Dražba počítače

Nejednalo se jen tak o ledasjaký počítač, ale úplně první Apple, který se prodával pod označením Apple-I.
Dražba počítače

Společnost Vintage Computer Festival, která se věnuje historickým počítačům a pořádání různých akcí s touto tematikou, dražila jeden z úplně prvních počítačů vyrobených pod značkou Apple, Apple-I. Dražba probíhala od 19. do 21. dubna a nedopadla zcela podle představ. Počítač byl nakonec vydražen za 14 000 amerických dolarů, což je trochu zklamání. Podobné stroje byly v minulosti prodávány za daleko vyšší částky. V roce 2000 byl Apple-1 stejnou společností vydražen za 25 000 dolarů a nejvyšší utržená částka za tento počítač byla 50 000 dolarů. Aukce probíhala on-line a je zajímavé, že dnešní držitel tohoto historického počítače zaplatil 1 500 dolarů zbytečně, mohl ho získat už za 12 500 dolarů. Rozhodně je to ale daleko víc, než původních 666,66 dolarů, za které se prodával v roce 1976.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekNejvyšší částku za počítač nabídl Roger Wagner, což je dlouholetý programátor pro Apple. Svůj první Apple II si koupil v roce 1978 a brzy poté začal psát software a knihy o programování. Jeho nejznámějším výtvorem je asi program HyperStudio pro vytváření multimediálních prezentací, který v roce 1998 prodal. Kromě počítače, no ono se vlastně nejedná ani o počítač, jde spíše o základní desku na které je vše potřebné včetně procesoru, grafické karty, atd. si odnesl i monochromatickou obrazovku, BASIC na kazetě, klávesnici, zdroj a různé manuály. Tento kousek nebude v Rogerově sbírce jediný, zaujme čestné místo mezi Apple II se sériovým číslem 5000 a Apple Lisa.

Klepněte pro větší obrázekProč je tento počítač tak vzácný? Jde o úplně první Apple, kterých bylo vyrobeno pouhých 200 kusů, je funkční a mimoto je v něm i kus historie, protože tyto počítače vyráběli doma sami zakladatelé společnosti Apple. Vše začalo v březnu 1976, kdy byl Steve Wozniak v té době zaměstnán u společnosti Hewlett Packard. Steve Wozniak H-P předložil svůj plán na výrobu počítače za 800 dolarů, ale odpovědní pracovníci jeho nabídku odmítli. S tím se Wozniak nesmířil a spolu s Stevem Jobsem a Ronem Waynem založili 1.dubna společnost Apple Computer. Steve Wozniak vymyslel a postavil první obvodovou desku Applu-I v ložnici svého domova (11161 Crist Drive v Los Altos, později se číslo změnilo na 2066). Ron Wayn sepsal provozní příručku a Steve Jobs dostal za úkol propagovat Apple.

Apple-I byl poprvé představen v květnu 1976 při setkání členů Homebrew Computer Clubu. Zde si jich všimnul Paul Terell, majitel řetězce obchodů Byte Shop a objednal 50 kusů Apple-I po 500 dolarech za kus. Jak jste si už asi všimli, jednalo se v podstatě o desku, ke které se musela přidat ještě klávesnice a monitor. Terell požadoval dodání takto sestavených počítačů, ale to se nestihlo a půl dne pře limitem byly dodány pouze desky, přesto Terell zaplatil. Poté Ron Wayne odchází z Applu, penězi ze zakázky pro Byte Shop jsou splaceny dluhy …

Klepněte pro větší obrázek

Více se o historii společnosti Apple můžete dočíst na stránkách www.tlp.cz/apple-historie/ nebo anglických apple2history.org.

Ani já své ZX Spectrum zatím nebudu vyhazovat, za takových 20 let. Kdo ví? ;-)

Diskuze (14) Další článek: Dvě aktualizace Office

Témata článku: Apple, Byte, Altos, ZX Spectrum, Dražba, Lisa, Původní zakladatel, Roger, Historický počítač, Sériová výroba, Apple Lisa, Americký řetězec, Ron software, Spectrum, Los Altos, Wagner, První kus


Určitě si přečtěte

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný | 6

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 61

Marek Lutonský
Rodokmen
Total Commander vstupuje do nové etapy. Vyšla první betaverze „desítky“
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal Commander
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 32

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 17

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace