdnu slavily hned dvakrát, souběžně s kláním v Abú Zabí se totiž konalo také další kolo dlouholeté soutěže DARPA Subterranean Challenge, která hledá nejlepšího robotického záchranáře.

Týmy z celého světa zde soupeří v několika okruzích. Loni v létě to byl Tunnel Circuit (štola), v těchto dnech se konal Urban Circuit (město), v létě to bude Cave Circuit (jeskyně) a v roce 2021 vše završí velké finále.

Český tým se umístil v první trojce, přestože se jeden z dronů usmažil:

Zatímco část vybraných týmů financuje sama obranná agentura DARPA, Češi loni uspěli i bez americké injekce, díky čemuž měli nárok na peněžní odměnu. Jejich úspěšné tažení pokračuje i letos, tým CTU-CRAS-NORLAB se totiž čerstvě umístil na skvělém třetím místě a byl první mezi nedotovanými.

Klepněte pro větší obrázek
Tým CTU-CRAS a jejich domácí mazlíčci
Diskuze (5) Další článek: Facebook zakáže zavádějící reklamy a příspěvky související s koronavirem

Témata článku: USA, Roboti, Drony, Česko, Praha, ČVUT, Jižní Korea, UAV, DARPA, Balónek, Grand Challenge, FEL, New York University, Klání, KAIST, Subterranean Challenge, Zabí, Abú Dhabi, Světová špička, Robot, Abú


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor