Dražší Internet kvůli DPH zvýší „digital divide“

Diskuze čtenářů k článku

O  |  28. 05. 2003 22:50

Už by jim to někdo měl říct, že zvyšování daní vůbec nic při špatným hospodaření nevyřeší....

Jako Ludvík XVI, řešil finanční krizi tím, že měnil ministry financí....

--- Mám pocit, že jsme zpět ve středověku.... :))

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ViADOS  |  28. 05. 2003 19:47

No, v jednom městě, zvaném Česká Třebová (16 tis. obyv.), je kabelová televize budovaná od roku 1990. Už 1. Válku v Zálivu jsem tak sledoval na CNN. Od roku 1998 je po kabelu přístupný i Internet. 90% domácností má k dispozici televizi i internet, pokud se chtěli připojit. V jiném městě, zvaném Praha (1180 tis. obyv.) bydlím na sídlišti, kde je kabel UPC asi od roku 1995 a připojení k Internetu nabízeno není dodnes. Po dotazu na UPC jsem se dozvěděl, že se neví, kdy bude. Neoficiálně na konci roku 2004. Na jiném sídlišti, kde bydlí rodiče mojí ženy, není kabelovka vůbec ... oba případy z Prahy 6. Někdy jsou ty možnosti na tom "vidlákově" překvapivě(?) lepší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Historik  |  28. 05. 2003 07:14

Na Slovensku práve vláda schválila návrh rovnej dane z príjmu i DPH na úrovni 19%

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
PSy  |  28. 05. 2003 14:26

Nikdy jsem si nemyslel, ze tohle budu muset rict:

vzkaz vlade, specielne Sobotkovi - volove vypatlani, divejte se na Slovensko, podle ekonomickych odborniku spolu s Madarskem budou nejrychlej se rozvijejici zeme vstupujici do EU. Proc? Maji nejlepsi pravicovou vladu ve vychodni Evrope, ktera se neboji sice nekdy krutych, ale tolik potrebnych reforem ve vsech sferach. Proc to konecne nepochopi u nas nebo spis proc se konecne nekdo neodvazi k podobnym razantnejsim krokum u nas?! Pokud to u nas pujde takhle dal, za par let my budeme jezdit na Slovensko za praci a oni k nam uzivat si levnou dovolenou, to myslim naprosto vazne.

Vim, ze to sem moc nepatri, ale neprimo to souvisi...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Mr.X  |  27. 05. 2003 14:26

Pane Hlavenko, nemusite se tajit s tim, ze jste z Brna. Nicmene si myslim, ze ted jste tu rozviril vlnu na Prazaky, mozna nechtene, mozna chtene, i kdyz Brno je taky aglomerace. Ale musim vam podekovat, moc se smeju jak tu vsichni utocej na pepiky, sam jsem byl na Morave a jen jsem se smal, ajk jsou ty lidi zavistivy, i kdyz sami maj mnohem vic nez mnoho prazaku. Maji chalupu, pohodovou praci a jen malo penez. To prazaci se v penezich mozna topi, ale nikdo se jiz nekouka na to, za jakou cenu

A BTW s tim zdrazenim mimo aglomerace, to povazuji za ferovy pristup. Cetl jste pane Hlavenko nekdy investicni plany telekomunikacnich spolecnosti? Ja vam to reknu jak to je, nejvice stoji kabelaz a vse mimo mesto, pricemz odtamtud jdou minimalni prijmy. Vlastne to pak vypada, ze lide z aglomeraci doplaceji na ty druhe. Jake si napriklad myslite, ze jsou naklady na udrzbu telefonniho vedeni na sidlisti a ve vesnici v porovnani s prijmy? Ale to, ze aglomerace na tohle doplaci, to jiz nikoho nezajima.

BTW me lidi z Moravy, vesnic a ja nevim ceho nevadi, jen si myslim, ze by si meli uvedomit, ze maj naprosto identicke moznosti jako kdokoli jiny. I oni se mohou prestehovat do Prahy a vyzkouset si to. Vim jaka je bytova situace, ale ani ja nebydklim ve vlastnim byte a budu si na nej muset nekde v Praze vydelat. A verte mi, sehnat nejakych hloupych 300 000 Kc, ktere stoji bydleni v panelaku v mensim mestecku je mnohem mensi problem nez sehnat cca 700-800 000 Kc co stoji to same ve meste. Vse ma sve pro a proti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Back  |  27. 05. 2003 14:58

Taky su z Moravy.

A na Pražáky jsem nadával dávno,  pouze v totalitě. Do Prahy se jezdilo nakupovat. Nedivte se. V Praze se dalo sehnat to co na Moravě nebylo. Mám z Prahy kolo, sehnali jsme tam i záchodový papír i kakao. Ale po revoluci jsem viděl, že závist Slováků a sobeckost Čechů vedla až k odtržení. Tak mě nenávist k Pražákům přešla.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  27. 05. 2003 16:45


  1. Chalupu nemám

  2. Pohodovou práci (na 50% mám)

  3. Málo peněz je hodně v porovnání s tím, co beru a ještě míň s tím, kolik mi bylo nabídnuto, kdybych se přestěhoval do Prahy.

Závistivý nejsem - alespoň si to myslím. Rád bych se přestěhoval do Prahy a vyzkoušel si to. Nyní bydlím se svým otcem v obecním bytě, ten potřebuje bezbarierové bydlení. Když jsem pobýval v Brně, snažil jsem se sehnat výměnu bezbarierového bytu. Šlo vyloženě o stěhování z lepšího do horšího. Myslíte, že se od roku 1989 něco v tomto směru něco udělalo? Žádné nové byty neexistují (alespoň v Brně ne). Na úřadech mi pro otce nabídli domov důchodců s čekací dobou 2 - 10 let. Ačkoliv jsem měl dobré místo, musel jsem odejít. Jak je to snadné se přestěhovat, že?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jiří Hlavenka  |  27. 05. 2003 18:29

Nejde tady o brňáky a pražáky, ani o venkovany a měšťáky. A také je mě zcela jasné, že zavedení telekomunikační infrastruktury - ostatně, jako vůbec jakékoli infrastruktury, elektřiny, plynu stejně jako vody, je na venkov podstatně dražší. Přesto tyto služby na vesnici dražší nejsou - Internet je jediná věc, která je, díky rozdílné dostupnosti levnějších metod připojení, na venkově podstatně dražší než v aglomeraci.

Právě od toho je zde ale stát a (v tomto případě) jeho regulační úřad. V případě takto zjevných nerovností by měl zasáhnout - ostatně přerozdělování zdrojů, jakkoli nám to slovo zní socialisticky nepěkně, je jednoznačná role státu, jedna z nejdůležitějších, všude na světě.

A s možností "vesničana jít do Prahy" naprosto nemáte pravdu. Přestěhovat do Prahy se on může asi stejně tak snadno jako vy se můžete zítra přestěhovat do Tokia a zahájit tam úspěšnou kariéru. Přemýšlejte o tom.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ray  |  27. 05. 2003 21:21

příště si mosím dycky dočíst celé fórum do konca...

takže: buďte tak laskaví a než začnete rozebírat, koho pan Hlavenka hájil a na koho nadával, poněkud hlouběji sa zamyslete znovu nad tým pojmem DIGITAL DIVIDE !!!!

O tom je celý článek ale ne debata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jo a já su také z Moravy, abyste si nemoseli nejak domýšlat moju (ne)podjatost!   (......vyber si každý sám...)

A dodatkem -možná ste slyšeli o pojmu "informační diskriminace" ..........................................................tak vězte, vy zázraci, že je to synonymum pro digital divide !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Mr.X  |  27. 05. 2003 21:55

Ehm, mate pravdu regulace cen zni trosku socialisticky. Take si myslim, ze jidlo by melo stat v hypermarketech stejne jak v kramku (i kdyz naklady jsou dosti rozdilne), kola v restauraci by mela stat prislusnou cast ceny te v hypermarketu + naklady na umyti sklenicky. Dale si vubec myslym, ze by regulacni urad mel zajistit, aby se v aglomeracich snizili platy a pridaly se na vesnicich.

Pane Hlavenko, kdyz jste takovy socialista, prispejete mi na internet? Platim 1100 Kc mesicne a myslim, ze kdyz mate vyssi plat nez student, mohl byste si svuj pausal navysit o polovinu meho, abych ho mohl jako socialne slabsi mit. Pokud by to mel nekdo na vesnicich podporit, tak dotaci z dani vsech, nikoliv nakazovanim cen, to prece v jinych oborech nemate. BTW a nemela by se naridit stejna cena bytu po cele CR?

Vim, ze vam prijdu jak hlupak. Ale zauvazujte nad tim, jakou ma logiku vykopani telefonniho vedeni duchodci 500m daleko, v cene 400 000 Kc, ktery ma pausal Home Mini. Takze my vsichni se na onech 400 000 Kc slozime, misto toho aby si duchodce zakoupil mobilni telefon. A uprimne radeji bych tomu staremu cloveku prispel 10 000 Kc na mobilni telefon, nebyla by to uspora? Pak by mohla pevna linka stat mene. Ja si myslim, ze by lide meli platit plne uhrady za zrizeni telefonu a mel by se znatelne snizit pausal. Ostatne elektrinu vam do domu take nikdo zdarma nenatahne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jiří Hlavenka  |  27. 05. 2003 23:06

Regulace neznamená, že se reguluje všechno - reguluje se to, co je nutné regulovat. Regulace (a přerozdělování) je celý sociální systém, na kterém stojí všechny demokracie. Na to, co všechno se má regulovat a jak, existuje nesmírně mnoho názorů či dokonce celých myšlenkových škol, bohatých materiálů a argumentační výbavy. Proto mě připadá bavit se na úrovni "přispějte mě na Internet, když jste taková socialista", jako dost nehodná dnešní doby a této celé diskuse.

Logika vykopání telefonního vedení důchodci jest taková, že to je součást tzv. univerzální povinnosti operátora - smlouvy mezi operátorem a státem, která, velmi zjednodušeně a pouze v tomto bodu říká asi toto: my ti povolíme na určitou dobu monopol a ty se na určitou dobu zavážeš přivést telefonní přípojku komukoli za stejnou (regulovanou) cenu. A považuji tento způsob - a mimochodem, opět aplikovaný téměř ve všech vyspělejších zemích na světě - za rozumný. (Byl ovšem vytvořen v době, kdy mobilní telefony nebyly a asi nebude platit vždy, právě kvůli trhu mobilních telefonů).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  28. 05. 2003 21:45

Brzdi chlape,

v oblasti připojení k Internetu zdaleka nemaji ne-pražáci stejné možnosti jako pražáci. Mate UPC (teď i v Brně) a spustu podobných služeb po kabelovce, od roku (teď nevím přesně) 2000 vám Telecom (nevím kde přesně v Praze, ale bylo to jen v Praze) nabízel testovací provoz ADSL v plné rychlosti za 1 Kč/měsíčně i s modemem. Počet ISP, kteří nabízejí různé typy připojení v Praze (http://www.lupa.cz/poskytovatele/index.php3?akce=show&tto=1&uto=2) mnohem vyšší než v místě kde žiju (Krnov - Slezsko http://www.lupa.cz/poskytovatele/index.php3?akce=show&tto=5&uto=652) a to ještě neporovnávám ceny a samostatné dostupné lokality připojení. V tomto jesou pražáci mnohem více zvýhodněni před ostatními. A nakonec si porovnejte nabídku práce v Praze s nabídkou práce na Severní Moravě a platové ohodnocení za toto. A sestra u nás koupila 3+1 byt v paneláku za 550 000 Kš, ne za těch hloupých 300 000 které si myslíte že to stojí v menších městech.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
cc  |  27. 05. 2003 12:45

Co by, vláda potřebuje někde sehnat těch 10 miliard o které nás svorně připravil Vovka se ODSCSSD straničkami. A to zdražení má přinést zisk právě těch 10 miliard.

Je stejně zajímavé, jak malé straničky nám vládnou - pár set až tisíc  členů a o další členy ani nestojí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Solvina  |  27. 05. 2003 13:48

Tech deset milliard je v tom co nase vlada predvadi akorat tak na urovni flustani do more.

Proste to tady nefunguje a nase jedina sance je, ze to pude este vic do haje, nez ted. Protoze az to tady bude uplne v prkeny boude, tak az potom bude vule s tim neco delat. Viz Slovensko.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
bingo  |  27. 05. 2003 20:30

no jo a to ani nevis, ze cely vyrovnani stat mohlo stat (heh) jen neco pres 9 miliard .... kdyby se tech 10,7 miliard neulozilo na deponovanj ucet a cekalo a platilo penale tak by se ted s poklesem kurzu dolaru platilo jen neco pres 9 miliard hehe ..... ale na takovy spekulace je sobotka srab

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jan Kotek  |  27. 05. 2003 09:56

Proc nenese viny ministr Mlynar? Naopak je jednim z hlavnich viniku! PRAVE ON ma prosazovat ve vlade a cele koalici levny pristup ke komunikacnim sluzbam. A k tomu nalezi i to, ze se bude snazit zabranit presunu techto sluzeb do zvysene sazby DPH!

Jestli nedokazal obhajit fakt, ze levne komunikace pusobi na RUST EKONOMIKY, ktery prinese VYSSI PRIJMY Z JINYCH DANI (z prijmu...) nez z vyssi DPH za komunikace, pak na ministerstvo informatiky NEPATRI.

Takze diky neschopnosti ministra Mlynare vlada levne proda brezi kravu misto toho, aby pockala na tele.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ctirad  |  27. 05. 2003 11:08

Mlynar si uvedomil, ze Ministerstvo pro ruseni veprinu by mu nepovolili, tak si vymyslel Ministerstvo informatiky. Teple korytko.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Back  |  27. 05. 2003 11:27

Jenže podle pravidel EU ta daň nemůže zůstat 5%. Takže tomu přesunu se nemůžeme vzepřít.  A z 22 % daní taky nelze hnout, protože směřujeme k Argentině. Musíme si položit otázku, zda jsme ochotni snížit výdaje ze státního rozpočtu a potom můžeme vykládat něco o snižování daní. Křičet umí každý blbec, tedy na jedné straně odboráři na Ostravsku, studenti, pacienti, ...  a na druhé straně plátci daně viz. uživatelé internetu, majitelé nemovitostí,... . Nevím proč sem vole pleteš Mlynářekdyž vše podstatné řekl Sobotka a to, do stabilizace státního rozpočtu se s 22% daní nehne.  

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  27. 05. 2003 13:00

Proc bychom se nemohli vzeprit? Proste si dame DPH 10% na vse a co je komu do toho. Pokud se mnou nesouhlasite, tak musite souhlasit s tim, ze pan ministr Svoboda je lhar, protoze tvrdi, ze zadnou suverenitu neztratime .

Stabilizace statniho rozpoctu pod ministrem Sobotkou nehrozi - ten clovek ma pouze teoreticke vzdelani a resi veci jen kosmetickymi upravami - stabilizovat se tedy nebude, DPH bude rust a schodky budou leda narustat.

Mlynar a cela US a KDU ve vlade soc-dem je pak uz jen vysmech jejich predvolebnim slibum (dame veci do poradku, snizime dane).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Fido  |  27. 05. 2003 13:57

Podle pravidel EU to skutecne nemuze zustat v nizsi sazbe. Ale kde je psano, ze zakladni sazba musi byt 22%? EU ma pozadavek, ze musi byt minimalne 15%. Nic dalsiho.
K Argentine skutecne smerujeme ale to se da resit i jinak nez neustalym zvysovanim dani. Budete svoje stanovisko obhajovat az bude dan z prijmu 180% a dph treba 210%? Asi tezko. Neni nahodou chyba jinde? Je znamo, ze cim vyssi dane, tim vetsi snaha se jejich placeni nejak vyhnout. A jako priklad poslouzi dost zemi, ktere naopak dane snizily a tim ozivily ekonomiku a naplnily statni kasu. Paradoxne tedy zcela opacnym zpusobem nez o co se pokousi ten vykvet blbosti nazyvajici se parlament CR.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  28. 05. 2003 21:12

Přesně tak, když kovboj z Bílého domu nastoupil a začaly tam krachovat firmy a dloar začal oslabovat, tak naopak snížil daně, aby se víc točily prachy, aby lidé více utrácely atd. Daň se zvýšit měla, ale neměla se srvonat z 22% daní, myslím, že tak někde kolem 17-19% by byla ideální hladina.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  27. 05. 2003 16:23

Výdaje ze státního rozpočtu bych rád snížil. Kdybych ovšem mohl. Teď jen nečinně přihlížím tomu, jak se zvyšuje nárůst počtu úředníků. (Nasypali jsme nové úředníky na Krajské úřady a po zrušení Okresních úřadů jsme jejich zaměstnance přesypali na Kraje a Pověřené obce).

Jen v našem regionu to dělá cca 40%. A to platím ze svých daní - sqělé, jak umí vláda snižovat úroveň nezaměstnanosti. Na TV N@HA se dívám, jak si úředníci hrají v pracovní době na počítači. Když přijdu na úřad, tak se na mě všichni dívají, co že si to dovoluji po nich něco chtít. 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ivan  |  27. 05. 2003 08:27

pan J. Hlavenka, jako velký ekonomický analytik, by měl vědět, že zvýšení DPH z 5% na 22% neznamená zdražení o 17%, ale o 16,19%.

co se týče samotného článku: autor je trochu mimo: takřka pro všechny (v případě zavedení pušálu za dial-up pro většinu) domácnosti u nás, se připojení k Internetu zdraží. A to minimálně o těch 16,19%.. Zdraží se ADSL, ISDN, nepaušální dial-up, kabel, bezdrát. Případné zavedení paušálního dial-upu s cenami pohne jen nepatrně, ADSL s cenou dolů skoro určitě nepůjde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ivan  |  27. 05. 2003 08:35

s tím "mimo" jsem myslel hlavně 2. třetinu článku. (kolika % zaměstancům proplácí zaměstnavatel připojení doma - je to více než 1%?; zdražení výrazně postihne i malé firmy a živnostníky) O tom, že se zvětší digitální propast mezi majetnými a méně majetnými není pochyb. Problém je, že u nás (na rozdíl od vyspělého světa) je těch méně majetných naprostá většina (o to bude větší dopad zdražení za připojení).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
C  |  27. 05. 2003 10:21

No nevim, ale myslím se, že skoro každá firma, která má co do činění s počítači (od těch plně IT po firmu, která má vlastní web) má alespoň nějakou tendenci pomocí toho "propláceného internetu" šetřit. Myslím si, že už dneska je to víc než 1 %, a po zavedení 22 % DPH to asi bude skoro každý. Když za vámi přijde zaměstnanec s tím, že si nechá ztrhávat něco ze mzdy a za to bude pracovat i z domu ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dominik Adler  |  27. 05. 2003 16:35

Promiňte mi, ale myslím, že proplácený internet je fikce, stejně jako práce z domova, u většiny profesí. Jde jistě o zajímavý nápad, ale ne mnoho firem má tak průžné účetní a daňové poradce, aby se tímto směrem ubíraly. Třeba já jsem o žádné neslyšel, takže 90% to asi nebude. Existuje spousta možností, jak šetřit legálně na daních - "proplácení" dovolených, stravování ... tuším se tomu říká nepeněžní složka.... ale lidé jsou holt líní nad tím uvažovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
C  |  28. 05. 2003 12:23

No fikce to určitě není. Prakticky všichni mí známí, jejichž firmy mají společného něco z IT mají "proplácený internet" i když jenom asi poloviny z nich ho využívá ke skutečné práci. Ale je to prostě tak, že zašli za šéfem a domluvili si to ta, aby nemuseli platit DPH. A pokud se jim to aspoň trochu do definice jejich pracovního zařazení vejde ...

A statistická úprava - pochopitelně je to tím, že dělám v IT a ve velkém městě. Takže těch cca 20 - 30 firem, o kterých vím, že proplácí není zdaleka směrodatných.

A nakonec - sám mám internet proplácený a navíc ho využívám k práci z domova.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Bedrych  |  27. 05. 2003 10:28

Prosím o vysvětlení oněch 16,19% jsem jenom obyčejný matematik a ne ekonom...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  27. 05. 2003 11:43

Myslím, že je to takto:

Cena bez DPH: 100 Kč

Cena s 5% DPH: 105 Kč

Cena s 22% DPH: 122 Kč

Zdražení pro koncového zákazníka: 122-105=17 Kč

Zdražení v procentech: 17/105=16.19% (koncový zákazník dnes platí 105 Kč, nikoli 100 Kč)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
sss  |  27. 05. 2003 19:15

Magůrku , v každý diskuzi uvádíš tenhle přiblblý výpočet, který si asi někde viděl ve škole. Za zálad bereme cenu bez DPH....tudíž je to o 17% a trhni si už

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
MoB  |  27. 05. 2003 11:52

Zdrazeni z 1.05 na 1.22 znamena, ze zaklad neni 1.00, ale 1.05.
Tudiz spravny vypocet zni 1.22 / 1.05 = 1.1619048
Neni v tom nic ekonomickeho

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin Kup  |  27. 05. 2003 11:53

Pokud platíte 100 Kč + 5% DPH, platíte 105 Kč s DPH. Pokud budete platit 100 Kč + 22% DPH, platíte 122 Kč s DPH.

105 Kč = 100% (základ, ze kterého vycházíme)
1.05 Kč = 1%
rozdíl v ceně s DPH je 17 Kč
17 / 1.05 = 16.190476190476190476190476190476 %

Pan Hlavenka špatně formuloval větu - DPH se zvýší o 17% a uživatelé zaplatí v koncové ceně s DPH o 16.19% více.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jiří Hlavenka  |  27. 05. 2003 12:16

Máte pravdu, tohle mě nedošlo a "tupě" jsem spočítal 17%.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jan Kotek  |  27. 05. 2003 14:26

Taky spatne. Spravne je to takto:
Sazba DPH se zvysi o 17 PROCENTNICH BODU (22-5).
Sazba DPH se zvysi NA 22%.
Sazba DPH se zvysi O 340% ((22-5)/5) [zakladem je sazba 5].
DPH se zvysi O 340% ((22-5)/5) [zakladem je cela dan - napr. 50 tisic pri trzbach 1 050 000,- ].

Bacha na to. Staci to splest a jiz letaji zcela odlisna cisla. Zvyseni DPH o 17% znamena, ze se sazba DPH presunuje z 5% na 5,85% - coz by nebylo spatne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
sss  |  27. 05. 2003 19:16

A co ty to tady zase kecáš?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ray  |  27. 05. 2003 21:11

Že vás to vůbec baví. S přesně takovým typem nepřesnosti sa možeme setkat dneskaj skoro pořád- v novinách, u politiků ..........

Vsadím sa, že průměrně aspoň v jedněch s pěti novin by v nejakém článku s procentama udělali stejnú chybu.

Toš sa uklidněte, navíc, toho 0.8%  (ZE 105, NE ZE 122, abyste si zas nezgustli!) nás nevytrhne.

Digital divide je velmi relevantní pojem v dnešní sociologické teorii. Dotyční kritikové zřejmě sociologijú opovrhujú (dúfám aspoň, že sú  to informatici, u kerých je to běžné a pochopitelné).

Pokud nejsú ani informatici, tak by sa měli spamatovat,jestli na to majú, zpochybňovat tyto dnešní otázky zásadní důležitosti.

Pan Hlavenka má pravdu, možete sa jen přít, nakolik změna sazby přispěje k fenoménu digital divide. (u těch, co teda pochybujú aj o existenci tohoto fenoménu už sem psal výše:neškodilo by trochu skromnosti).

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Fanda  |  27. 05. 2003 12:06

poněvadž 5% a 22% je ze základu ceny bez DPH, ale zdražení musíte počítat novou cenu s DPH proti staré ceně s DPH.

Příklad:
100,- bez DPH = 105Kč s 5%DPH a 122Kč s 22% DPH
zdražení je tedy o 17Kč z původních 105 = 17/105=0,1619 což je těch 16,19%

To je matematika a ne ekonomika

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Bedrych  |  27. 05. 2003 12:21

Se omlouvám, jsem to ale hlupák . tak moc jsem nad tím přemýšlel, že mě to vůbec nedošlo, díky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Moood  |  27. 05. 2003 07:43

"Plánované (ještě ne definitivně jisté) přeřazení většiny produktů a služeb..." myslel jsem, tohle už je hotová věc. Jak to tedy je?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
tydlifon  |  27. 05. 2003 07:48

jeste to musi projit senatem

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ufik  |  27. 05. 2003 09:30

Zatim to nastesti schvalili jen poslanci. Jeste zbyva, aby to schvalil senat a pan profesor.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin G.  |  27. 05. 2003 11:38

Klaus novelu na 99% vetovat nebude

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sova Miloslav  |  27. 05. 2003 04:08

Vypadá to, že si koleduju o to, aby jsem už na serveru Živě.cz neměl možnost publikovat ,ale nedá mi to pane Hlavenka abych nezareagoval na tuto formulaci - je zavedení tisícikorunového paušálu (či ADSL) stejně zajímavou zprávou, jako je akční sleva na Mercedes 500 SL.

Je pravda, že mnoho lidí do této diskuse dnes napíše, jak jste to krásně napsal a že můj příspěvek popudí mnoho lidí. Proto začnu pěkně popořadí. Už mnohokrát jsem prohlásil, že si představuji cenu za celodenní paušál do tisíc korun měsíčně a za paušál mimo špičku do 500Kč. Pokusím se vysvětlit jak se věci mají. Jestli nám klesne cena za  nejpomalejší variantu ADSL také někam k tisícovce ( v což pevně věřím) tak by logicky cena za paušální Dial-up měla být výrazně nižší. Říkam logicky. Ve skutečnosti je to trochu složitější. Zatímco ADSL sít ČTc nezatěžuje,Dial-up má určité omezení - přesněji řečeno při určitém počtu trvale připojených uživatelů hrozí její zahlcení (třeba se někdo nedovolá hasičům nebo na záchranku)Podrobněji to vysvětluji v tomto článku.

Sám jste v předcházejícím článku uvedl, že obyčejný uživatel (a těch je 80-90%) nestojí o rychlost - touží po levném paušálním připojení a je ochoten akceptovat i ménší kvalitu a rychlost. Představme si proto, že jsme boj za paušál vyhráli, od zítra má každý možnost objednat si za vámi požadovanou částku 500Kč celodenní paušál. Téměř okamžitě si ho objednají i lidé v lokalitách, kde jsou dostupné jiné možnosti (ADSL,bezdrát,kabel) jenom proto, že je to levné. Do tří měsíců Telecomu spadne síť a bude mít v ruce nejlepší argument proč paušál už nikdy nezavést!!!

Proto je důležité vést jednání tak, aby se vůbec paušál spustil za nějakou kompromisní cenu a postupem času s odlivem zákazníků na ADSL by bylo možné i cenu u paušálu snižovat. Momentálně má ČTc 30 tisíc zákazníků kteří platí víc než 1000Kč měsíčně - to už je slušný potenciál - odhaduji že zhruba dvakrát tolik uživatelů má účet mezi 400-1000Kč pro ty by byl zatím paušál na období mimo špičku do 500Kč. Přiznávám není to to pravé ořechové - ale ačkoliv si vás vážím pane Hlavenka - jestli máte jiný nápad jak dotlačit Telecom k cenám, které naznačujete v článcích - můžeme se setkávat každý pátek na jednáních.

Shrnu tedy to co jsem se snažil vysvětlit:

1) Zvýšit rychlost a snížit cenu u ADSL (ideální řešení by bylo ponechat i nejpomalejší variantu ADSL 192/64 kb/s a stlačit její cenu s DPH i poplatkem za modem pod 1000Kč). Doufám, že snaha o "propojení" místo současného připojení bude slavit úspěch což by přineslo další skvalitnění služby a v důsledku větší konkurence i další pokles ceny.

2) Přesvedčit Telecom, že model Friaco je realizovatelný i v našich podmínkách,dohodnout se na několika variantách paušálu a spustit do 1.10.2003 skušební provoz na několika ústřednách. Ve skušebním provozu zmapovat chování uživatelů, doladit jednotlivé modely a od 1.1.2004 spustit paušál na celém uzemí.

Jak můžou pomoci jednotlivý uživatelé? Tím, že se budou o celou věc zajímat - ale ne pouze tak, že když někde vyjde článek tak si zanadávají  na Telecom - ale že každý podle svých možností přiloží ruku k dílu. Každý má možnost stát se jakýmsi "lokálním hrdinou" tento termín jsem si nevymyslel skutečně to takto fungovalo např. ve Velké Británii. Připravili jsme pro lidi průzkum (dosud se zúčastnilo 3684lidí). Kde jsou ti nespokojenci? Máte možnost říct, že máte o paušál zájem, kdyby průzkum neměl smysl jak tady pár lidí prohlásilo tak proč by ho podporovali někteří AO? Máte možnost podpořit výzvu podpisem a vyjádřit tak jakousi morální podporu boji za dostupnější Internet (už podpořilo 10021 lidí). Máte možnost odeslat stížnost (připravenou stačí pouze podepsat a odeslat) Máte možnost informovat své přátele, kontaktovat novináře, napsat na ministerstvo, kontaktovat svého poslance. Možností jak přispět k boji za levnější a dostupnější Internet je dost - já vím každý má svých starostí dost, ale pouze reptat nestačí.

Snad jsem alespoň některé z vás přesvedčil, že nám Telecom (vláda,ČTU) neposkytnou dostupnější Internet jen tak bez boje a proto si dovoluji apelovat i na uživatele co už mají alternativní druh připojení - vzpomeňte si na doby, kdy jste byli odkázaní na služby ČTc a budte trochu solidární s těmi co nemají na výběr.

 

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
PEpa  |  27. 05. 2003 07:47

Vas pripevek me nepopudil naopak je velmi vecny. A spravne jste narazil na 'peknou' nejen ceskou vlastnost, nadavat u piva v hospode ci pod clanky na internetu a nic jineho nedelat. Vazim si Vasi snahy kterou vynakladate na boj s Telecomem i kdyz me se to primo netyka, protoze jsem jiz prilozil ruku k dilu jinde a vim jake to je, kdyz se bojuje proti hlouposti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jirka Basak  |  27. 05. 2003 08:10

V kontextu celeho odstavce bych dal za pravdu spise p.Hlavenkovi. Sam mam obe varianty pripojeni k internetu (dial i bezdrat ..) a predstava, ze zaplatim o 17% vice (o cemz Vy zase neuvazujete vubec ...) za obe sluzby me docela desi. Tak jako vetsina lidi bych chtel pausal, ale take bych nebyl proti tomu, vozit si zadek v mercedesu ... . Proto je treba spojit obe varianty (uvazovat o zmene sluzby i podporovat Vami propagovane iniciativy ...). Sam jsem nekolikrat hovoril s p.Brouskem, poslancem Plzenska a mym ucitelem vypocetni techniky, ktery paradoxne nechtel o zadnych zmenach ani slyset(ze by nekdo "zatlacil" ?? ) ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dominik Adler  |  27. 05. 2003 08:19

No človíčku, já být p. Hlavenkou, tak po přečtení první věty Vašeho příspěvku, bych Vás poslal zpět na základní školu. Pokud chcete někde publikovat, Vy takynovináři, naučte se česky! Sebestředná drzost některých pisálků mě fascinuje. To si může opravdu na ten internet psát kdokoli?
Pokud Vám to ušlo, "aby jsem" je hrubá chyba. Správně je "abych". Jak trapné, trapné, trapné ...

Co se obsahu týče: nevím, co znamená chudý lid. Nevím, jaký chudý lid kdy bude mít zíjem o internet, protože je nutné brát v úvahu i cenu počítače. Pokud jsou dneska lidé, a není jich málo, co mají televize z dob hluboko pod rokem 1989, pak se mi nezdá, že tito se pohrnou do nákupu počítače kvůli nějakému internetu. Jednak na to nemají a nebudou mít peníze, zvlášť když se podívám na vládu ČSSD & Co. a její plány, a potom, co je jim po něm, na co by jim byl? Stejně jako jsou jim na nic knihovny, divadla a pod.

Ohledně připojení k internetu, ta Vaše anketa je třeba pro mě úplně na nic. Nemám zájem o žádný z uvedených modelů. Jediné, o co mám zájem, v dnešní době compjůtrů, je trvalé ničím (kromě rychlosti) neomezené připojení a to mám od UPC (zatím mi bohatě stačí 128/96). Samozřejmě tuto možnost nemá každý a tak je potřeba tlačit poskytovatele, aby to nabízeli. Myslím, že jakkoli omezené připojení (časově a datově, rychlost samozřejmě ano), je v protikladu s opravdu smysluplným využíváním internetu. Spousta služeb nemá bez trvalého připojení smysl. Používal jsem několik let dial-up, vím, o čem mluvím.

Abych se ukázal jako naprostý rýpal, chtěl bych ještě vzkázat mr. Hlavenkovi, ať se proboha nepouští do žádných větších akcí, jako jsou jeho politické a ekonomické teorie. Vzbuzují usměv. To raději pište svoje obvyklé okurkové zprávy z IT, prosté rozborů, prosté teorií. Když tak čtu některé weby, zjišťuji, že bych mohl být takynovinář. Nevím ale proč si myslím, že je k psaní potřeba vzdělání, zkušenosti a um

Pěkný den všem s pevným i bez.

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
O.K.  |  27. 05. 2003 09:04

A které weby o IT obecněji byste doporučil? Přiznám se, že nic zajímavého o HW+SW+"něco kolem" neznám (moje chyba). Záběr Živě mi celkem vyhovuje, ale mám dojem, že ne všechny články jsou opravdu od lidí věcí znalých.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  27. 05. 2003 09:12

Ještě třeba www.cdr.cz nebo www.pctuning.cz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
DELCOP  |  27. 05. 2003 14:31

www.pctuning.cz a www.technet.cz - ten je už v současnosti co do rychlosti zveřejňování aktualit, rychlejší než Zive (bohužel)...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dominik Adler  |  27. 05. 2003 15:01

Něměl jsem samozřejmě na mysli, že všechny zprávy na Živě jsou okurkové, dokonce ani všechny páně Hlavenky nejsou. Ale pořád lepší okurková zpráva z oboru, než fundovaný rozbor ekonomiky ČR.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  27. 05. 2003 09:11

Vážený pane Adlere,

příspěvěk pana Sovy je tu qůli něčemu jinému, než qůli pravopisným chybám. Já Vás také nekamenuji za váš "zíjem". MRHLAVENKA si zde může psát co chce (třeba i malovat sněhuláky) a vám do toho až zase tolik není. Pokud se vám jeho články nelíbí, nečtěte je. Přinejmenším příjde Živě o pár impresí.

btw: Píšete, co by lidé neměli dělat. Můžete prosím navrhnout co by měli dělat lépe, aby to zlepšilo situaci na našem trhu s telekomunikacemi pro koncové zákazníky?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dominik Adler  |  27. 05. 2003 16:02

Jistě, chodit k volbám a nevolit idioty, i když uznávám, je to dneska potíž. Celkem chápu chování ČTc. Žádná firma nebude dobrovolně do něčeho investovat, pokud ji k tomu netlačí zákon nebo konkurence. Vzhledem k situaci, jaká na našem telekomunikačním trhu je, kdy není pořádná konkurence, se nelze divit, že ČTc nemá moc chutí investovat velké peníze na to, aby masy mohly mít levný internet. Až se páni nahoře dohodnou a konečně se situace někam pořádně pohne, budou na trhu firmy srovnatelné (alespoň jako v GSM), pak můžeme čekat, že se situace vyřeší sama, tedy standardními cestami tržního hospodářství, což je to, co jsme tu chtěli. Privatizace, rozdělení, co já vím, kolik je cest? Nechci si tu vylévat myšlenky o úplatcích, korytech a podobně, i když možná i to s tím má co dělat.
Result: Vytvořit tržní prostředí, umožnit plnou konkurenci, a jsem přesvědčen, že pak to půjde snáze. Důkazem budiž, že dceřiná firma ČTc, sice Eurotel, která už paušální připojení k internetu zavedla, protože v tom nepochybně vidí svoji konkurenční výhodu a nikoliv proto, že by se slitovala nad nebohými dial-upisty. Jak na tohle zařídit? No jedině volbami. Pokud už ale je situace, jaká je, pak jistě občanské aktivity podobného ražení, jako výše uvedená, mají svůj smysl, protože alespoň říkají státu, že něco není v pořádku. Domnívat se ale, že se ČTc ustrne a ustoupí nátlaku veřejnosti, je přinejmenším naivní. Proč by to dělal? Z dial-upu má dost peněz a nějaké ASDL by se mu vrátlilo až za mnoho let. Navíc, jak můžeme v médiích sledovat reklamy na zastaralou a přežitou technologii ISDN, je nám jasné, že ČTc nakoupil hodně ISDN modemů a jiné související technologie teď je nechce vyhodit oknem.
Ještě podotýkám, že se jedná o můj názor, podložený jistě zkreslenými informacemi, ale snad ne příliš.

Živě je můj oblíbený server už mnoho let a zajímavé články jsou na něm často. Sice mi na českém internetu chybí nějaký opravdu komplexní server s mnoha zprávami, ale co o bychom také zadarmo chtěli, že?. Pokud už někoho kritizuji, pak proto, že dobrá práce se chválí sama. Pan Hlavenka má světlé chvilky , ale sněhuláci by mu tady moc nepomohli. Přišel by o reklamu a tím i o chleba.

No a ještě k chybám. Pokud něco píšu a jsem muž z lidu, mám právo na chyby, i pravopisné, i když se ztrapním, ale pokud si říkám publicista, novinář a podobně, nikoliv. Překlep není srovnatelný s hrubou pravopisnou chybou. Myslíte se, že nemám nic lepšího na práci, než po sobě číst příspěvky, jestli jsem se nepřeklepl?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr Klimovic  |  28. 05. 2003 07:40

Trh vsechno vyresi? Myslite? Mame tu volny trh v politice. Muzete si volit koho chcete a presto, ze jednotlive politicke subjekty spolu volne soutezi, nemam pocit, ze by jsme se meli nejak fajn. Cele to totiz narazi na nezajem spotrebitelu (obcanu), vyuzivat paky, ktere jim trh dava do ruky. Samotne volby nic neresi. Podstatne je pak nasledne chovani volicu. Volic si odvoli a ma zase ctyri roky klid. Jenomze oni se politici musi hlidat, musi byt mlaceni pres prsty atd... Stejne jako v trznim prostredi. Spotrebitele stejne koupi to, co jim reklama narve do hlavy, takze ta zpetna vazba moc nefunguje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  28. 05. 2003 09:13

Asi jsem trochu mimo - jak mohu, jako colič sankcionovat svého politika?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  28. 05. 2003 09:36

Sorry - volič, ne colič.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr Klimovic  |  28. 05. 2003 10:05

Vy jako jeden jediny nijak. S tim prave tenhle system pocita. Finta je v tom, ze se volici musi sami domluvit a dat dohromady sve prostredky. Od obligatnich masovych dmonstraci az po vtipnejsi akce typu, kazdy posle jeden dopis, nebo kazdy den ma nekdo sluzbu pri sledovani politika, apod. Jenomze soucasny system samozrejme tezi z toho, ze obcane se nedomluvi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rada  |  28. 05. 2003 16:26

Proto právě současný stav internetu politikům vyhovuje. Ty masy, ta většina internet pořád nemá. Z oficiálních médií se často nic nedovědí a tak je tok informací jen pro ty vyvolené, co mají přístup (většinou v práci).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Pizi  |  28. 05. 2003 16:38

Jenomze rada z nich ho nema, protoze ho ani nechteji.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rudidlo  |  29. 05. 2003 08:27

A nechteji ho, protoze nevi, co jim muze poskytnout. Pod pojmem Internet si rada z nich predstavuje jen prostredek na ztratu casu a "chatové" vybití pro pubertaky. Zacarovany kruh.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Michal  |  27. 05. 2003 09:20

Těch prohřešků proti češtině by se dalo najít určitě víc, jen tak namátkou uvedu "skvalitnění služby" a "skušební provoz". Autor má zřejmě averzi k písmenu z.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
VR  |  27. 05. 2003 10:17

Pro ty, co nesledují na Živě situaci ohledně ADSL a Internetu, bych rád po několikáté podotkl, že pan Sova nikdy nenavštěvoval české školy, protože do svých x let v Čechách nežil. Proto si myslím, že by se spíše měla ocenit jeho odvaha něco napsat, než neustále poukazovat na občasné pravopisné chyby. Chtěl bych vidět Vaše písemné projevy v cizím byť příbuzném jazyce.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sova Miloslav  |  27. 05. 2003 10:25

Záměrně jsem psal naostro a nenapsal si příspěvek nejdřív někde ve wordu, který by mi „skvalitnění“ a „skušební“ určitě opravil. Vidíte a naše povaha se opět ukázala. Místo, aby někteří přemýšleli nad smyslem příspěvku hledají v něm chyby. Něco jiného by bylo, kdyby příspěvek vyšel jako článek to by vaše výčitky byli oprávněné. Takže k tomu pravopisu mám pro všechny dnešní diskutující pouze jedno sdělení, v mém příspěvku je přesně 11 pravopisných chyb a občas nějaká ta interpunkce. A na otázku proč neumím česky lze odpovědět pouze jediné – česky umím moc dobře je to můj rodný jazyk, akorát jsme ve školce gramatiku neprobírali. Stejně tak bych se já mohl zeptat proč neumíte slovensky,rusky,německy?
 
Ale pojďme k věci: jeden čtenář tady napsal, že mě přeřazení s nižší do vyšší sazby DPH vůbec nezajímá. Jak jste na to proboha přišel? Už před 4 měsíci  jsem jako jeden s prvních upozorňoval v porovnání cen ADSL se světem, že je třeba brát ohled na to, že státy s kterými se porovnáváme už vyšší DPH mají zatímco u nás není – takže ve všech srovnáních na tom budeme za pár měsíců ještě daleko hůř než dnes. A když jsem na tiskové konferenci novinářům vysvětloval proč jsme 6-krát dražší než státy EU – už jsem mimo jiné počítal s 22 procentní sazbou DPH. Bohužel naši poslanci nepřekvapili svojí rychlostí jen mě, ale dovolím si tvrdit že i většinu dobře informovaných ekonomů, když tento bod neplánovaně zařadili na projednání v poslanecké sněmovně a bez vážnějších problémů schválili.
 
K druhému postřehu : „já mám UPC, takže vaše anketa je pro mě na nic“ – to je sice pravda, ale nic vám nebrání být solidární a alespoň o ní informovat, určitě máte ve svém okolí někoho známého, který trvalé připojení nemá.
 
No a k samotnému problému zdražení: přechod na vyšší sazbu DPH byl nutný – jednou chceme do EU, EU to požaduje, tak se nedá nic dělat. Ovšem co poslanci národu zapomněli  sdělit je to, že sice po nás požadují vyšší sazbu, ale už nám neurčují kolik má být a já se ptám proč zrovna 22%? Jestli někdo náhodou ještě nečetl včerejší Lupu nebo naší bleskovku dovolím si odkázat aby jsme měli přehled jak vysoká je sazba DPH v jednotlivých státech EU.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dominik Adler  |  27. 05. 2003 16:26

Omlouvám se, ale jsem alergický na jistý typ pisálků, Vy zřejmě (soudím po přečtení reakcí) mezi ně nepatříte, a tak mi promiňte mou chybu. Můj názor k věci je někde výše.

Pěkný den všem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
oval  |  27. 05. 2003 10:40

Kdyz uz kritizujes nekoho za preklepy a hrube chyby, sam se jich tez nedopoustej.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
dadab  |  27. 05. 2003 20:36

Co udelat pod kazdym clankem DVE diskuse:

1.Cestina - carky, hacky, y/i pro zajemce

2. K veci - tam bychom se mohli bavit o podstate problemu

Koho bavi cist polovinu prispevku o tom, kdo udelal jakou gramatickou chybu?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  28. 05. 2003 21:28

Samozřejmě nelze nikoho kamenovat za to, že žil delší dobu v cizině a české gramatice se prostě odnaučil, ale na druhou stranku je otřesné si číst něčí příspěvek, který obsahuje tucet chyb s/z, i/y a je to člověk, který kompletně absolvoval devítiletku. Mělo by se samozřejmě diskutovat k věci, ale také by se mělo diskutovat tak, aby diskuze obsahovala co nejméně chyb, aneb jak chcete věřit názoru někoho, kdo napráská do text 20 chyb a je to čech, který odchodil základku?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sova Miloslav  |  28. 05. 2003 23:16

Neodnaučil, prostě jsem se s českou gramatikou nikdy nesetkal Ale ty 2 chybičky ve vašem příspěvku vidím i jáJ Doufám, že zítra nenajdete chybičky v mém článku, to by mě mrzelo víc.
 
 
 
 
 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  28. 05. 2003 23:42

Heh, tak teď jste mě dostal. Já chyby v něčím postu nevyhledávám, jen to se mnou zatřese když vidím nějakou brutální hrubku(ky), třeba "Bil jsem se včera umít v lázních." - To je silné kafe.

Nicméně, ten můj post byl zaměřen spíše na to, že není od věci psát spisovně a že diskuze by měla být k tématu, ale i přesto by se mělo dbát na pravopis. A nebyl přímo na někoho zaměřen.

PS: doufám, že v tom mojem postu není nějaká "brutální" hrubka (viz. výše :) ), kvůli které bych musel změnit přezdívku a e-mail.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Wolf  |  27. 05. 2003 10:54

Booože, booože. Už je tu další mravokárce, který se spíše pozastavuje nad jedním slovním spojením, než nad tématem. Prosím Vám, než zase budete něco publikovat tak si po sobě ten výplod nejdříve přečtěte! "... je trvale ničím", co to vlastně trvale NIČÍTE pane Adler ?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dominik Adler  |  27. 05. 2003 16:21

Neničím nic. ničím neomezené je trvalé připojení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
alovka  |  29. 05. 2003 12:51

Prosím Vás. Koho myslíte, že zajímá jestli někdo napsal "aby jsem". Jedinou osobu asi Vás. Myslím si,že tady je důležitější obsah a ne pravopis. Na to Vám každý SERE. Běžte si dělat korektury někde jinde. Můžete také něco užitečného udělat, když půjdete učit Rómy Česky. Hlavně už nás tady neotravujte.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin2  |  27. 05. 2003 03:24

A pro ty, co by se chteli pristehovat do Prahy za praci nebo treba levnym internetem ma nase socialne ohleduplna vlada dalsi vymozenost, regulaci najemneho. Kvuli tomuto bolsevickem bordelu je trh s byty v otresnem stavu, prazsky pepik ma pronajaty byt za 2500, honza z vesnice nema u naprosto shodneho bytu sanci dostat cenu nizsi nez 12000 (a to vetsinou primo od pepika co ten byt nepotrebuje a pronajima nacerno). Pro beznou rodinu je pak stehovani do Prahy absolutne nemozne. Po deregulaci by za ten byt jak pepik tak honza zaplatili oba stejne cca 7000. Ale to ne, na chatru musi byt prisnost, jenom at honza hezky opravuje za plne ceny svuj domek, jeho dane jdou mimojine na dotace prazskych regulovanych parazitu. (viz vladni program obnovy panelove vystavby) Pocinani vlady (i tech predchozich) je tak socialni jako kazda jina zlodejina. Pokud prazaci nechapou, proc jsou v ceske krajine tak "oblibeni", doporucuju patrat timto smerem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vasut  |  27. 05. 2003 07:44

Jsem prazsky pepik a k regulovanemu najemnemu jsem si dodnes ani nepricich, takze to asi nebude dobry pripad rozdeleni prazaku a neprazaku. A jen malickost - prazaci asi vetsinou neresi jestli jsou oblibeni nebo ne, takze asi patrat nezacnu 8-))

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoodOk  |  27. 05. 2003 09:26

Prazaci jsou tak neoblibeni, protoze v jejich spolecenstvi dosahuje pomer arogantni pitomcu a lepivych vlezdoprdelku mimoradnych hodnot. Co je na tom nejsmutnejsi? Mnoho z nich bylo jeste pred par lety na urovni hloupeho Honzi z Vidlakova, schopneho obsadit lead tak misto skladnika v mistni jednote.l

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
AP  |  27. 05. 2003 09:41

Zase jeden závistivec. Ale ono není co závidět. Ale mohl by se tento pisatel naučit česky. "...urovni hloupeho Honzi (y)! ". Také nechápu proč by všichni pražáci měli být pitomci a vlezdoprdelkové. To samé se dá říct o vidlácích někde z Horní Dolní, neee? Tak opatrně...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Standa  |  27. 05. 2003 10:03

Panove nehadejte se... za posledni desitky let se do Prahy z venkova (hlavne z moravy) pristehovalo tolik "baliku", ze pokud nekdo na venkove mluvi o "arogantnim prazakovi" tak z vysokou pravdepodobnosti mluvi u nejakem pristehovalci, kteremu jeho novy domov tak stoupl do palice, ze se ve sve puvodni domovine chova jako arogantni hovado.

Prazaci, kteri se v Praze narodili - coz myslim staci jako specifikace - totiz maji spis tendenci z te "uzasne" Prahy odchazet na venkov a naopak se snazi byt co nejvice venkovany.

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  28. 05. 2003 20:08

Pražáci, kteří se v Praze narodili že mají tendenci odcházet na venkov? Buhe he he he he he ... Úáá ha ha ha chá cha cha cha cha chá.

Tak maximálně na víkend si zajedou na chatičku (vilu jak hovado) někde na venkově, kterou si koupili chudáčci ze svého malého platu cca 30 000 čistého a se kterým mají potíž vyjít, protože (jsem četl kdysi v novinách) jsou oproti maloměstksým oblastem znevýhodněni, protože si nemohou nic vypěstovat na zahrádce a musí tak všechnu zeleninu kupovat. ROFL!

Myslels to tak? Hele? Ještě, že jseš pražák, viď? (schválně co znamená "rožni" nebo když ti řeknu "cipe" a co třeba "papuče")

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
GRG  |  29. 05. 2003 07:03

WOW ... no na to se ti dá říct jen jedno. Seš cip a asi ti v Ostravě implantovaly místo mozku ingot

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  29. 05. 2003 19:13

 he he, ještě že nejsem Ostravák.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zajdee  |  29. 05. 2003 12:15

rožni = rozsviť nebo rozdělej oheň, jak se to vezme

papuče = skoro pantofle , jinak slyšeli jste tu studentskou písničku Koupim ti papuče ...?

co je cip nevím, ač jsem vidlák (vesnice s cca 1700 obyv.)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoodOk  |  29. 05. 2003 09:54

Pokud povazujes statni spravu za elitu naroda, tak te uprimne lituji. Pokud ne, rad bych pripomel, ve keteremze to meste je vetsina dulezitych uouradu nalezla. To, ze hodne z nich se v Praze ani nenarodilo, jsem chtel zminit posledni vetou. Ale na svem tvrzeni o aroganci a vlezdpoprdelismu si trvam (a nemam tim proboha na mysli vsechny prazaky, jak si to pochopil ty).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
.md  |  27. 05. 2003 10:24

bohuzel nemate pravdu

tim ze je bytu nedostatek tak i pri uvolneni najemneho stale bude pepik radeji byt drzet nez by ho pustil, neni totiz hlupak a vi, ze pokud honza bude chtit bydlet v praze, tak si bude muset priplatit misto 12kKc treba 16kKc (protoze bytu je malo a on si nemuze vybirat)

nakonec, byt v praze se da pronajimat i cizincum za o hodne vic

problem neni v regulaci, ale v nedostatku bytu a pokud si myslite ze hned po zruseni regulace nastane s bytama raj, jste slepy romantik

problem prahy je, ze uz neni kde stavet (skoro), takze vznikaji satelitni mestecka a sidliste "kus" od prahy. jenze to uz je rozdil, metro tam nejezdi a bez auta jste tam jako na te vesnici

deregulace najemneho by byla fajn kdyby existovala alternativa. kdybych si mohl rict, ze tenhle najem je moc, tak radeji pujdu do mensiho nebo ze mam na vic a ze tedy rad prejdu do vetsiho. proste bych zasel na magistrat a oni mi dali vybrat kde zrovna ted je neco volneho

verte mi, vim o cem mluvim, zrovna totiz v praze menim byt - statni za statni a radeji ani nebudu rikat kolik doplacim

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Marek  |  27. 05. 2003 14:34

Dovolim si nesuhlasit celkom. Bytov je dostatok, o tom som sa sam presvedcil pred 2 rokmi, ked som prisiel do Prahy. Nie je problem prenajat si v Prahe byt, pokial napr. mam cenovy strop 10.000 CZK. Staci si pozriet ponuku prenajmov napr. na www.reality.cz, alebo zavolat do par realitiek a za chvilu ma clovek byt. Mne to napr. trvalo 2 tyzdne a to len preto, ze som nebral hned prvy byt, ale pochodil som ich asi 7, kym som si vybral ten spravny (mimo centra, na metre, s internetom od UPC...).
A podla info, co som nedavno cital, trh s bytmi je v Prahe "prehriaty", t.j. ceny za predaj (aj prenajom) su premrstene a coskoro pojdu dolu. Ludia cakaju, ze so vstupom do EU ceny ich bytov porastu, ale neviem, preco by tomu tak bolo... Takze moj nazor je taky, ze tie ceny za prenajom, co su teraz, su tak akurat nasponovane a vyssie uz asi nepojdu. Ine je to s lukrativnymi a luxusnymi bytmi v centre, ale tych je male percento, tie nemaju vplyv na celkovu situaciu s bytmi.
A co sa tyka prenajimania cudzincom, tak tych tiez nie je vela. A pokial nie su hlupi, tiez nezaplatia viac ako je normalne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin2  |  27. 05. 2003 20:40

Omyl, v Praze je 494bytu/1000obyvatel, prumer EU je 380bytu/1000ob.
Viz http://www.czso.cz/cz/sldb/

Bytu v Praze je ve skutecnoti nadbytek, nedostatek je umely a je zpusoben jen a pouze regulaci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Marek  |  28. 05. 2003 08:58

Presne tak ! Bytov je naozaj dost, nie je problem v Prahe zohnat prenajom (podnajom). Ale "vdaka" regulovanemu najomnemu je situacia taka, aka je

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Bub  |  05. 06. 2003 14:24

Tak tak, jako "nemilovany" Prazak  navic pracujici v realitce musim rici, ze bytu je dost !!!! neni ovsem dost bytu za regulovane najemne. Navic neni pravda,, ze Prazaci chteji regulaci. Regulaci chce vlada aby ji meli vsichni radi. Ale v Praze je take spousta rodinnych domku (bez regulace), druzstevnich bytu (bez regulace) a navic jestli vase dite chce odejit z domova a postavit se na vlastni nohy, take si musi pronajmout byt za trzni. regulovane byty maji tedy pouze lide, kteri si dekret prinesli ze socialismu, drzi se ho zuby nehty a casto i podvodne byty pronajimaji.

A k tem cenam I. kategorie v Praze cca 37 Kc za metr2 mesicne. Trzni cena std bytu cca 150 az 200 Kč metr2 mesicne. Odhaduje se, ze po deregulaci bude cena vsech bytu v prumerne lokalite /samozrejme Mala Strana vyssi/ asi kolem 100 za metr2 mesicne.

Ale to vlada nedovoli (a nedovolily ani ty predchozi)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jirka K  |  27. 05. 2003 10:30

Jsem další pražský Pepík. Dělám v průměru 11hod denně. Bydlim v paneláku, kterej za vlastní prachy dáváme dohromady (jestli si někdo myslí, že z programu na obnovu pan. výst. lze získat prachy tak ho lituju). Každý léto koukám na dovolený na vesnický pracanty (jsou k vidění v každou denní dobu v hospodě). Nevim jestli tam maj příležitost makat, ale evidentně jim to vyhovuje. Jedinej rozdíl v nespokojenosti je, že já nadávám na UPC a MHD, zatimco oni na věci který mě nic neříkaj, ale ani já ani oni hlady nechcípáme. To, že se nemůže nikdo z nich prosadit v Praze je pustá lež. 1/2 mých spolužáku na vejšce bylo z vesnice a kdo chtěl ten se chytil. Nechápu proč tady děláte takový vlny??

Zpátky k článku - ta propast se podle mě nezvětšuje. Je stále překonatelná a stále tak velká jak byla už od středověku. Jen forma kultury a informací se mění. Podobnejma rozborama jako je ten v článku lze dokázat cokoliv - SPARTU NA NÁS!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Yaroukh  |  27. 05. 2003 14:47

Rec byla o RODINE, ne? Nikdo netvrdil, ze se v Pze nikdo z vesnice nemuze prosadit. Pochopil jsem to tak, z epokud by nekdo sel za praci do Phy, rodinu s sebou muze prestehovat jenom tezko.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Titus  |  27. 05. 2003 12:20

Hm ty jsi opravdu rozumka.

To si četl kde?

Já jsem ten pepík ale musím bydlet u rodičů protože se svým podle celorepublikových měřítek o cca 4000,- menším podprůmerným platem nemám na to abych si mohl získat jakýkoliv byt a to při stávajícím stavu ani za 25 let nenašetřím. A podnajem? nejlevnější a solidní podnájem co jsem viděl byl za nějaký 3000,- ale bez poplatků na elektriku atd a jen za jednu mancardu(pokoj sdílený z několika lidma jen pro to aby si dotyčnej pronajímatel napastil kapsy. Fuj je my z toho zle.  Chalupu taky nemám a nikdy jsem neměl. Auto taky nemám a ani o něj moc nestojím i kdybych měl třeba na Porsche.

A najmout si byt na dobu aby člověk mohl v klidu žít až do stáří? kde já bych vzal? minimálních 800 000,- za nějakou garsonku? A holý nájem který jsem nejmenší v inzerátech viděl byl za asi 5-6000,- a to nehovořím o elektřině a službách takže to je cca okolo min 8000,- měsíčně což dosahuje hodnoty mého čistého platu. A to dřu jako mezek.

Za poctivost a za dobrotu na žebrotu. Hlavně že se mocipáni a hrabavci maj dobře. Jestli UPC kvůli službám zvedne internet na  1750? (platím to napůl z bratrem) Tak ho budu muset nechat odhlásit a nebo nechat ten základ.  Ale to už to budu mít opravdu jenom na to surfování a už si asi ani po internetu nezahraju.

Takže fajn ty nahoře těm je to u prdele protože co je při jejich platech 20 000,- - a víc nějaká 1000 navíc měsíčně? Jich se to tolik nedotke. Ale co my ostatní poctivě pracující? Co nekradem a nepodvádíme?

Jako by nestačilo že je čím dál víc lidských zvířat tak nám to budou ještě pěkně osolovat že za chvíli nebudeme mít ani na pořádné jídlo abychom zaplatily ty všechny poplatky.

 

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Marek  |  27. 05. 2003 14:45

Da sa v Prahe zohnat prenajom aj za 3-5 tis. KC. Sice nie priamo, ale niekde mimo (napr. Ujezd, Pocernice a pod.), ale chodi tam MHD a na metro je to nejakych 10-15 minut, takze No problem ! Ale chce to trochu viac zhanat a aj trochu stastia, aby clovek narazil na dobre podmienky.
Jeden znamy tak byval v rodinnom dome, mal k dispozicii cele poschodie len pre seba a v tej cene bola uz aj veskera spotreba energii.

A mimochodom, nechcem sa Ta dotknut, ale pracovat za 8.000 cistej mzdy ? To sa mi zda nejako hodne malo, nielen na Prahu. A ked spominas 20.000,- plat, tak to nie je nic zvlastne, povedal by som, ze na Prahu je to taky priemer. Jasne, ze zalezi na konkretnej profesii a vzdelani...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Malwick  |  27. 05. 2003 15:55

Na tvém příspěvku je až příliš evidentní, že jsi ze Slovenska a české podmínky moc neznáš. Plat 8000 měsíčně je opravdu častý, a to i v té naší božské a zahnojené Praze.
Fakt, že zrovna ty jsi sehnal extra levný podnájem ještě neznamená, že jej má šanci najít každý.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Marek  |  27. 05. 2003 16:04

Mozno nepoznam ceske podmienky, ja som sem isiel s urcitymi predstavami o svojom plate a pokial by som nedostal ponuku, co by mi vyhovovala, nesiel by som sem. V obore IT nie je problem zohnat pracu za 20-30 tis. KC, pokial clovek nieco vie. Ale chapem, ze su aj profesie, kde sa tak dobre nezaraba, nechcel som sa nikoho dotknut, ale naozaj mi tych 8.000 cisteho pripadalo malo.

A co sa tyka bytov. Myslis si, ze 10.000 je extra levny pronajem (nie podnajom, to je nieco ine) ? Pretoze ja som za byt platil 10.000 mesacne (vcetne energii). Ano, najst takto "levny" podnajem nie je absolutne ziadny problem, za tym si stojim. A takisto, pri troche snahy a stastia, nie je problem najst aj lacnejsia  slusny podnajom, akurat to nebude priamo Praha, ale blizke okolie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr V.  |  27. 05. 2003 22:21

Hmmm, a ty jsi priletel kdy? A odkud? Z jiny planety! Jsi trochu mimo realitu, mladiku! Uz i na Kladne, ktere se pomalu stava nocleharnou Prahy, protoze je skoro stejne daleko, jako jiny "satelitni sidliste", se pronajem pod 6000Kc nesezene. Vrat se tam, odkud jsi priletel!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Yaroukh  |  27. 05. 2003 14:55

1) kdybys na Porsche mel, tak si auto urcite poridis - budto si tu lzes do kapsy ("kysele hrozny"), nebo ses fakt divnej :o)
zatim auto nemam, ale i kdyz se bez nej zit da, auto rozhodne chci ... je to uplne o necem jinym, kdyz mas volnej vikend, vyrazit nekam autem, nez studovat kdy co jede, kdy to jede zpatky, jestli je potreba mistenka, co se mi vejde do ty jedny tasky, jak daleko je to od autobusu napr. qode, jestli vydrzej deti necurat, jestli nechcipnu v autobuse vedrem, jestli si vedle me nesedne upocenej duchodce atd. apod. ... a to se bavime jenom o ty prakticky strance - nemluvime o tom pocitu RIDIT

2) jako prumerny zamestnanec si nad pomery nebudes zit nikdy ... tedy "nikdy" neni uplne vystizne, ale jenom poctivost ti k vyssi zivotni urovni nepomuze - to chce trochu podnikavosti nebo aspon SE NEUSTALE VZDELAVAT + hlavne UMET TO PRODAT
navic U NAS nemuzes cekat buhvico - nezapominej, ze jsme tu meli x-desitek let ty zas_any komance, takze je porad co spravovat, a ted mame ve vlade pro zmenu vetsinou naprosty budizknicemy, patlaky a/nebo krivaky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Titus  |  28. 05. 2003 11:20

No neříkám že bych nechtěl jako aj i chtěl ale musel bych se naučit lépe řídit. Ale nejsem z těch frajerů co si vozej prdele z pohodlnosti a místo aby udělaly pár kroků za roh kde maj delvitu tak sednou do auta a jedou si koupit jenom cigára flašku chlastu. Navíc praha je nechutně přecpaná autama, není ani kde zaparkovat a to nemluvým o chování řidičů. Bejt to na mě tak minimálně 1/3 jich má dávno zabavený řidičáky.  A do kapsy si teda určitě nelžu.

Ano na výkend či když má člověk volno samozřejmě že je to více než dobré.

No nevím ale co asi dělám když dálkoévě studuju a musel sem kvůli tomu za ty 3-4 roky vystřídat asi 8 míst a z toho asi rok bez práce když sečtu ty přestávky? No a o prodeji? Když nějakej ukáže že má VŠ diplom tak ho vezmou jen kvůli diplomu i když je to hrozný hovado a neumí ani polovinu toho co já a to nemluvím ani o znalostech toho oboru.

A nymyslím si že by za všechno mohly komanči. Se pedívej na ty dnešní hovada ve vládě. Jenom kradou. Bylo až až času aby se z touhle republikou něco udělalo a dala se dokupy.

Bejt to na mě tak telekom si nechám státní ať mám nad ním kontrolu a nad poplaty a taky na jeho hospodaření. A když to spočítám tak ADSL jsme tu mohly mýt minimálně už od 1 dříve a s pokritím většiny republiky.  To že je někdo nebo že jsou ti nahoře neschopný a většina těch pod nima jim jen notuje a leze do pr... tak na to se můžu akorát vys.

 

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jura  |  28. 05. 2003 20:40

No, není pravda, že pokud je podnik ve vlastnictví státu, tak že stát by mohl (v tomto připadě Telecomu) regulovat poplatky. Pokud je podnik státu, tak státu jdou z toho prachy a stát navíc neručí za případné ztráty podniku a jako takový se proto snaží vydrbat z toho podniku co nejvíce. A pokud stát nebude mít v ČTc svůj podíl a poskytne dobré podmínky alternatiívním operátorům a prostřednictvím antimonopolního úřadu zajistí, aby Telecom MUSEL svou síť a své ústředny pronajmout těmto providerům za ROZUMNÉ ceny, tak vznikne bez monopolní prostředí a poplatky (by podle všech pravidel) měly jít dolů, tzn. nebude třeba regulace ze strany státu (i když tady by to bylo žádoucí). Stejně stát má nadpoloviční většinu (pokud mě pamět neklame tak 51%) a může si tedy odhlasovat všechno co chce a poplatky nereguluje, takže tudy cesta nevede.

Co se týče ADSL, tak to je úplně utopené. Pokud k měsíčnímu paušálu za telefon (+ vyvolané impulsy) máte zaplatit ještě 1200 Kš za ADSL + cenu za pronájem modemu, dostanete se (s tarifem Standard) někde k 1500 - 1700 Kč za Internet (neomzenou 512 download s overbookingem 1:50 - v menším městě to jde, ale nevím jak to za pár měsíců bude v té vaší Praze, myslim, že to půjde k čertu)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Fido  |  27. 05. 2003 13:29

No ja teda nevim. Ja sam prazak nevim co to je regulovany najem. A ono to v jinych mestech vypada jinak? Jinde se najmy nereguluji? A taky jen nekomu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  27. 05. 2003 02:22

jak socdemácká vláda vládne pro obyčejné lidi

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
zdenda  |  27. 05. 2003 01:48

Tak tomu se rika podpora vzdelavani a Internetu, hodne veci ktere vim jsem se naucil jen diky Internetu. Kdyz jsem chodil na stredni, tak jsem si platil Internet z brigad, bylo to drsne... zkuste vydelat cca 1000,- mesicne kdyz je vam 16 let Znam hodne kluku a holek co chtej internet, ale rodice ho odmitaj platit(nebo jim zaplatej treba 100,- mesicne). Jsem z male vesnice, kde je bezdrat nedosazitelny(cenove, ty firmy se snad zblaznily), s ADSL je to take dost nerealne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ray  |  27. 05. 2003 20:42

S ktere jsi vesnice ? Mohl bys mne to poslat na mail?

Moc rad bych to porovnal s podminkama u nas na dedine. Dík.

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
cc  |  27. 05. 2003 00:44

Čert nám byl dlužen tu vzdělanou chudinu, kdo je naučil číst? No teď se to zlepší.  

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
kelvin  |  27. 05. 2003 21:11

Zlepsi? To se jako cist odnaucis?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Honza  |  27. 05. 2003 00:31

Tyka se zvyseni DPH i software? A kdyz jo, tak odkdy?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tom  |  27. 05. 2003 08:09

Software měl dodnes 5%,takže zdraží taky...mrzuté.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
NoNaMe  |  27. 05. 2003 09:45

Software se jiz zvedl v minulosti na 22% (tusim v r 1999), pokud se kupuje jako celek s PC v OEM verzi, ale ma to hacek (resp. ma to tak byt). Pokud se rozepise na fakturu, pak tam  muze byt 5%. 22% se tyka zejmena pri konfiguracich PC v nichz uz je uveden software jako komponenta a na fakture je pak uvedene jen PC, software je na konfiguracnim liste. Ale toto se tyka spise firem, nez domacnosti a tem je to jedno, jsou-li platcem DPH. Da se to obejit onim rozpisem...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
madmax  |  27. 05. 2003 21:29

Na SW je pořád 5% a nikdy zatím nebylo jinak, v této vlně "lezení_do prdele_důchodcům/voličům" socani snad se zvýšením nepočítají. Alespoň to nikde neavízují - zakon o DPH zatím nikde není v plné podobě. No jestli ale SW, CD a DVD zdraží o dalších 17%, no to se asi RIAA a spol. zasmějou... Socani to přeřazení řady služeb zlehčují a tlápou pouze o kadeřnictví a opravě obuvi, kterří jsou stejně z 90% neolátci DPH, takže se jich to zvýšení DPH přímo nedotkne. To proto, aby si obyčejný člověk myslel, že pro nás č$$d vlasně dělá to nejlepší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
venomak  |  28. 05. 2003 19:01

Audio CD jiz jsou 22 procent, takze zdrazeni nepada do uvahy..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor