Dotkl se Nasdaq konečně dna?

Podle mého názoru je nejhorší již za námi. Pokud ale na středním východě vypukne válka, všechno může být jinak.
Podle mého názoru je nejhorší již za námi. Pokud ale na středním východě vypukne válka, všechno může být jinak. Investoři toto riziko ale berou a vyhnali Nasdaq v pátek o 242 bodů nahoru, což byl druhý největší bodový zisk v historii.

I po tomto fenomenálním skoku nemůžeme s jistotou tvrdit, že Nasdaq se dostal do vzestupného trendu. Může jít pouze o tzv. trading rally, kdy daytradeři krátkodobě vyženou ceny nahoru. Mohlo by ale jít o něco víc. Vícero věcí tomu tak nasvědčuje. Ve čtvrtek jsem se díval na graf Nasdaqu a vypozoroval jsem, že Nasdaq se pohybuje v 27denních cyklech. Pátek měl být dvacátý osmý den. Muselo se tedy něco stát a taky, že stalo.

Podle mě Nasdaq teď vstupuje do vzestupného cyklu a měl by tam zůstat zmiňovaných 27 dní. Všechny velké indikátory technické analýzy formování dna potvrdily, zejména RSI naznačoval delší dobu konec problematického období, bylo tedy jen otázkou času, kdy se něco stane. Nápomocné byly i výroční zprávy od Juniper Networks (JNPR) a Redback Networks (RBAK), které vyvrátily spekulace o zpomalujícím se růstu v komunikacích.

Další věcí, která nasvědčuje vytvoření dna u Nasdaqu, jsou obrovské sumy peněz připravených k zainvestování, které jenom čekaly na nějaký podnět. Tím podnětem byl pátek.

Dalším důvodem k optimismu je výborný stav americké ekonomiky. Vícero analytiků říká, že důvodem zklamání větších firem jako Intel (INTC), Dell (DELL) a Motorola (MOT) nebyly fundamentální problémy, ale příliš velká očekávání od analytiků.

Problémem číslo jedna je ale situace na blízkém východě. Jakýkoli konflikt by mohl znamenat menší dodávky ropy z arabského světa. Ostatně tuto myšlenku potvrdil desetiprocentní vzrůst cen ropy na světových trzích. Cena barelu se tak opět dostává přes 35 dolarů, tedy na desetileté maximum. Toto by mohlo znamenat problémy pro americkou ekonomiku a trh, protože vstupujeme do topní sezóny, palivově nejnáročnější v celém roce. Vyšší ceny ropy mohou znamenat vyšší inflaci, to může znamenat zvýšení úrokových sazeb a to zase zpomalení trhu. Pak je to už jako řetězová reakce, následuje nezaměstnanost atd. Této alternativy bych se ale nebál, jenom pokud ropa přesáhne cenu 40 dolarů za barel.

Váš názor Další článek: V hodině e-angličtiny

Témata článku: , , , , , , , ,