Drony | Česko | ČVUT

Drony z ČVUT v týdnu zvítězily v Abú Zabí i USA. Naši vědci patří ke světové špičce

Autonomní drony z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, New York University a University of Pennsylvania před pár dny uspěly na robotické soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge, když vybojovaly první místo v disciplíně stavění zdi, stříbro v likvidaci cílů (balónků) a nakonec i zlato v hlavní soutěži.

Drony musely nejprve balónky detekovat a posléze zničit. V případě zdi pak zase s pozemním robotem sbíraly barevné cihly a stavěli je podle předem stanoveného plánu. Třetím kolem bylo hašení požáru – opět pomocí dronů i pozemních robotů. 

Video ze soutěžního klání:

Českoamerický tým vše završil zlatem v hlavním klání Grand Challenge, které kombinovalo úkoly z předchozích kol a v šibeničním čase. Inženýři nakonec získali nejvíce bodů a porazili konkurenci z věhlasných světových vysokých škol jako Carnegie Mellon University, KAIST (Jižní Korea), ETH Zurich nebo třeba University of Tokio.

Klepněte pro větší obrázek
Společné foto vítězného týmu z Prahy a drobné kapesné na vývoj dalších robotů

Tým multioborových systémů Fakulty elektrotechnické vedený Dr. Martinem Saskou v závodech obhájil úspěch z roku 2017, pro pražské konstruktéry robotů to tedy nebyla žádná premiéra.

Češi čerstvě uspěli i v soutěži DARPA

Aby toho nebylo málo, ČVUT a FEL v týdnu slavily hned dvakrát, souběžně s kláním v Abú Zabí se totiž konalo také další kolo dlouholeté soutěže DARPA Subterranean Challenge, která hledá nejlepšího robotického záchranáře.

Týmy z celého světa zde soupeří v několika okruzích. Loni v létě to byl Tunnel Circuit (štola), v těchto dnech se konal Urban Circuit (město), v létě to bude Cave Circuit (jeskyně) a v roce 2021 vše završí velké finále.

Český tým se umístil v první trojce, přestože se jeden z dronů usmažil:

Zatímco část vybraných týmů financuje sama obranná agentura DARPA, Češi loni uspěli i bez americké injekce, díky čemuž měli nárok na peněžní odměnu. Jejich úspěšné tažení pokračuje i letos, tým CTU-CRAS-NORLAB se totiž čerstvě umístil na skvělém třetím místě a byl první mezi nedotovanými.

Klepněte pro větší obrázek
Tým CTU-CRAS a jejich domácí mazlíčci
Diskuze (5) Další článek: Facebook zakáže zavádějící reklamy a příspěvky související s koronavirem

Témata článku: USA, Praha, Roboti, Jižní Korea, Drony, Česko, DARPA, ČVUT, UAV, Světová špička, FEL ČVUT, Tunnel Circuit, FEL, Abú, Subterranean Challenge, Robot, DRO, New York University, Cave Circuit, Abú Dhabi, Zabí, Klání, KAIST, Urban Circuit, Balónek


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk