Dotykové novinky Aceru nachystané pro Windows 8

S Windows 8 přichází nová éra dotykových zařízení, do kterých se naplno vrhnul mimo jiné i Acer. V Londýně představil všechny své taháky.

Acer patří mezi největší výrobce notebooků a počítačů, v poslední době se mu však nedařilo nejlépe. Po ztrátových výprodejích skladů v minulém roce kvůli příliš velkým zásobám zaznamenal ve třetím čtvrtletí tohoto roku propad prodaných počítačů o 10 procent, přitom celý trh se propadl „jen“ o 8 procent. O to důležitější je tedy úspěch nových zařízení, zejména celé řady dotykových produktů – ultrabooků, tabletů, all-in-one PC nebo dotykových displejů pro stolní počítače.

Všechny nové stroje samozřejmě využívají nový systém Windows 8, který má smysl používat především v kombinaci s dotykovým ovládáním. Už z designu a použitých materiálů u řady nových produktů je znát, že už se Acer neprofiluje jako výrobce levných notebooků, ale zapadnul mezi ty, kdo nabízí prémiové stroje.

Klepněte pro větší obrázek
Generální ředitel Aceru JT Wang potvrzuje nabídkou dotykových produktů, že se rozhodli firmu zásadně změnit

Sklo, dotyky a milimetry

Tím největším trumfem je bezesporu nová řada ultrabooků Aspire S7 s procesory Intel Ivy Bridge, kam patří 13,3" a 11,6" modely S7-391 a S7-191 s hmotností 1,30 resp. 1,04 kg. Oba se mohou pochlubit kvalitním IPS displejem s Full HD rozlišením (ano, i na úhlopříčce 11,6 palců) a přesným kapacitním dotykovým ovládáním, které zvládne rozpoznat až deset dotyků zároveň.

Klepněte pro větší obrázek
Extrémně tenké, ale zároveň také lehké a odolné modely série Aspire S7 patří i díky Full HD IPS displejům mezi nejlákavější doposud představené ultrabooky

Zaujmou však také velmi tenkým tělem (11,9 resp. 12,2 mm) se základnou vyrobenou z jednoho kusu hliníku. Displej 13,3" modelu je z přední i zadní strany obklopen pevným sklem Gorila Glass 2, víko jde navíc vyklopit do úplné roviny. U 11,6" modelu se dočkáte hliníkového víka s odolným broušeným povrchem, vyklopit však už jde maximálně do úhlu přibližně 150°. Panty víka umožňují pohodlné ovládání dotyky, aniž by se víko kymácelo nebo samovolně otvíralo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílé sklo Gorilla Glass 2 najdete u 13,3" Aspire S7 jak na víku, tak před displejem. Mezi sklem a hliníkovým rámem je gumové odpružení, případný náraz tak absorbuje hliníková základna

Klávesnice s velmi nízkým zdvihem je podsvícená elektroluminiscenčním modrým světlem, které by mělo být příjemnější, než klasické bílé LED podsvícení. Z výbavy nepřekvapí 4 GB paměti a integrovaná grafika Intel HD 4000, zajímavé je však použití dvou rychlých SSD zapojených do režimu RAID 0 s celkovou kapacitou buď 128, nebo 256 GB podle konfigurace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hliníkové víko 11,6" Aspire S7 má do kříže kartáčovaný povrch, který zamezuje otiskům prstů a je příjemný na dotek

První dojmy z těchto nových strojů jsou výborné, překvapí jejich vynikající pevnost, u 11,6" modelu extrémně malé rozměry a také tichý chod v tak tenkém těle. Dotykové ovládání Full HD IPS displeje funguje bezvadně. Také na příjemně podsvícené klávesnici se dobře psalo. Radost ovšem zkazí vysoká cena těchto ultrabooků, která bude u modelu S7-391 začínat na 35 000 Kč u S7-191 se bude pohybovat okolo 30 000 Kč. Kvalitní materiály a konstrukce něco stojí, stejně jako IPS displej. Počkejte si na recenzi, ale už teď lze říci, že Aspire S7 patří mezi nejlákavější ultrabooky, jaké letos byly představeny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer S7 naživo: v první řadě menší velikost v hliníkovém provedení, v druhé řadě 13palcový model se skleněným víkem, ze kterého září logo

S Windows 8 to jde i bez klávesnice

Mezi další zajímavé produkty představené v Londýně patří tablety Iconia W700 a W510. Oba se mohou pochlubit kvalitním IPS displejem s úhlopříčkou 11,6" (1 920 × 1 080 bodů) u W700 a 10,1" (1 366 × 768 bodů) u W510. Výkonnější hliníkový model W700 osazený procesorem Intel Core i3 nebo i5 má posloužit především na seriózní práci, a přitom poskytnout pohodlné dotykové ovládání tabletu s dlouhou, až devítihodinovou výdrží na baterii.

Součástí balení je stojan s dalšími konektory, který umožňuje polohování tabletu na výšku či na šířku pro různé způsoby použití. Zakoupit k němu půjde i bluetooth klávesnice, s níž pak můžete psát delší texty. W700 je prakticky notebook s až 128GB SSD, který se vešel do 11,9 mm silného těla tabletu. Cena tohoto řešení není až tak závratná – začíná na 20 000 Kč s Core i3, 64GB SSD a Windows 8.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet Iconia W700 nabízí mnoho možností polohování. Díky vysokému výkonu s procesory Intel Core a kvalitnímu Full HD IPS displeji se hodí i na seriózní práci

Pro ty, kdo nepotřebují v tabletu tak vysoký výkon, ale využijí možnosti x86 platformy, přišel Acer s modelem W510 osazeným procesorem Intel Atom Z2760. Ten už je lehčí (580 g), tenčí (8,8 mm) a kromě devítihodinové výdrže se může pochlubit dokem s klávesnicí, touchpadem a zabudovanou druhou baterií.Nejenže už jde dok i s tabletem zcela zaklopit, ale také můžete pant přetočit na druhou stranu na to, že si z něj uděláte prezentační stojánek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Iconia W510 má dok s klávesnicí, touchpadem a přídavnou baterií, která prodlouží výdrž na dvojnásobek

W510 je důstojnou náhradou netbooků, je však značně dražší – konfigurace s 32 GB SSD vyjde na 15 000 Kč. Kvůli konkurenčnímu tabletu Microsoft Suface zatím Acer neplánuje uvedení tabletu s platformou ARM a systémem Windows RT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V první řádku Iconia W510 s klávesnicovým dokem, ve druhém vyšší model W700 se stojánkem a bezdrátovou klávesnicí

Dotyky v notebooku i u stolního počítače

Acer chce zpřístupnit dotykové ovládání i těm, kdo touží po dedikované grafice, nebo nechtějí za notebook dát příliš mnoho peněz. Pro první skupinu jsou určeny ultrabooky Aspire M3 (15,6" displej) a M5 (úhlopříčka 14") s GeForce GT 640M/640M LE. Oba mají pevné kovové šasi a rozlišení displeje 1 366 × 768 bodů, které leckomu stačí, čtrnáctka ovšem bude atraktivnější díky podsvícené klávesnici, hmotnosti pouhé dva kilogramy, a přitom obdobné ceně okolo 26 000 Kč. Pokud se vám to zdá stále mnoho, v nabídce nebude chybět ani plastový model Aspire V5 se slabší grafikou GeForce GT 630M a pětihodinovou výdrží oproti osmihodinové u M3/M5. Tomu také bude odpovídat přibližně o 10 000 Kč nižší cena.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Patnáctipalcový dotykový ultrabook Aspire M3 i čtrnáctipalcový M5 má povrch těla pokryt kovovou slitinu pro zvýšení pevnosti • nejlevnější dotykovým notebookem je Aspire V5, jehož konstrukci tvoří převážně plasty

S Windows 8 už mají také větší smysl all-in-one počítače, jejichž řady Acer rozšířil o modely Aspire 7600U (27", VA), Aspire 5600U (23") a ZS600 (střídmější a levnější 23" model). U všech už je samozřejmostí nejen rozlišení 1 920 × 1 080 px, ale také kapacitní dotyková vrstva s podporou až deseti dotyků zároveň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celá přední strana 27" all-in-one PC Aspire 7600U je skleněná, stejně jako u 23" Aspire 5600U
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levnější 23" all-in-one PC Aspire ZS600 má větší tloušťku a mnohem menší možnosti polohování

Pokud byste si chtěli plně využít dotykové rozhraní Windows 8 i na klasickém desktopu, budete mít možnost s dotykovými monitory T272HL (27", VA) a T232HL (23", IPS), které se budou prodávat za cenu okolo 15 000 Kč resp. 11 000 Kč. Může se to zdát mnoho, mají však desetibodové kapacitní dotykové ovládání a vynikající pozorovací úhly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako all-in-one PC Aspire 7600U a 5600U jde výborně polohovat i dotykové monitory T272HL a T232HL

Acer přišel s dotykovým ovládáním do všech typů počítačů, důležité ale je, že jde vždy o pokročilou kapacitní technologii, která je mnohem přesnější než předchozí infračervené či dokonce rezistivní technologie. Zároveň u všech uvedených produktů platí podpora až deseti t dotyků zároveň, čímž se chlubí i samotný systém Windows 8. Zatím to zdánlivě k ničemu není, do budoucna se však očekává příchod mnoha her a aplikací, které budou takové „multidotyky“ využívat.

Diskuze (25) Další článek: Nový Google Chrome přináší více možností a nižší spotřebu

Témata článku: Notebooky, Počítače, Windows, Tablety, Acer, Windows 8, Tenké tělo, Displej, Sklo, Gorila, Acer Aspire One, Levné monitory k pc, Tenký model, Dotykový displej, Intel Core I3, Aspire, Gorilla Glass 4, Podsvícená klávesnice, Kovové šasi, Klávesnice k tabletu, Podsvícení, Řada Aspire, All In One, Acer Aspire, Panty


Určitě si přečtěte

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny