Dražší Internet kvůli DPH zvýší „digital divide“

Obyvatelé velkých měst a bohatší lidé budou mít příští rok Internet zřejmě levnější než nyní; ostatní si připlatí. Není to poprvé, kdy „citlivý“ zásah jen zvětší propast mezi odlišnými vrstvami obyvatelstva.

Plánované (ještě ne definitivně jisté) přeřazení většiny produktů a služeb, na které se dosud aplikovala nižší sazba daně (5%) do vyšší (22%) postihne rovněž připojení k Internetu. Koncoví uživatelé tak zaplatí příští rok o 17 % více; tak velké skokové a současně plošné zdražení přístupu k Internetu ještě nikdy neabsolvovali. Je to skutečně ta nejhorší zpráva pro uživatele Internetu, jakou mohli dostat?

Připusťme, že srovnání dvou sazeb DPH na jednu muselo dříve nebo později přijít, a že to, že se tak děje k roku 2004, znamená, že nastává spíše později než dřív – o mnoho déle už oddalovat nešlo. Na druhé straně ale mohla vyšší daňová sazba poklesnout, průměr zemí v našem blízkém okolí se pohybuje někde mezi 19-20 %. Není tedy v tomto případě až tak na koho nadávat (respektive obligátní cíle jako Český Telecom či ministr Mlynář vinu nenesou) – pokud bychom mermomocí chtěli ukázat na nějakého viníka, pak je jím příliš rozhazovačný český stát, což je ovšem produkt všech vlád, které jsme od roku 1989 měli, nikoli jen té poslední.

Budeme příští rok platit za Internet o šestinu více peněz? Odpověď na tuto otázku ale rozhodně nezní „ano“. Někdo bude platit stejně (změna sazby daně se jej nedotkne), někdo více a někdo méně, a troufám si tvrdit, že i přes tuto úpravu zaplatí uživatelé za propojenou minutu méně než letos.

Pro podnikatelské subjekty, které jsou většinou plátci DPH, či se do této kategorie postupně přesouvají, je sazba daně na nakupovaných službách irelevantní: odečtou si ji. Plátce DPH zajímá tato daň jen tehdy, když ji odvádí koncový zákazník v ceně zboží – ten zaplatí o 5% či 22% víc, a z těchto peněz podnikatel nic nemá. Proto i pro zaměstnance, kteří užívají Internet v práci, nebude mít daňová úprava dopad, jejich zaměstnavatel používání Internetu z tohoto důvodu jistě nijak neomezí. Ba naopak: očekávám, že se silně rozroste jev, který už je dnes poměrně častý, a který s vzrůstem DPH na skoro pětinásobek bude pro všechny zúčastněné ještě „zajímavější“ – proplácení nákladů na domácí připojení k Internetu zaměstnancům, respektive realizace tohoto připojení „na firmu“. Firmu to nic nestojí, neboť zaměstnanci to strhne ze mzdy; pokud navíc ještě z hrubé (či z bonusů ve hrubé), ušetří se v celém řetězci na daních bezmála částka rovnající se ceně za připojení. Stát tak nejenže z těchto osob a firem nevybere víc, ale naopak o příjmy z daní přijde; nevadí, on si to vynahradí na nejchudších a těch, kteří se takto bránit nemohou. (Toto není jediný případ čerpání mimomzdových bonusů s podtextem „ušetřit na daních“: tzv. služební mobilní telefony a tzv. služební automobily jsou dalšími častými příklady. I zde přesun do vyšší daňové sazby jen způsobí vyšší míru zneužívání).

Dovolím si dále předpovědět, že obyvatelé městských aglomerací zaplatí za Internet do domácnosti, přesněji za minutu připojení, v příštím roce méně než letos – bez ohledu na zdražení. Důvod je v rychlém šíření různých metod paušálního přístupu k Internetu, zejména bezdrátem a též přes kabelovku, a rovněž je nadějné, že dojde k zajímavějšímu rozvrstvení cenové nabídky ADSL než je nyní (zejména směrem dolů – doufejme). A konečně se dá očekávat, že bude nabídnut i cenový paušál i na telefonních linkách, zřejmě okolo tisícikoruny.

V tom je ale ten háček. Ti, kteří platí za Internet stokoruny měsíčně a pro které jsou i tyto náklady bolestivé, zaplatí o 17% více – zatímco ti, kteří platí hodně či jsou schopni a ochotni platit hodně, budou platit méně. Pro většinu obyvatelstva České republiky – tu většinu, která má menší příjmy než jsou průměrné, kterým po odečtení povinných příjmů jako jsou nájmy, elektřina, teplo atd. zbude měsíčně několik tisíc korun, jestli dobře – je zavedení tisícikorunového paušálu (či ADSL) stejně zajímavou zprávou, jako je akční sleva na Mercedes 500 SL. Jejich užívání Internetu se tedy citelně zdraží a velmi pravděpodobně poklesne; nelze vyloučit ani odhlašování telefonních linek, tedy i technické znemožnění přístupu k Internetu (přes mobil je to drahé).

Ze západní literatury je dobře známý pojem digitální propasti, digital divide. Zjednodušeně řečeno: nalezneme mnoho rozdílů mezi lidmi s nižšími příjmy, též obývajícími chudé a převážně zemědělské regiony (též penzisty, rodiny s několika mladými lidmi atd.) a bohatšími lidmi z velkých měst, velmi zjednodušeně mezi „chudými“ a „bohatými“. Někde jsou rozdíly velké a někde malé, ale snad nejhorší propast se otevírá právě v oblasti informačních technologií – je jednak často absolutní („chudí“ na ně nemají vůbec, takže se je vůbec nenaučí, neovládnou je), ale zejména téměř nepřekročitelná a navíc spolehlivě udržující sociální rozdíly i přes veškerou snahu. Kdo neovládá informační technologie, nedostane dobře placené místo; kdo nemá dobře placené místo, nemá na to, aby se naučil ovládat informační technologie. Kruh je uzavřený téměř dokonale, a i když jistě není nemožné jej překročit, bude to prostým zvýšením DPH v příštím roce o něco horší.

Diskuze (107) Další článek: Intel zlevňuje Celerony, AMD zase Athlony XP

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,