Dotyková technologie: začalo to před 50 lety

Dotykové ovládání zažívá obrovský úspěch a i když se může zdát, že jde o novinku starou pár let, historie sahá hodně hluboko.
Dotyková technologie: začalo to před 50 lety

Budoucnost je pestrá

A jaká nás čeká budoucnost? Určitě hodně pestrá, což je vidět i na nových produktech, které míří na trh.

TIP: Ovládání počítače: bez periférií, to je umění

Dotyková technologie je sice pouze jedna z možností interakce s počítačem a virtuálním rozhraním, jak je ale vidět, i přes to je i v této oblasti poměrně pestrá nabídka variant a typů.

Klávesnice, myš, ovladače, snímání hlasu, očí, celého těla i celých rukou a prstů v prostoru - to vše bude namíchanou kombinací pro ovládání různých zařízení pro různé účely.

Každá technologie má svou konstrukcí své takřka pevné výhody i nevýhody a z toho plynoucí možnosti nejvhodnějšího použití stamiliony uživatelů po celém světě.

Všimněte si ale důležitého vzoru, který nás od počátku ovládání provází – vždy se jedná o nějakou formu snímání nás samotných. Našeho těla a jeho částí.

Všechno co ale chceme udělat (pohyb, klik, posun části obrazovky atd.), začíná vždy v našem mozku, který teprve poté vysílá signály pro části našeho těla (ruka, oči, tělo). Jedná se o neefektivní dlouhou cestu, kterou je nutné zlepšit. A jedinou možností je tak snímání už přímo na úrovní mozku. Kdy se tak stane? V tomto století bez pochyby, v tomto desetiletí ale těžko.

TIP: První bezdrátový čip pro nasazení do lidského mozku

Už dnes ale existuje velká spousta výzkumu a funkčních systémů pro snímání informací přímo z mozku a jejich využít pro interpretaci ovládání ve virtuálním grafickém prostředí. Takže podobně jako tomu bylo například u dotykové technologie, i zde si bude muset chvilku počkat, maximálně ale několik desítek let.

Témata článku: Technologie, Hardware, Notebooky, Technika, Počítače, Mobility, Tablety, Snímání, Běžné zařízení, Wilson, Malé místo, Funkční systém, Orphans, Technolog, První koncept, Mitsubishi, Speciální řadič, Finální hardware, PixelSense, Varianta, Hlasové ovládání, TomTom One, Pestrá nabídka, Leap Motion, Ovládání, Microsoft surface pro 3 na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky