logicky mi přijde že to je čipletovým designem, ty latence když mezi sebou komunikují jádra ze dvou různých čipletů budou vždy vyšší než latence jádra které jsou na jednom kusu křemíku. Ale až takový propad výkonu bych tedy nečekal.Je to docela smutný, chci jít z intelu do AMD, ale tohle je tak největší nevýhoda. Intel má mezi všemi jádry minimální latence, AMD také, ale jen mezi jádry na jednom čipletu, jakmile má komunikovat z jednoho čipletu na druhý, jsou latence až 4-5x horší.https://www.anandtech.com/show/17585/amd-zen-4-ryze...
Ze Win scheduler nebude zadny zazrak, to se tak dalo cekat. Ale tohle...
Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá podpora AMD v Linuxu (vizte můj příspěvek), tak si myslím, že to asi nebude úplně chyba Windows.Samozřejmě jestli vám jde o házení špíny, tak pak se hodí cokoli.
Hmm, docela by mě zajímalo co ten efekt způsobuje. Jestli je to například teplotou, a tím že se polovina procesoru vypne, tak se zlepší chlazení druhé poloviny a může to jet na vyšší výkon. Nebo zda je na vině windows a přehazuje vlákna z jednoho CCX na druhý a tím brání ve využití cache. Kdyby se například nastavila affinita herního procesoru, aby využívala jen jádra z jednoho CCX, tak zda by byl pozorovatelný stejný efekt nebo nikoliv.
Urcite ma svou roli nizsi spotreba. Ale podle me nizkou.Jsem si dost jisty, ze vina je na scheduleru ve Windows. A neni se co divit. V tomto AMD opakovane selhava; kdyz vysly prvni Ryzeny, podpora nebyla, protoze AMD nebylo schopno dodat specifikace Microsoftu jeste nekolik mesicu pred uvedenim, a az do uvedeni jim nedali ani ES na testovani. Takze Microsoft nemel z ceho varit. Mozna si pamatujete, ze AMD kvuli tomu dodavalo utilitu, ktera microsofti scheduler hackovala.Totez AMD predvedlo u Linuxu, kde zakladni podpora pro scheduler pribyla snad az pul roku po vydani. DD Stach k tomu tehdy napsal, ze firma LINUX AMD poskodila. Haha.Hadam, ze ani ted AMD nedalo Microsoftu materialy k tomu, aby ten mohl uzpusobit scheduler ve Windows jejich specificke topologie.Nedavno jsem si koupil notebook s patou generaci Ryzenu, nainstaloval Ubuntu 22.04, a zjistil, ze jadro nema plnou podporu toho procesoru, protoze AMD se na to vykaslalo. Podpora bude az ve 22.10 (je v Linuxu 5.19+); tedy dva mesice po vydani seste generace bude hotova podpora pro nejbeznejsi distribuci. Pro patou (!) generaci.A pak se tu lidi divi, ze enterprise se do AMD moc nechce. Bodet by ne, kdyz podporu SVE u prvnich Threadripperu totalne zmrsili (spousta datacenter je kvuli SVE nakoupila, a to pak nefungovalo), podporu v Linuxu maji mizernou, a podporu vendorum, ktere na jejich produktech stavi, taky pelne flakaji (jako ten Microsoft).
Kde se ta jádra vypínají?
Tam, kde byste cekal. V BIOSu, respektive Setupu. Nejlépe konzultujte s návodem k vaší desce.
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 10. 2022 12:19
Vzadu jak je ta černá šňůra je tam vypínač 0/1 😁
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.