Operační systémy | Windows 10

Drobnost, která ušetří čas: Windows vylepší nastavení pro výchozí aplikace

Windows umožňují nastavit výchozí aplikace pro jednotlivé typy souborů a akcí. Pro otevírání e-mailů či odkazů na webové stránky je nastavení snadné, u různých exotičtějších typů již nikoliv. Na podzim ale dojde k poměrně zásadnímu vylepšení.

Výchozí nastavení aplikací ve Windows 10 je poměrně jednoduché – pro webový prohlížeč, e-mailový klient či zobrazování fotografií jen stačí najet do Nastavení – Aplikace – Výchozí aplikace a zvolit vámi požadovaný program. Na výběr ostatně dostanete, i když si na počítač nainstalujete aplikaci, která umí daný soubor otevřít – Windows se v dialogu ujistí, zda chcete využít novou, či dříve nastavenou.

Jakmile ale chcete zvolit nastavení pro exotičtější typy souborů, jde to již složitěji. Buď si soubor s požadovanou koncovkou najdete na disku a po kliknutím pravým tlačítkem myši na něj vyberete Otevřít v programu, kde můžete volbu změnit, či na témže místě v nastavení najdete volbu Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru, možností či protokolu.

09256b7f-2f18-4568-b48c-ebe5807682b3400097800133_20497.jpg
Nastavení výchozích aplikací získá konečně vyhledávání.

A v této nabídce je onen kámen úrazu. Jedná se totiž o sáhodlouhý výpis, ve kterém nelze nijak listovat a přehledně skákat. Vlevo máte typ souboru/protokolu a vpravo výběr aplikace. Naštěstí ale Microsoft na podzim chystá jednoduché řešení – vyhledávací pole, které umožní snadné filtrování.

Jedná se tak o velmi jednoduchou změnu a je s podivem, že přichází až nyní. Novinka je prozatím dostupný všem uživatelům programu Windows Insider v Dev kanálu a do plné verze Windows by se měla dostat na podzim.

Diskuze (10) Další článek: IFTTT zavádí předplatné a omezuje účty zdarma. Automatizované operace se tak mohou prodražit

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,