Dotýkejte se drátů

Myšlenka přenosu dat v elektrické síti se objevila již před pár lety, ale až teď se začaly používat první provozuschopné technologie. Kdy počítači bude stačit jediná zásuvka – ta elektrická?
Myšlenka přenosu dat v elektrické síti se objevila již před pár lety, ale až teď se začaly používat první provozuschopné technologie. Kdy počítači bude stačit jediná zásuvka – ta elektrická?

Pomocí nové technologie propojíte počítače v širokém okolí bez použití nadbytečných síťových kabelů. Díky relativně nízkým nákladům se předpokládá, že data budou proudit v elektrických rozvodech v domácnostech, ve školách, ve firmách, zkrátka kdekoliv, kde je zavedena elektrická síť. Jenom když si představíte, na kolik by vás přišlo vybudování normální lokální sítě a její následné udržování, snadno váš přejde chuť do její stavby. A to tím spíš, čím jste menší firma, anebo pokud chcete spojit třeba pouze několik počítačů (dva, tři ...) doma. Blíží se však doba, kdy vybudujete síť bez toho, abyste pokládali drahou kabeláž, protože elektrickou zásuvku najdete v každém koutě.

Problémem jsou transformátory
„Vodovodním kohoutkem“ technologie přenosu dat po elektrické síti je externí zařízení, které se připojí do počítače a tváří se v něm jako síťová karta. Ten nejzákladnější princip tedy není nijak neobvyklý (a snad ani nemůže být): Zařízení převádí data, zašifruje je bezpečnostními klíči a skrze zásuvku vyšle do elektrické sítě. Ta funguje jako sdílené médium; informace z ní vidí všichni připojení, ale přečíst si je může pouze ta strana, která zná šifrovací klíč.

Tímto způsobem můžete připojit pomocí elektrické sítě všechny počítače k serveru, který bude připojen do Internetu, a tak sdílet internetové spojení. Podobné řešení by ale mohlo jít využít například i při zavádění pobočkové telefonní ústředny nebo bezpečnostního systému.

Zapomeňme ale na kilometrové vzdálenosti – stačí v cestě jeden jediný elektrický transformátor, a přenášená data se dále nedostanou. Proto je technologie zatím spíše omezena na spojování počítačů v lokální síti. Jako „poslední míle“ internetového připojení poslouží jenom ve specifických případech (když leží za jedním transformátorem větší počet domů, bytů, kanceláří), anebo až bude uspokojivě a levně vyřešen tento problém.

I přesto se můžeme těšit z vynikající chybovosti technologie: je výrazně menší, než v běžných komunikačních sítích (Corinex Group udává jediný chybný bit z miliardy přenesených bitů).

Přes zmíněná úskalí představuje technologie šanci pro ty, kteří čekají na Internet až domů „o něco rychlejší, než pomalý“ (abych použil slovo vysokorychlostní, museli bychom poskočit z 1 Mb/s o dva řády nahoru). Je to jedna z možností nízkonákladového řešení „poslední míle“ Internetu. O možném uplatnění technologie pro lokální síť není pochyb – může jít třeba i o dost specifické aplikace, jako třeba přenos obrazového signálu z bezpečnostních kamer apod. Ve všech těchto oblastech však samozřejmě existují i technologičtí konkurenti. Snad nejznámějším je dnes naprosto běžně používaný mikrovlnný bezdrátový přenos.

Evropa tentokrát předhání Ameriku
Pionýrem v oboru je společnost Norweb Communications (je dceřinnou společností firem Nortel a britské rozvodné společnosti United Utilities), která přišla s technologií Digital Power Line. Použitelnou variantu představila už v roce 1997. Po roce testování ve Velké Británii Norweb oznámil, že je Digital Power Line připravena pro komerční využití. Dnes Norweb provozuje tuto technologii ve Švédsku a Velké Británii, a zároveň ji testuje i v dalších státech Evropy, jako například v Německu, Norsku a Dánsku.

Spojené státy a Kanada nejsou pro společnost Norweb příliš zajímavé. Trh USA je pro Power Digital Line neatraktivní, jelikož na jeden transformátor tam připadá jen 15 domů, na rozdíl od Velké Británie, kde jich je 300. Zákazníky by tak v podstatě byly pouze firmy, které by chtěly propojit počítače v jedné budově. Mimoto v Americe působí i společnost Intelogic, která vyvíjí podobnou technologii, ale právě ze zmiňovaných důvodů zatím velký úspěch nesklízí. Právě proto se Norweb i jeho konkurenti orientují více na země Evropy. Jak je to v Čechách? Dle zpráv ISDN serveru se technologie Digital Power Line již pokusně provozuje v Plzni.

Konvergence počítačů a kuchyňské techniky
V budoucnu si budete si moci lépe nakonfigurovat své domácí spotřebiče pomocí programu Microsoft Kitchen. A obecně bude jistě zajímavé sledovat, jak se hlavně Microsoft pustí do výroby „bílé techniky“ (logika věci velí: když může být ergonomická myš, může být i ergonomický toaster), které budou naprosto standardně komunikovat pomocí elektrické sítě s Windows 2005. A ze všeho nejvíc jsem zvědavý na novou skupinu hackerů, jinak řečeno sousedů, kteří se budou snažit dostat do mé ledničky a v pravou dobu budou „bílit“ spižírnu.

Uspět se snaží i domácí
Jednu z prvních technologií v regionu pro přenos dat po elektrické síti představila společnost Corinex Group. Pomocí Corinex Wireless & Digital Power Line je možné přenášet data (hlas, Internet, obraz ...) rychlostí až 350 kb/s, co v přepočtu znamená téměř 44 kB za sekundu. Do konce roku by se mělo povést zvýšit rychlost až na téměř 200 kB za sekundu.

Technologie má za sebou přibližně rok vývoje a testování, ale do praktického provozu se nechystá dříve, než v příštím roce. Zatím se ji Corinex Group snaží patentovat. Corinex Group sídlí v Bratislavě, pobočky má v Banské Bystrici, Košicích, Púchově, ale i v České republice, Spojených státech a v Kanadě.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Smazání nepotřebných lokálních profilů

Témata článku: Microsoft, Internet, Jediná síť, Kohoutek, Drahý dům, Domácí spotřebič, Doma, Drát, Bezpečnostní kamera, Kanada, Elektrická síť, Lokální síť, Bezpečnostní klíč, Nízká chybovost, Síťová technika, Pomalý provoz, Zásuvka, Bílý dům, Toaster, Velká Británie


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky