Dotyková technologie: začalo to před 50 lety

Dotykové ovládání zažívá obrovský úspěch a i když se může zdát, že jde o novinku starou pár let, historie sahá hodně hluboko.
Dotyková technologie: začalo to před 50 lety

Různé typy

Dotyková technologie je hodně rozmanitá a na světě je tak opravdu mnoho různých typů. Základní varianty jsou z hlavních segmentů:

  • Kapacitní
  • Rezistivní
  • Optická
  • Vlnová

Každý segment obsahuje řadu podtypů, například kapacitní technologie má několik verzí (Surface Capacitive, Projeted Capacitive Touch, Mutual Capacitance, Sel-fcapacitance, In-cell). Rezistivní technologie může být v analogové nebo digitální variantě.

Kapacitní technologie – pouze pro vodiče

A jak fungují ty nejpoužívanější? V případě kapacitní technologie je kombinován izolant (například sklo), který má na povrchu velmi tenkou vrstvu transparentního vodiče s gridem. Prst funguje také jako vodič a dotykem na povrch je narušené elektrostatické pole, které je měřitelné díky kapacitnímu odporu.

Klepněte pro větší obrázek
Fungování kapacitní technologie (Zdroj: Rycom)

O zpracování polohy dotyku se stará samostatný řadič, vývojem se postupně zlepšuje nejen rozlišení snímání, ale také odezva (délka zpracování), tloušťka materiálu a spotřeba.

Rezistivní technologie – vyžaduje přitlačení

Rezistivní technologie je založena na tlaku, který je nutné na malé místo vyvinout. V rámci několika vrstev jsou důležitou částí právě dvě vodivé vrstvy, které mají mezi sebou prázdný prostor. Při stlačení dojde k dotyku mezi oběma vrstvami v určitém bodě a pozice je pak už opět zpracována speciálním řadičem.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka fungování rezistivní technologie (Zdroj:electronicdesign)

Infračervená technologie – velká nepřesnost

Známá je také varianta s infračervenými vysílači (v nejnovějším případě řešené pomocí úsporných LED), které jsou umístěné po stranách povrchu. Jakmile se přeruší rastr, řadič se opět postará o zpracování polohy a předání informace softwaru, který to interpretuje jako dotyk na grafickém rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek
Dotyková technologie řešená pomocí infračervených vysílačů (Zdroj: Nextwindow)

Hlavní výhodou je možnost detekovat jakýkoli objekt (nepodporuje kapacitní technologie) a není nutný ani žádný tlak (vyžadováno u rezistivní technologie).

Témata článku: Technologie, Technika, Hardware, Notebooky, Počítače, Tablety, Mobility, Běžné zařízení, Speciální řadič, River, První koncept, Led zdroje, Johnson, První rok, Velká nepřesnost, Dotyk, Virtuální klávesnice, Mitsubishi, První dotyk, Orphans, Mitsubishi Electric, Wilson, Variant, Kapacitní technologie, Dotyková obrazovka, Microsoft surface pro 3 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky